Naše deti sú tvory zvedavé a tvorivé, takže nás niekedy môžu držať v permanentnej pozornosti, kde si čím špárajú v uchu, čo šupnú do niektorého telového otvoru. My sme mali doma všeličo, ale cudzie telesá v ušku či nose nie, zato susedkina dcéra sa obšťastnila tic-tacom šupnutým v nosnej dierke …
Čo robiť v prípade, že sa dieťaťu do uška dostane cudzí predmet?
Ako sa dostane cudzí predmet do ucha
Nuž najčastejšie pri hre, zo zvedavosti, niekedy z nevedomosti či pri snahe skryť nejaký predmet (guľôčky, kúsky stavebníc, cukríky, strukoviny, kamienky či mince). Niekedy sa cudzie teleso dostane do zvukovodu zámerne, napr. v rámci „ľudových liečebných postupov“, kedy sa do vonkajšieho zvukovou zavádza kúsok cibule či cesnaku. No a ďalšou kategóriou sú úrazy, kedy odletí napr. kus črepiny alebo nejaký projektil.
Vo zvukovode sú veľmi citlivé nervové zakončenia. Preto aj slabý dotyk cudzieho telesa je bolestivý. Ak sa toto teleso včas neodstráni, posúva sa ďalej dovnútra, môže poškodiť bubienok, stredné i vnútorné ucho.
Rodičia by si mali uvedomiť, že cudzie telesá, napr. hračky, koráliky väčšinou nezmenia tvar. Ale napr. časti potravy vo vlhkom prostredí napučia a zväčšia svoj objem. To môže v obmedzenom priestore dýchacích ciest viesť k vážnym komplikáciám.
Symptómy svedčiace o cudzom telese v ušku
Medzi príznaky, že niečo nie je v poriadku a dieťa si mohlo zaviesť nejaký cudzí predmet do ucha, patria:
- Svrbenie,
- Pocit tlaku, bolesť,
- Výtok, zápach, krvácanie,
- Zhoršenie sluchu, „hučanie“ v ušiach,
- Závrate,
- Malé deti si zrejme budú šúchať ucho, mrnčať ako pri zápale ucha.
Diagnóza a riešenie problému
Diagnóza sa stanovuje odborným vyšetrením, s použitím otoskopu. Niekedy je diagnostika sťažená vďaka prítomnému ušnému mazu alebo zdurením stien zvukovou.
Lekár zhodnotí situáciu: aký je to predmet, ako je veľký, ako hlboko je zasunutý, ako dieťa spolupracuje. Potom sa rozhodne o ďalšom postupe. Najčastejšie sa cudzie telesá odstraňujú výplachom, vyberajú sa háčikom alebo pinzetou.
Vyberanie cudzieho telesa by mal robiť výhradne ORL lekár. Robí sa vo veľkej väčšine prípadov ambulantne. Len zriedka je potrebná celková anestéza, obvykle pri závažnom náleze alebo ak dieťatko nespolupracuje.
Lekári neodporúčajú vyberať cudzie predmety v domácom prostredí. Tvrdia, že v pri takomto pokuse je cudzie telesom zatlačené do zadnej časti zvukovodu a následná extrakcia lekárom je potom bolestivejšia a ťažšia.
Keď je cudzie teleso vonku, lekár ešte raz skontroluje ucho. Niekedy sa predpisujú ušné kvapky na potlačenie opuchu a bolesti. Ak teleso vyvolalo zápal, sú niekedy potrebné antibiotiká.
Prvá pomoc
- Ak je teleso vidieť – uchopte ho napr. pinzetou a vyberte ho. Môžete sa pokúsiť vybrať iba také predmety, ktoré trčia von z ucha, a ktoré môžete bezpečne zachytiť pinzetou (prípadne i prstami). Uchopiť tak, aby ste neporanili sliznicu vonkajšieho zvukovodu. Na odstránenie cudzieho telesa nepoužívajte zápalky alebo ihlice.
- Ak teleso nie je celkom viditeľné – nevyťahujte ho, nezatláčajte ho, aby nedošlo k poraneniu bubienka. Okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.
- Hmyz ako cudzí predmet v uchu – hmyz môže spôsobovať veľkú bolesť a úzkosť. Pred samotným vybratím hmyzu je potrebné ho usmrtiť, napr. detským olejom. Existujú viaceré rady ako z ucha vylákať alebo odstrániť hmyz, napr. zavrieť dieťa do tmavej miestnosti a zasvietiť svetlo pri uchu, prípadne nakloniť hlavu tak, aby postihnuté ucho bolo hore a do ucha pomaly nalievať vodu, alkohol alebo olej s cieľom hmyz vyplaviť resp. usmrtiť. O efektivite takýchto spôsobov ale nie sú dostatočné dôkazy.
Upozornenie
Odborníci uvádzajú, že medzi predmety, ktoré vyžadujú extra rýchly zásah, patria batérie do hodiniek. Môžu spôsobiť nekrózu zvukovodu alebo bubienku pôsobením unikajúceho elektrolytického roztoku v kombinácii s útlakom tkanív týmto tvrdým predmetom.
Ako prevencia slúži naozaj len čím väčšia ostražitosť a kontrola detí. Proti hmyzu môžete použiť sieťky na okná a pri prípadnom táborení dôsledná kontrola spacákov pred spánkom.
Prečítajte si tiež: Je vyberanie ušného mazu bezpečné?
Spracované s použitím: detskaorl.sk, pediatriapreprax.sk.