Bolesť ucha a ako ju zvládnuť

Andrea Biela 0

Najčastejším dôvodom bolesti ucha je infekcia stredoušia. Tá je obvykle dôsledkom infekcie horných dýchacích ciest.

Infekcia dýchacích ciest spôsobí, že membrány v eustachovej trubici sa zduria a tlak za bubienkom sa zvyšuje. Nízky tlak v uchu vedie k nahromadeniu tekutiny a následne k infekcii stredného ucha.

Keď dieťa ochorie  alebo má horúčku, môže pocítiť bolesť v jednom alebo aj v oboch ušiach. Mladšie dieťa nemusí byť schopné povedať, že ho niečo bolí alebo nemusí byť schopné lokalizovať bolesť, ale môže vám poskytnúť neverbálne signály – náhly záchvat kriku, plaču, podráždenosť, držanie alebo ťahanie postihnutého ucha.

Ako uľaviť dieťaťu o bolesti ucha?

Na zmiernenie bolesti ucha môžete použiť bežné lieky od bolesti, napr. ibuprofén. Vyhnite sa však voľnopredajným kvapkám do ucha, pokiaľ vám ich neodporučí pediater. Ak by totiž dieťa malo poškodený bubienok, kvapky by mohli spôsobiť nezvratné škody.

Tiež sa v čase ušnej infekcie vyhnite lietaniu v lietadle, pretože zmena tlaku vzduchu môže výrazne zvýšiť bolesť alebo dokonca pretrhnúť bubienok.

Liečba bolesti ucha

U detí starších než 2 roky, ktoré nemajú iné príznaky ochorenia, sú bez teploty, stačí len 1 – 2 dni monitorovať situáciu a prejavy. Často sa stane, že infekcia ucha sa behom niekoľkých dní zlepší aj bez medikamentov.

Pre úľavu od bolesti priložte na ucho dieťaťa teplý, nahriaty uterák (nahrievací vankúšik, termofor). „Obklad“ urobte na minimálne 20 minút.

Ak dieťa ide spať alebo si ide ľahnúť k oddychu, hlavu nech má mierne vyvýšenú. Uľavuje to od bolesti.

Ak má dieťa nádchu, či upchatý nos, môžete podať dekongestíva (kvapky zmierňujúce opuch nosovej sliznice). To uľahčí dýchanie i jedenie. Tieto kvapky by sa nemali používať dlhšie než 2 – 3 dni.

Môžete podať liek od bolesti. Neprekročte však odporúčané dávkovanie. 

Mohlo by vás zaujímať: Ktoré lieky u detí nepoužívať na znižovanie horúčky.

Nevystavujte svoje dieťa cigaretovému dymu. U malých pasívnych fačiarov zvyšuje frekvenciu a závažnosť infekcií uší.

Po cca 2 – 3 týždňoch od infekcie navštívte s dieťaťom pediatra, aby skontroloval stav ušných bubienkov dieťaťa, či sú po chorobe v poriadku.

Dá sa infekciám uší predísť?

Neexistuje síce žiadna záruka, ale tieto odporúčania sa javia preventívne veľmi prospešné. 

  • Dojčite. Rôzne štúdiu ukazujú, že už 6 mesiacov výlučného dojčenia má silný protektívny účinok.
  • Nefajčite, ideálne vôbec, minimálne v byte a v prítomnosti dieťaťa. Cigaretový dym paralyzuje jemné riasinky, ktorými je vystlaná eustachova trubica. Keď sa to stane, hlien sa potom akoby nevie dostať von zo stredného ucha, čo zvyšuje riziko infekcie. 

Prečítajte si k téme: Malí pasívni fajčiari.

  • Pokúste sa oddialiť pobyt dieťaťa v kolektívoch. Deti vo veľkopočetných skupinách jaslí či škôlok sú náchylnejšie na infekcie uší. Čím je detí viac, tým je väčšia pravdepodobnosť, že niekto bude mať nádchu, rozbiehajúci sa virózu a iné deti od neho niečo „nachytajú“.
  • Ak dieťa pije z fľaše, nenechajte ho z nej piť poležiačky. Keď dieťa pije, jeho hlava by mala byť vyššie než bruško.
  • Urobte opatrenia proti alergiám. Ak máte podozrenie, že príčinou infekcií uší u vášho dieťaťa môže byť alergia, buďte proaktívni a ostráňte z bytu všetko, čo by mohlo byť alergénom, napr. nedržte domáce zvieratá v miestnosti, kde spí dieťa, často vysávajte a umývajte podlahu od prachu, odstráňte prikrývky, ktoré sú napr. z peria …

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár