Vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne ochorenia sú doménou dospelých – najmä v posledných desaťročiach. Tieto dve ochorenia sú častou príčinou úmrtí v našej populácii.
Odborníci upozorňujú na fakt, že čoraz častejšie hypertenziu diagnostikujú aj u detí, najmä v pubertálnom veku. Príčiny vidia v zvyšovaní počtu obéznych detí a tiež v tom, že súčasné deti majú málo pohybu.
Vysoký krvný tlak a deti
Štúdie našich lekárov uvádzajú, že vysoký krvný tlak sa objavuje u 1 – 2% detí vo veku 10 – 16 rokov. Americké zdroje uvádzajú až 3% detí. Hypertenzia sa zriedka objavuje v dojčenskom veku a ak – tak je dôsledkom nezrelosti alebo problémov s obličkami či srdcom. Zvýšený krvný tlak sa čoraz častejšie objavuje u detí v období puberty a neskôr, s tým, že u mladých ľudí vo veku 20 – 30 rokov sa vyskytuje až u 15% populácie.
Včasné odhalenie hypertenzie prináša možnosť účinne zasiahnuť, urobiť opatrenia, aby sa v dospelom veku nepridružili vážnejšie problémy.
Záujem lekárov o vysoký krvný tlak u detí sa datuje do 70-tych rokov minulého storočia. Vtedy sa predpokladalo, že ak sa vysoký tlak u dieťaťa objaví, jedná sa najmä o sekundárnu hypertenziu, ktorá má obličkový pôvod. Neskôr sa zistilo, že prevažuje hypertenzia primárna, spôsobená obezitou, pozitívnou rodinnou anamnézou a inými faktormi – nevhodnou stravou, stresom, znižovaním pohybovej aktivity detí.
Definícia hypertenzie u detí, podľa MUDr. Vršanskej, hovorí: „je to priemerný systolický tlak krvi alebo diastolický tlak krvi rovný alebo vyšší než 95. percentil pre pohlavie, vek a výšku dieťaťa“. Ak vás zaujíma, o aké hodnoty tlaku krvi sa presne jedná, môžete si kliknúť na prehľadnú tabuľku (str. 8).
Meranie krvného tlaku deťom
Veľa domácností vlastní tlakomery a dospelí členovia si občas merajú tlak. Deťom ho ale bežne nemeriame. Meranie tlaku krvi je súčasťou pravidelných poradní u pediatra, kde sa tlak meria cca o 3 roku života. Dobré odmeraniu tlaku krvi závisí aj od podmienok, v akých sa meria. Čím je dieťa mladšie, tým je meranie komplikovanejšie.
V prvom rade na meranie TK deťom treba mať prístroj vybavený špeciálnou manžetou, ktorá by mala pokrývať cca ¾ dĺžky ramena. Takáto manžeta má šírku 10 cm a je určená pre obvod ramena 17 – 22 cm.
Okrem vhodného prístroja je dôležitá aj príprava dieťaťa – dieťa by pred meraním malo byť minimálne 5 minú v pokoji, tlak sa meria v sede, s opretých chrbtom a nohami položenými na zemi. Pravú ruku by dieťa malo mať opretú o stôl tak, aby lakťová jamka bola zhruba v úrovni srdca.
U detí pomerne často funguje syndróm bieleho plášťa, pokiaľ je dieťa v obavách a strese, nemusí byť meranie relevantné.
Pokiaľ sú namerané hodnoty vyššie a poukazujú na možnú hypertenziu, treba meranie opakovať, aspoň trikrát. Niekedy môže lekár nariadiť 24 hodinové monitorovanie TK špeciálnym prístrojom.
Diagnostika hypertenzie dieťaťa
je náročný proces. Deti a mladí ľudia s vysokým krvným tlakom obvykle nemajú žiadne subjektívne problémy a na zvýšené hodnoty sa príde pri meraní TK na preventívnej prehliadke. Preto je dôležité tieto termíny u pediatrov dodržiavať.
Pri podozrení sa obvykle realizuje pravidelné a aj 24 hodinové meranie krvného tlaku. Pediater by mal ďalej zisťovať a odporúčať:
- Rodinnú anamnézu, so zameraním na ochorenia srdcovo-cievneho systému.
- Súčasné ochorenia (súčasný stav dieťaťa) – zvýšený krvný tlak môže spôsobovať napr. aj užívanie hormonálnej antikoncepcie u dievčat, antidepresív, imunosupresív. Tiež sa na zvyšovaní krvného tlaku môže podieľať pravidelné pitie energetických nápojov, užívanie nutričných náhrad – najmä pri túžbe po športových výkonoch.
- Fyzikálne vyšetrenie – zameriava sa na sledovanie pulzu, pátranie po endokrinnom ochorení, sledovanie možnej obezity a jej príčin.
- Sonografické vyšetrenie obličiek, endokrinologické a kardiologické vyšetrenie na prislúchajúcich odborných pracoviskách.
Liečba hypertenzie u detí
Cieľom liečby je znížiť krvný tlak a dostať jeho hodnoty po 95. percentil. Prioritou je vždy nefarmakologická liečba, najmä v detskom veku. V nej lekári odporúčajú pokračovať aj keď zvážia podávanie medikamentov.
Režimové odporúčania nemedikamentózneho prístupu zahŕňajú:
- Znižovanie telesnej hmotnosti u obéznych detí.
- Zvýšenie pohybovej aktivity.
- Zníženie príjmu soli v strave.
- Pomoc pri náročných životných situáciách – odstránenie stresujúcich podnetov.
- Zabránenie fajčenia, prijímania alkoholu, zneužívania drog u detí a mladistvých.
Zaujímavými sa javia odporúčania pre druh a množstvo pohybových aktivít pre deti. Ako sú na tom tie vaše, v porovnaní s tabuľkou?
Každodenné aktivity
Aeróbne aktivity, 3 – 5 x týždenne
Pohyblivosť, obratnosť, 2 – 3 x týždenne
Obmedziť
hra vonku, práce okolo domu, chôdza do schodov, práca v záhrade, chôdza
loptové hry, futbal, plávanie, skákanie na švihadle
posilňovanie, strečing, bojové umenia, šplhanie
sedenie pri TV a PC, leňošenie
Podľa: Bérešová, Gérová, uvzsr.sk
Spracované s použitím: cardiology.sk, solen.sk, kidshealth.org, uvzsr.sk, pediatriapreprax.sk.