ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyIné

9 tipov, ako v lete osviežiť deti

 Andrea Biela   03.07.2018   0

Leto je obvykle náročným obdobím na to, aby ste bábätká udržali v teplotnom komforte. Malinké bábätká nemajú ešte dobre rozvinutú termoreguláciu, v teplejších dňoch sa za istých okolností môžu prehriať alebo sa im môžu prihodiť niektoré ďalšie komplikácie.

Shutterstock

 

Ak dieťa príliš naobliekate, môžu sa mu urobiť potničky. Ak dieťa vystavíte slnku a teplu, môže dostať úpal alebo úžeh.

Ako sa teda v lete postarať o akési ochladzovanie, resp. tepelnú pohodu detičiek?

Dieťa obliekajte primerane

Keď je vaše dieťa vo vnútri, vyberte mu ľahké odevy, ktoré sú voľné a vyrobené z bavlny alebo iných prírodných vlákien. Tie lepšie sajú pot. Všeobecne by ste sa mali svoje dieťa obliekať tak, ako obliekate seba. Pri pobyte na slnku sú vhodné dlhé svetlé nohavice, tenké košele s dlhými rukávmi a klobúky so širokým okrajom. 

Obliekate v lete – naozaj to dieťa netreba babušiť.

Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu

Malé deti sa nepotia tak ako dospelí, čo spôsobuje, že sú náchylnejšie na prehrievanie. Z tohto dôvodu by nemali nikdy ostať v horúcej  miestnosti. Už niekoľko málo minút strávených v takomto prostredí  môže viesť k zvýšenej telesnej teplote. Takže deti by mali byť tam, kde sa vetrá, kde vzduch cirkuluje a tak sa prirodzene ochladzuje.

Vyhľadávajte tieň

Shutterstock

 

Ak idete s deťmi von, do parku, na výlet, zistite si, či je v danom mieste aj tienistá časť – slnečníky, prístrešky alebo prirodzený tieň zo stromov. Prípadne si so sebou vezmite látkový stan, ideálne s ochranou proti UV lúčom.

Vyhnite sa najhorúcejšej dobe počas dňa

Vyhnite sa pobytu vonku počas hodín, kedy je vonkajšia teplota najvyššie. Obvykle je to medzi 10:00 – 15:00. Choďte s deťmi von skoro ráno alebo až podvečer.

 Vyhnite sa dehydratácii

Hoci sa vaše dieťa nepotí, môže strácať tekutiny už len prostým dýchaním. Príznaky dehydratácie zahŕňajú nepokoj, rýchle dýchanie, pokožku, ktorá je na dotyk teplá.  a vyplavená tvár. Najmenším bábätkám, ktoré sú dojčené, netreba dávať vodu, len ich častejšie dojčiť. Pamätajte, že deti počas horúcich dní potrebujú až o 50% viac tekutín, ako je pre ne bežné. 

Dojčíte a neviete, ako je to s dojčením bábätka počas horúcich dní?

Zdržiavajte sa blízko pri vode

Deti si v lete užívajú hry vo vode, či s vodou a pomôže im to osviežiť sa. Využite detský nafukovací bazénik alebo hocijakú staršiu vaničku či lavór. Dajte dieťatku pár hračiek a nechajte ho počvachtať sa. Nezabudnite však dieťa bedlivo sledovať a nenechávajte ho počas pobytu v bazéne osamote.  

Vyberte vhodné plienky

Shutterstock

 

Aj čo sa teplých dní týka, pre deti sú vhodnejšie bavlnené plienky, než jednorazové. Tie často spôsobujú potničky, pretože sa v nich kumuluje vlhkosť. Ak si zvolíte bavlnené plienky, robíte jednak prevenciu poškodenia pokožky, ale zároveň sa vaše dieťa bude cítiť komfortnejšie.

Ak používate jednorazové plienky, dbajte na dostatočné vetranie zadočku, pobyt „naholo“, aby si jemná pokožka oddýchla a poriadne sa vysušila (po umytí alebo po vycikaní sa dieťatka).

Používajte ochranné krémy

U detí do 6. mesiacov je pokožka nesmierne tenká a citlivá, preto by sme sa s dieťaťom mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Neznamená to, že dieťa nemá ísť na slnko, len treba zabezpečiť primeranú ochranu – buď oblečením alebo vhodným krémom.

U malých detí s krémami opatrne, u väčších detí ich môžete už používať slobodnejšie, a to vždy aspoň 30 minút pred pobytom vonku, na slnku. 

Naozaj by mali malé deti používať ochranné krémy proti slnku?

Poriadne zmyte masážny olej

Mamičky radi masírujú svoje deti a je to naozaj výborný spôsob, ako sa zbaviť napr. bolestí bruška alebo dieťatko upokojiť. Zvyšky oleja však v teple môžu spôsobiť poškodenia kože, najmä potničky. Preto po masáži olej vždy poriadne otrite, aby koža ostala čo najsuchšia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised