Bezpečné cesty s dezinfekciou

Katarína Gudiaková 0

Imunita je, laicky povedané, schopnosť organizmu odolávať škodlivým patogénom – či už sú to vírusy, baktérie alebo huby či iné neželané organizmy. Človek žije v prírodnom prostredí obklopený množstvom mikroorganizmov. Vedci odhadujú, že naše telo obýva približne 11 tisíc rôznych druhov mikroorganizmov. Drvivá väčšina z nich sú neškodné, ba neraz pre nás veľmi užitočné, ktoré žijú s našim telom v symbióze. Náš imunitný systém ich drží pod kontrolou. Jednou z najúžasnejších vlastností imunitného systému je jeho schopnosť učiť sa. Keď sme „doma“, stretávame sa zväčša s mikroorganizmami, ktoré náš imunitný systém pozná, sú domáce a naučíme sa s nimi vlastne žiť a nepustiť si ich príliš k telu. Iná situácia je však v cudzine, čím exotickejšej, tým náročnejšej pre našu imunitu.

Cestujeme

Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať hygiene na cestách. Netýka sa to len krajín, kde je úroveň hygieny a dostupnosť bezpečnej vody subštandardná, ale aj cestovania do bežných dovolenkových destinácií. Rizikovými sú vlastne všetky miesta, kde sa križujú tisíce ľudí – napríklad letiská, benzínové pumpy, ale aj hotelové rezorty, pláže či turisticky lákavé miesta. Problémom je, že práve tu dochádza k stretnutiam s mnohými pre nás neznámymi, cudzími mikroorganizmami, ktoré náš imunitný systém nerozpozná a nevyhodnotí ako nebezpečné. A infekcia je na svete.

Z hľadiska dezinfekcie na cestách sú nesmierne dôležité ruky, sú kontaktom, ktorý prenáša množstvo potenciálne nebezpečných látok. Preto by sme si mali dať záležať na cestách a chrániť si ich napríklad aj používaním prostriedkov na vytváranie čistého prostredia – dezinfekcie. Aj keď by sme vždy mali zvážiť mieru jej použitia. Tým, že si umyjeme ruky v dezinfekčnom prostriedku, sme vytvorili na istý, nie veľmi dlhý čas síce čisté prostredie, ale už po krátkom čase (desiatky minút) sa koža prirodzene osídľuje znova mikroorganizmami. Cieľom dezinfekcie nie je odstraňovať naše prirodzené prostredie, ale len zabrániť neželaným prenosom pri kontakte. Na každodenné používanie v normálnom prostredí medzi zdravými ľuďmi nám stačí základná hygiena pozostávajúca z obyčajného mydla a tečúcej vody.

Prílišná hygiena?

V prípade, že organizmu zničíme prirodzené prostredie, spôsobíme to, že s neželanými baktériami a vírusmi odstránime z okolia aj tie mikroorganizmy, ktoré naopak poskytujú veľmi aktívnu ochranu, alebo „tréningové“ pole pre imunitný systém. Povedané laicky, prílišná hygiena môže nielen pomáhať, ale aj škodiť. Ako? Práve tým, že vyničí aj tie mikroorganizmy, ktoré sú užitočné. 

Preto ak hygiena, tak taká, ktorá je adekvátna zdravému rozumu. Umývať si ruky po toalete je rozhodne správne, avšak na ich čistotu stačí tečúca voda a obyčajné mydlo. Umývať si ovocie a zeleninu je správne, avšak nie v chemických roztokoch, ale v čistej tečúcej vode. 

Čo nerobiť

Nadužívanie dezinfekčných prostriedkov je škodlivé. Určite by sa nemali používať v bežnej prevádzke pri zdravých ľuďoch. Naše telo má dostatočne kvalitný imunitný systém na to, aby sa s prirodzeným mikrobiologickým prostredím vyrovnávalo. Je priam nebezpečné napríklad umývať zdravé malé deti týmito prostriedkami, pretože to môže viesť až k ekzémom, precitlivelosti kože či neprimeraným reakciám oslabujúcim imunitný systém. Rovnako sa tieto prípravky nemajú používať na umývanie jedla, pretože sú to chemické látky, ktoré nie sú určené na konzumáciu.

Dezinfekcia: účinne a rozumne

Cielená dezinfekcia chráni zdravých ľudí pred ochorením najmä v prípade kontaktu s prostredím, v ktorom sa môžu nachádzať pre nás cudzie patogény. Dôležitou funkciou dezinfekcie je prerušenie infekčného reťazca. Preto je najvýznamnejšou úlohou vytvoriť na kontaktných miestach, kde sa môžu nachádzať patogény, dekontaminované prostredie. Styčnou plochou sú v prvom rade ruky, ktorými sa prenáša väčšina infekcií.  Ak potrebujeme vytvoriť skutočne čisté prostredie, mali by sme si byť istí, že výrobok je určený na profesionálne použitie a účinkuje proti baktériám, vírusom, prípadne ďalším patogénom.

Aj keď v bežných predajniach s kozmetikou už dnes prípravky s dezinfekčnými prostriedkami nájdete, predsa len by rozumný spotrebiteľ mal zájsť do lekárne a hľadať tam naozaj účinné prípravky, ktoré dokážu zlikvidovať vírusy, baktérie aj huby či plesne. Práve v lekárni sa dajú nájsť vlhčené utierky či dezinfekčné prípravky, ktoré dokážu zlikvidovať  viac než 99,99% mikróbov v priebehu 30 sekúnd. Takéto prostriedky by mali byť súčasťou výbavy cestovateľa, ktorý sa môže hoci na letisku či v exotickej krajine dostať do situácie, v ktorej je lepšie chrániť sa. 

Niektoré bežné patogény a cesty ich prenosu

O tom, kedy a ako je vhodné využiť cielenú dezinfekciu, rozhoduje typ patogénov:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár