ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyIné

Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu

 Adriana Bednárová   16.08.2017   0

Slovenská lekárnická komora (SLeK) spustila 15. augusta 2017 na Slovensku  prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov. 

 

Aplikácia je súčasťou celoslovenského osvetového projektu Interakcie liekov, ktorý SLeK odštartovala už v júni sprístupnením aplikácie pre lekárnikov zapojených lekární. Tí tak získali možnosť identifikovať riziko prípadnej interakcie priamo pri výdaji liekov.

V súčasnosti je verejná časť stránky www.interakcieliekov.sk  plne funkčná a dostupná online na akomkoľvek zariadení pripojenom k internetu. Unikátnosť pacientskej aplikácie popísal Ondrej Sukeľ, prezident SLeK a iniciátor celého projektu:  

Ide o jedinú pacientsku aplikáciu, ktorá pracuje s rozsiahlou databázou liekových interakcií, pravidelne aktualizovanou na základe najnovších vedeckých poznatkov. Zároveň je to jediná aplikácia, poskytujúca pacientovi zrozumiteľné zhodnotenie potenciálnej interakcie s následnou možnosťou dohodnúť si termín konzultácie tejto interakcie s odborníkom - farmaceutom.

Použitie aplikácie je jednoduché.

Pacientovi stačí poznať názvy svojich liekov, mať prístup na internet a e-mail. Pri akomkoľvek probléme s použitím aplikácie majú pacienti možnosť využiť ju priamo v zapojenej lekárni.

„Podobný projekt realizovaný v Českej republike priniesol závažné výsledky. V období od 1. júla 2014 do 31. januára 2016 bolo v ČR zodpovedaných 29 263 otázok na liekové interakcie, pričom u viac než tretiny bola zistená aspoň jedna klinicky závažná interakcia. Tiež bolo identifikovaných 2 825 duplicít pri užívaní liekov,“ uviedol Josef Suchopár, autor databázy liekových interakcií a riaditeľ spoločnosti DrugAgency a. s., ktorá je hlavným partnerom projektu.

„Súčasťou českej poradne “Znám své léky“ nebola osobná konzultácia s lekárnikom. Práve v tom vidíme vysokú pridanú hodnotu nášho projektu, ktorým chceme poukázať na zodpovednosť farmaceutov za správnu interpretáciu odborných poznatkov a ich priblíženie širokej verejnosti,“  hovorí Ondrej Sukeľ a

„Slovenská lekárnická komora si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť práve preto realizuje osvetové kampane, ktorými posilňuje zdravotnícky charakter lekární v aktuálnymi svetovými trendmi vývoja profesie farmaceuta ako kľúčového prvolíniového konzultanta akýchkoľvek otázok týkajúcich sa správneho užívania liekov.“

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised