Najprv som nemala 18 rokov, potom som dlho nemala viac ako 50 kíl, tak nasledovala séria tehotenstiev a dojčení, potom som na nejaké darovanie krvi načas zabudla… no zrátané a podčiarknuté, k prvému svojmu darovaniu som sa dostala pred pár dňami.
Pre vás, ktorí váhate, rozhodujete sa alebo možno ani vôbec zatiaľ neuvažujete, prinášam užitočné info o všetkom, čo darovanie krvi zo sebou prináša (aj odnáša).
iStock Kto môže byť darcom krvi Každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov , s telesnou hmotnosťou minimálne 50 kg , ktorý:
neprekonal žltačku typu B a C a nebol v styku s chorým na toto ochorenie za posledný polrok (v prípade infekčnej žltačky typu A , môže byť darcom krvi po určitom časovom odstupe), neprekonal iné vážne infekčné choroby, posledný mesiac nebol chorý, neužíva dlhodobo lieky ( okrem hormonálnej antikoncepcie u žien), posledný polrok nebol operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, nemal robený piercing, nedostal transfúziu krvi alebo plazmy, nieje nosičom HIV, nemal v poslednom roku HIV pozitívneho sexuálneho partnera, nepatrí do rizikovej skupiny na prenos HIV a iných vážnych sexuálne prenosných chorôb: vnútrožiloví narkomani, mužskí a ženskí prostitúti, homosexuálne sa správajúci muži, sexuálny partneri pacientov dostávajúcich trasfúziu krvi a plazmy, nebola mu transplantovaná rohovka, neprekonal operáciu mozgových obalov, nebol liečený hormónmi hypofýzy, nieje aktuálne liečený na alergiu a nemá prejavy alergie. Dôležité:
Z darcovstva sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti ! Žena môže darovať krv 1 rok po pôrode, ak nedojčí . Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace, ženy každé 4 mesiace . Ako sa pripraviť na odber Deň pred odberom si dožičte dostatok spánku. Ráno vypite aspoň 0,5 l nealkoholických nápojov a poriadne sa naraňajkujte!!! Odporúča sa však konzumovať ľahkú stravu bez tukov (čaj, pečivo, med, džem, ovocie). Nejedzte mliečne výrobky, údeniny a podobne.
Neodporúča sa prísť po fyzickej alebo psychickej záťaži. Nie je vhodné darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.
Ako prebieha odber 1. Prineste si so sebou OP, kartu poistenca, prípadne legitimáciu darcu.
2. V odberovom centre sa zaregistrujete v evidencii po vyplnení Dotazníka pre darcu, ktorý obdržíte na mieste.
3. Následne vám odoberú krv na zistenie základných parametrov: krvného obrazu a krvnej skupiny.
4. Potom nasleduje krátky pohovor s lekárom a odmeranie tlaku.
5. Ak všetko dopadlo dobre: máte dostatok krvi a ste zdravý ako ryba, pozvú vás do odberovej miestnosti, kde sa pohodlne uložíte a napichnú vám ihlu s odberovým setom. (Odporúčam, aby ste si veľkosť ihly aspoň prvých päť minút vôbec nevšímali 🙂
Celý odber trvá 7-10 minút, pričom vám odoberú 400 – 500 ml krvi (podľa doporučenia lekára).
Pri darovaní krvi sa darca nemôže nakaziť. Pri odbere sa používa výlučne jednorázový materiál.
Po odbere krvi Je možné, že bezprostredne po odbere vám príde nevoľno, môžte mať závraty – z náhlej straty tekutín. Vtedy je vhodné si čo najskôr ľahnúť a vyložiť nohy hore. Skúsený personál vám ochotne pomôže, len sa treba ozvať.
Veľa pite. Je vhodné si aj niečo zajesť. Neodporúča sa zvýšená fyzická alebo psychická námaha nasledujúcich 12 hodín. Odporúča sa zvýšená opatrnosť pri riadení motorového vozidla. Rozhodne sa neodporúča viesť motorové vozidlo bezprostredne po odbere krvi.
Na záver ešte pár slov o Rodinnom Darcovstve Krvi Je to darovanie krvi najbližšími príbuznými, priateľmi, známymi a spolupracovníkmi pacienta. Pritom nieje dôležité, že získaný darca krvi nemá tú istú krvnú skupinu ako pacient. Pacient dostane krv od rovnoskupinového darcu a príbuzný „vráti“ krv do krvnej banky, ktorá ju použije pre iného chorého.
Teda môže ísť buď o darovanie nezávislé od krvnej skupiny pacienta alebo o darovanie v zhode s krvnou skupinou pacienta. Dôležité je v tomto prípade pri registrácii nahlásiť meno, komu si prajete krv darovať.
V každom prípade je to vysoko humánny čin, ktorý si zaslúži obdiv a nasledovanie.
Kde možno darovať krv Pozrite si, kde na Slovensku možno krv darovať – www.redcross.sk
Spracované podľa zdrojov Národnej Transfúznej Služby SR
Loading...