Nové vyšetrenia DMP sú „nie celkom etické a humánne“ ?

ts 0

BRATISLAVA, 07.06.2012

Nové vyšetrenie dedičných metabolických porúch (DMP) novorodencov, ktoré je v pôrodniciach dostupné od júna 2012, je výsledkom 18 mesačnej štúdie, ktorú s podporou štrukturálnych fondov EÚ realizoval Chemický ústav Prírodovedeckej fakulty (PriF) UK. Ústav preto nerozumie reakcii Skríningového centra novorodencov z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorý označil nové vyšetrenie za nie celkom humánne a etické a plánuje realizovať vlastnú štúdiu dedičných metabolických porúch.

Očakávali sme skôr spoluprácu, nie očierňovanie

„Očakávali sme skôr spoluprácu,  nie očierňovanie. Štúdia, ktorú sme zrealizovali za peniaze EÚ je prakticky hotová, a treba ju preniesť do praxe. Presne to robíme a v tomto zmysle budú jej výsledky k dispozícii odbornej verejnosti. Časť z nich bola nedávno prezentovaná na dvoch odborných podujatiach. Robiť ďalšiu rovnakú štúdiu mi príde zbytočné plytvanie verejnými prostriedkami. Nezdá sa mi, že by v zdravotníctve boli peniaze nazvyš,“ vyhlásil riaditeľ Chemického ústavu PriF UK a prorektor UK pre rozvoj RNDr. Ivan Ostrovský CSc.. 

Investície do štúdie predstavovali viac ako 500 tisíc EUR, pričom prevádzkové náklady na novorodenecký skríning MS tandemom budú predstavovať ďalších 600 tisíc EUR každý rok. Podľa Ostrovského nemôžu byť náklady, s ktorými počíta skríningové centrum v Banskej Bystrici, menšie. Za 18 mesiacov bolo v rámci štúdie na Chemickom ústave PriF UK vyšetrených takmer 4 000 novorodencov a detí a zachytené 2 nové a potvrdené ďalšie 2 nové vážne prípady DMP. V uvedených štyroch prípadoch išlo o život ohrozujúce poruchy a v troch z nich došlo práve na základe včasného a rýchleho zistenia a potvrdenia poruchy v laboratóriu ELMA k úspešnej terapii na príslušnej klinike. Tieto deti sú dnes prakticky zdravé.

Nové vyšetrenia DMP sú „nie celkom etické a humánne“ ?

Ostrovský sa zároveň zásadne ohradil voči tvrdeniu riaditeľa DFNsP Banská Bystrica J. Noska, že nové vyšetrenia DMP sú „nie celkom etické a humánne“. Experimentálne laboratórium pre metabolomické analýzy (ELMA) totiž podľa jeho slov spolu s partnermi ponúka vo svete a v Európe úplne bežný model vyšetrenia DMP analýzou suchej kvapky krvi MS tandemom  v súlade s príslušnými predpismi, praxou a etikou obvyklou pre tento typ analýzy. Laboratórium nestanovuje diagnózu, ale jeho výsledky slúžia lekárom ako rýchly a účinný nástroj na jej stanovenie.

„V prípade, kedy je lekárom indikovaná potreba vyšetrenia DMP, platí tieto náklady zdravotná poisťovňa. Zároveň je tu možnosť, že rodičia si takéto vyšetrenie novorodenca môžu objednať aj sami. Neviem, čo je na takejto pomoci deťom a rodinám, vykonávanej tak ako je obvyklá prax, neetické a nehumánne,“ vyhlásil Ivan Ostrovský.

Partnerom ELMA pre praktické využitie štúdie DMP je spoločnosť Medirex, a.s., ktorá je lídrom v laboratórnej diagnostike. Medirex ponúkol nielen celoslovenskú infraštruktúru a logistiku, ale aj vlastný špičkový prístroj MS tandem v hodnote zhruba 400 tisíc eur.

„A v tom je pointa. Prístroj MS tandem, ktorý sme zakúpili z fondov EÚ a na ktorom sme zrealizovali štúdiu, nemôže byť používaný na iné ako vedecké ciele. A tak to aj zostane, pretože ELMA bude vo výskume pokračovať, aby sa rozsah diagnostiky mohol ďalej rozširovať. Druhý prístroj MS tandem, ktorý poskytuje Medirex, sa použije na aplikáciu do praxe. To je ideálny mix. Výskum aj praktické využitie sme zabezpečili bez jediného centu od daňového poplatníka!“ vyhlásil Ivan Ostrovský a dodal, že tento model sa ukazuje aj pre finančne slabé zdravotníctvo optimálny, vhodný aj pre ďalšie oblasti

„Ako inak dostaneme v súčasnosti do nášho zdravotníctva nové a efektívne metódy? Nehovoriac o tom, že my sme povinní prepájať výskum s praxou. Ktorékoľvek subjekty, ktoré sú ochotné takto podporovať nielen výskum, ale aj zavádzanie nových metód do praxe, si musíme vážiťvítať,povedal Ivan Ostrovský.


Z tlačovej správy (téma dedičné metabolické poruchy)  PriF UK a ELMA, ktorá je reakciou na stanovisko Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica a Skrínigového centra novorodencov SR.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár