Ďalekozraké dieťa

Mária Kopčíková 1

K najčastejším očným chybám v detskom veku patrí ďalekozrakosť, škúlenie a tupozrakosť.

Deti sa v podstate rodia ďalekozraké, no za normálnych okolností tento problém vymizne. Ako sa rieši ďalekozrakosť a aké má limity pre dieťa?

Ďalekozrakí novorodenci a vývin videnia

Novorodeniatko  má pri narodení nedokonalý zrak. Jeho oči sú ešte veľmi nezrelé a okolitý svet vníma hmlisto (nemá preto význam na dieťa hovoriť z väčšej vzdialenosti než 25 cm, inak dieťa vidí rozmazanú machuľu). Postupne, pomaly nadväzuje očný kontakt s ľuďmi okolo seba. Čoskoro sa dokáže pozrieť na ponúkanú hračku a cca v 2. mesiaci ju začne sledovať pohľadom. Niekedy sa stane, že jedným okom zaškúli, ale do šiestich mesiacov nie je potrebné sa strachovať – ešte sa len buduje súhra oboch očí a zrakového centra v mozgu.  

Približne medzi 5. – 6 . rokom je dieťa schopné vidieť ako dospelý človek. Dovtedy sa však u neho môžu objaviť chyby, ktoré by mohli správny vývin zraku narušiť. Ešte počas pobytu v pôrodnici sa novorodencom v rámci skríningových vyšetrení zisťuje šedý zákal. Kritické obdobie pre vývoj zraku je v prvom roku života, kedy sa začína formovať binokulárne videnie.

Spomenuli sme, že novorodenecká ďalekozrakosť je normálny jav. Len asi u 6% detí zostávajú hodnoty ďalekozrakosti vyššie, čo v neskoršom veku vedie ku škúleniu a tupozrakosti. Zretie zraku je u detí dokončené v období puberty, okolo 15. roku života.

Ďalekozrakosť

V prípade tejto očnej chyby nie je oko schopné zaostriť do blízka, no niekedy aj do diaľky. Vo všeobecnosti sa prejavuje tak, že nemáte problém vidieť vzdialené predmety, ale problém je jasne vidieť a zaostriť na predmety blízke. Ďalekozraké deti môžu mať problém s čítaním a písaním, s výtvarnými prácami, so strihaním, vystrihovaním, lepením …

Ďalekozrakosť (hypermetropia) je spôsobená najčastejšie tým, že od narodenia ja kratšia predozadná os očnej gule. Svetelné lúče sa lámu až za sietnicou, namiesto na nej. Keďže naše oči sú schopné tento problém čiastočne kompenzovať zväčšovaním šošovky – akomodáciou – nemusí byť ďalekozrakosť hneď od začiatku zjavná.

Ďalekozrakosť spôsobuje u detí zvýšenú únavnosť a bolesti hlavy z nadmernej akomodácie. Akékoľvek chybné videnie v detskom veku, teda akákoľvek očná chyba môže spôsobiť spomalenie psychomotorického vývinu dieťaťa. Je preto potrebná konzultácia s detským očným lekárom.

Ako zistím, že dieťa by mohlo byť ďalekozraké

Pozorní by mali byť všetci rodičia, výraznejšie rodiny, kde sa chyby zraku vyskytujú. Je vysoká pravdepodobnosť, že dieťa očnú chybu zdedí. Veľa rodičov však tento problém popíše alebo sa naňho zameria až v období, kedy ich dieťa nastúpi do školy a má problém v súvislosti so školskými úlohami.

U malých detí (do troch rokov) sa ďalekozrakosť prejavuje aj takto:

  • Dieťa si pri hre približuje predmety k očiam, mení vzdialenosť, z ktorej ich pozoruje.
  • Pri kresbe si zase hlávku viacej skláňa nad podložku.
  • Dieťa občas škúli.
  • Dieťa má neprirodzený úklon hlavy – môže tak vyrovnávať škúlenie.
  • Pravidelne priviera jedno oko.
  • Rýchlo sa unaví pri práci na blízko.
  • Nezaujíma sa o detaily na obrázkoch.
  • Sadá si čo najbližšie k televízii.
  • Dieťa zle lokalizuje predmety, keď mu ich ponúkate, často siahne vedľa.
  • Častejšie si dieťa žmolí oči.            

Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa obráťte na pediatra vášho dieťaťa alebo na detského očného lekára. Ten vie vaše dieťa vyšetriť už v útlom veku a odporučiť správny postup na riešenie tej ktorej očnej chyby.

Ďalekozraké dieťa a jeho praktický život

Na to, či ďalekozraké dieťa má v bežnom živote nejaké limity, sme sa spýtali detskej očnej lekárky, MUDr. Svatavy Danningerovej.

Ak dieťa potrebuje okuliare, je vhodné/potrebné, aby sedelo napr. v prvej lavici?

Ďalekozraké dieťa nemusí sedieť v prvej lavici,viac musí zaostrovať do blízka, diaľka je menší problém.

Treba dieťa s touto refrakčnou chybou obmedzovať v čítaní kníh, sledovaní TV či práci na PC?

Ak je dobre vykorigované okuliarmi, nie je dôvod, aby nečítalo knihy, PC a TV s primeranou mierou – ako aj u detí bez refrakčnej chyby.

Je potrebné/vhodné, aby ďalekozraké dieťatko nosilo okuliarky stále? Alebo len pri čítaní?

Režim nosenia okuliarov určuje lekár podľa konkrétneho stavu, ale v princípe pri malej ďalekozrakosti – do 1-1,5 dioptrie môže dieťa nosiť okuliare len v škole a doma na prácu do blízka, vyššie dioptrie treba nosiť už pravidelnejšie. Dôležitá je pridružená prítomnosť strabizmu – škúlenia, tupozrakosti alebo astigmatismu – pri ktorých je nosenie korekcie väčšinou stále.

Je podľa vás táto očná chyba limitujúca s ohľadom na šport či tanec? Keď má dieťa okuliare?

Malá ďalekozrakosť nelimituje deti v športe, okuliare môžu skladať. Pri vyšších dioptriách, príp. pri strabizme je už nutná korekcia kontaktnými šošovkami.

Odkedy sú podľa vás pre deti vhodné kontaktné šošovky?

Vek nie je limitujúcim faktorom nosenia kontaktných šošoviek, je to individuálne, závislé od konkrétneho dieťaťa, jeho motivácie, jeho zodpovednosti a schopnosti si kontaktné šošovky aplikovať. V našej ambulancii máme 9 – 10 ročné deti ktoré to zvládnu, na druhej strane mnohí dospelí si nedokážu dať kontaktné šošovky do očí.

Spracované s použitím: allaboutvision.com, kidshealth.org, sosovky.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. dobrý večer, chcela by som sa opýtať, že či by mohlo nosenie okuliarov 6 ročnému dieťaťu aj ublížiť. Napr. nesprávne stanovená diagnóza nosenia okuliarov,. Môže lekárka nosenie okuliarov stopnúť aj po pol roku?

Pridaj komentár