Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112

redakcia 0

Väčšina novorodencov, ktorí sú pozitívni na covid-19, je bezpríznaková alebo majú len mierne príznaky ochorenia. Symptomatickí novorodenci sú spravidla hospitalizovaní. Väčšie riziko ťažkého priebehu covid-19 hrozí novorodencom s inými ochoreniami a predčasniatkam.

Príznaky ochorenia covid-19 u najmenších detí

Pokiaľ ide o priebeh ochorenia covid-19 u najmenších detí, častokrát sa vyskytuje niekoľkodňová horúčka (bez ďalších symptómov), prípadne kašeľ.

Môžu sa objaviť neurologické príznaky ako letargia, problémy s kŕmením, tachykardia, zrýchlené dýchanie, modrasté sfarbenie kože. Menej častá je hnačka, vracanie, nádcha, kožné prejavy.

Kedy volať lekára

Shuttertock

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo manuály, podľa ktorých je treba rozlišovať príznaky ochorenia podľa závažnosti – červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.

Kedy volať 112 (novorodenec a dieťa do 3 mesiacov)

Resp. vyhľadať najbližšiu pohotovosť (urgentný príjem), lebo dieťa vyžaduje bezodkladnú zdravotnú starostlivosť:

Kedy ihneď volať pediatra

Pokiaľ sa u vášho dieťatka objaví niektorý z nasledujúcich príznakov (oranžová tabuľka), je treba bezodkladne kontaktovať vášho pediatra.

Ak sa mu neviete dovolať, alebo práve neordinuje, a vášmu dieťatku sa stav nezlepší ani po 4 hodinách, kontaktujte buď 112, resp. 155 alebo sa dostavte na urgentný príjem.

Príznaky, kedy netreba ihneď volať pediatrovi

V zelenej tabuľke nájdete prehľad príznakov, kedy takpovediac, netreba robiť závažnú paniku 🙂

Deti od 3. mesiacov a závažné príznaky COVID19, čítajte v článku

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár