Detské chorobyIné

Ako deťom škodí klimatizácia?

 Mária Kopčíková   06.07.2021   0

Rodičia sa v lete často pýtajú, aká je vhodná izbová teplota pre dieťa, akú teplotu v byte majú udržiavať a ako majú narábať s klimatizáciou. Je klíma pre deti vôbec bezpečná? Čo hovoria odborníci?

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: 8 rád, aby sa bábätká v horúčavách aj vyspali.

Deti, choroby z klimatizácie
Shutterstock

 

Škodí deťom prehriatie alebo klimatizácia?

Pediatri odporúčajú na spánok optimálnu teplotu v izbe 18 °, počas bdenia 20 - 22.° Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať.

To sa však v lete zabezpečiť často nedá, a tak rodičia siahnu po riešení, ktorým je klimatizácia. Aj tu však treba byť opatrný.

Problémy, ktoré môže deťom spôsobiť klimatizácia

Pri častom a nevhodnom používaní klimatizácie môže klimatizácia deťom spôsobiť pomerne dosť problémov.

Vedia o nich hovoriť najmä dospelí, ktorí pracujú v kanceláriách typu open space, proste vo veľkých priestoroch, kde sa klimatizuje celý deň, okná sa často prirodzene ani otvoriť nedajú. Aj títo dospelí často popisujú rôzne zdravotné problémy.

Neschopnosť prispôsobovať sa zmenám teploty. Ľudia, ktorí trávia veľa času v klimatizovanom prostredí, sa stávajú menej tolerantnými voči vysokým letným teplotám.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako funguje termoregulácia bábätka?

Problémy s dýchaním. V klimatizáciách žijú roztoče, baktérie, ktoré spôsobujú dýchacie problémy. Prúdením vzduchu z ventilácie sa rozhýbu čiastočky prachu, ktoré obsahujú rôzne druhy baktérií.

Únavu a malátnosť. Je to reakcia na neprirodzené zmeny teploty prostredia. Nasledujúci útok už nemusíme zvládnuť bez ochorenia. Deťom sa imunitný systém ešte len dotvára a mohlo by to znamenať jeho vážne ohrozenie.

Bolesti hlavy, prechladnutia chrbtice, zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší.

 

S deťmi bez klimatizácie?

Nie som odborník na techniku, mám takú osobnú skúsenosť s „odchovaním“ dvoch detí v podkrovnom byte otočenom na juhozápad, kde pieklo slnko väčšinu dňa.

Hoci sme klimatizáciu v byte mali, použili sme ju za 4,5 roka presne raz.

Deti prežili aj vysoké vonkajšie – a tým pádom aj veľmi vysoké vnútorné teploty celkom v pohode, pri zachovaní istých pravidiel (vetrania, ovlažovania dieťaťa).

Je klimatizácia pre bábätká bezpečná?

Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.

Nakoľko novorodenci nemajú ešte vyvinutú termoreguláciu, vysoká teplota v prostredí, kde sa nachádzajú, môže spôsobiť prehriatie, vznik potničiekdehydratáciu či úpal.


Iní odborníci zase tvrdia, že vetraná miestnosť s nižšou teplotou pomáha lepšiemu spánku dieťaťa a znižuje riziko SIDS. Na druhej strane však príliš nízka teplota v miestnosti môže spôsobiť iné ochorenia dieťaťa – podchladenie, či nádchu a kašeľ.

Ako používať klimatizáciu bezpečne?

Udržiavajte teplotu v miestnosti medzi 23 – 27 ˚C. Zmeny vonkajšej teploty a vlhkosti môžu ovplyvniť chladenie vašej klimatizácie a miestnosť, kde ju používate, sa môže veľmi rýchlo vychladiť na príliš nízku teplotu. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší než 5 – 7 ˚C.

Zdroj: istockphoto.com

Ak používate klimatizáciu, použite i časovač – buď zabudovaný alebo nejaké stopky. Overte si čas, za ktorý sa miestnosť vychladí na požadovanú teplotu a nastavte tento čas i keď napr. odchádzate z domu.

Nenechávajte dieťa v priamom dosahu studeného vzduchu z klimatizácie. Oblečte svoje dieťa ľahko, ale do oblečenia, ktoré zakryje nohy i ruky. Oblečenie ochráni vaše dieťa pred studeným vzduchom. Vaše dieťa by malo mať o jednu vrstvu viacej, než máte vy.

Nezabudnite, že klimatizácia bude vysušovať vzduch. To môže zároveň vysušovať sliznice dieťaťa. Niektorí rodičia počas klimatizovania nechajú v miestnosti nádobu s vodou, aby sa vzduch takto zvlhčil. Nezabúdajte tiež na pitný režim dieťaťa.

Neberte vaše dieťa z klimatizovanej miestnosti rýchlo preč. Jeho telo potrebuje čas na vysporiadanie sa so zmenou teploty. Deti veľmi zle reagujú na prudké zmeny teploty, môžu z toho ochorieť. Preto kým opustíte klimatizovanú miestnosť a chcete ísť, napr. s dieťaťom von, vypnite klimatizáciu a doprajte sebe i dieťaťu čas na prispôsobenie sa stúpajúcej teplote.

Ak chcete používať klimatizáciu v autenajmä v horúcom lete, nezapínajte ju hneď ako nasadnete do auta. Autá sú v lete neskutočne horúce a pred nasadnutím do neho najprv otvorte okná, dvere, aby sa vzduch prievanom prirodzene ochladil. Až potom môžete zapnúť klimatizáciu.

Pravidelne klimatizáciu nechajte skontrolovať odborníkom, aby preverili jej fungovanie, filtre ... aby klimatizovanie bolo bezpečné a efektívne. 

 

 

 

Spracované s použitím: babycenter.in, solen.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised