Aj v roku 2013 sme riešili všelijaké zdravotné komplikácie našich detí. Čo ste u nás v tomto roku čítali najviac?
1. miesto: Adenoidné deti
Autorka: Mária Kopčíková
Už pri narodení sme vybavení nosnou mandľu, s rastom dieťaťa sa zväčšuje aj ona – maximum dosahuje okolo 8. roku života. Smerom k puberte sa začne zmenšovať, až úplne vymizne. Počas obdobia rastu nosnej mandle môže dôjsť k jej nadmernému zväčšeniu. Prečo sa tak udeje: Na to neexistuje zo strany lekárov jednoznačná odpoveď.
Snáď prvým príznakom je problém s dýchaním cez nos. Cez deň dieťa dýcha cez ústa, obvykle dýcha hlasno. V noci chrápe. Ako rodičia môžete mať pocit, že dieťa má upchatý nos, ale žiadny sekrét z nosa nejde. Lekári upozorňujú, že dýchanie cez ústa je spočiatku nenápadné, no postupne už dieťa dýcha takmer výlučne ústami. V extrémne závažných prípadoch zväčšenej nosovej mandle môže u dieťaťa dôjsť počas spánku k spánkovému apnoe (k zástave dýchania).
2. miesto: Moje dieťa má ploché nohy
Autorka: Marcela Kramplová
O plochých nohách sa toho popísalo už mnoho a ak máte dieťatko s plochými nôžkami – viete o tom prvé i posledné.
Čo však môžete urobiť pre to, aby ste pomohli detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút. Pokojne i celá rodina. I dospelému chodidlu prospeje trocha telocviku a starostlivosti.
Cviky ako Fúkaj, fúkaj, Vejár, vnímavá dráha … aj tie sú pre plochonožcov veľmi vhodné.
3. miesto: Záškrt – diftéria
Autorka: Mária Kopčíková
Diftéria alebo po slovensky záškrt je závažné infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a do značnej miery bolo potlačené plošným očkovaním detskej populácie. Očkovanie chráni pred ochorením, nie pred nákazou a nosičstvom! V populácii sa udáva 3 – 5 percent nosičov tohto mikróba v nosohltane alebo na koži.
Pôvodcom ochorenia je baktéria Corynebacterium diphteriae, ale klinické príznaky sú spôsobené jej produktom – vysoko účinným exotoxínom (jedom vylučovaným baktériami do okolia). Ochorenie sa prenáša medzi ľuďmi kvapôčkami. Zdrojom nákazy sú chorí pacienti, ale aj bezpríznakoví nosiči. Inkubačná doba je veľmi krátka, 2 – 5 dní. V pár dňoch dochádza k horúčke, bolestiam hrdla, brucha a končatín.
4. miesto: Prvá pomoc – záchrana života
Autor: SČK
Môže sa stať, no nemusí… Ak však príde náhodou kritický moment, budeme pri svojich deťoch pravdepodobne my a nie vyškolení záchranári. Tí prídu o niekoľko minút. Avšak život častokrát závisí práve od tých prvých minút. Vedeli by ste v danom momente správne reagovať?
Úkony zachraňujúce život – najmä UMELÉ DÝCHANIE a VONKAJŠIA MASÁŽ SRDCA – je potrebné naučiť sa pod dozorom kvalifikovaného inštruktora, pretože nijaký opis slovami nenahradí praktické vedomosti a skúsenosti.
5. miesto: Skolióza u detí
Autorka: Mária Kopčíková
Skolióza je akákoľvek trojrozmerná deformita chrbtice, akejkoľvek etiológie a lokalizácie na chrbtici. V pokročilých štádiách skolióza neovplyvňuje len chrbticu, ale aj vnútorné orgány. V extrémnych prípadoch totiž už na prvý pohľad odstáva jedna z lopatiek a jedno z ramien je vyššie ako druhé, vnútorné orgány sa prispôsobujú novému prostrediu.
Len 20% skolióz vzniká dôsledkom presne definovaného ochorenia. Príčina zostávajúcich 80 % prípadov je neznáma, sú to tzv. idiopatické skoliózy.
V školskom veku môže byť častou príčinou vzniku skoliózy nesprávne držanie tela, chybné sedenie, dlhé hrbenie sa za počítačom a preťažovanie chrbtice nesprávnym nosením školskej tašky. Významne sa tiež na vzniku ochorenia podpisuje nedostatok pohybu.
Prečítajte si aj ďalšie naše NAJ
Najčítanejšie články na detskechoroby.sk v roku 2012
Najčítanejšie a najdiskutovanejšie články na detskechoroby.sk v roku 2011