Treba ísť k lekárovi, keď má škôlkar soplík?

Manuela Kočišová 1

Nejeden rodič novopečeného škôlkara či školáka rieši dilemu, či treba bežať k lekárovi, len čo dieťa začne posmrkávať, alebo je v poriadku ísť do detského kolektívu aj so soplíkom.

Ingimage

MUDr. Bibiana Harinková, pediatrička, si myslí toto: „Vodový soplík nie je choroba, len ho treba správne ošetriť. Dieťa musí vedieť použiť vreckovku a fúkať nos.“ No ak sa už objavil kašeľ či teplota, situácia sa mení.

Zanedbaný soplík

„Žiaľ, ja aj kolegyne sme boli mnohokrát svedkami toho, že rodič zanedbal prepuknutie choroby, tvrdili nám, že ten kašeľ je iba alergická reakcia, a potom bolo dieťa také choré, že muselo byť doma tri týždne.

Keby sa však začalo s vhodnou liečbou skôr, choroba by sa nerozvinula do takej miery, dieťa by ju prekonalo rýchlejšie a jeho imunita by sa niečo naučila namiesto toho, že dostala poriadne zabrať,“ hovorí učiteľka z MŠ Marianna Struhárová.

Ingimage

Všetko s mierou

„Choré dieťa sa má liečiť a imunitu zdravého treba podporovať očkovaním a aspoň na jeseň vhodnými výživovými doplnkami na podporu obranyschopnosti organizmu,“ prízvukuje MUDr. Harinková.

Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C. Ako veľmi prospešný sa v boji s chorobami javí polysacharid z hlivy ustricovitej, nazývaný beta glukán.

Prečítajte si aj: Sopľavý do škôlky, no a čo???

Beta glukán funguje nielen ako prevencia, ale pomáha aj rýchlo sa vystrábiť zo začínajúceho ochorenia. Je vhodný aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz účinkujú aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Podporí imunitný systém, aby úspešnejšie likvidoval mikroorganizmy spôsobujúce ochorenie a zároveň podporne pôsobí na takzvané dobré baktérie.

No v prvom rade je treba dieťa vhodne obliekať, vystavovať ho prirodzeným záťažiam prostredia, nevyhýbať sa návštevám a kontaktu s inými deťmi, pokiaľ sú zdravé, ponúkať dieťaťu pestrú stravu a zabezpečovať mu dostatočný pohyb, ale nie prehnané pohybové aktivity, ktoré imunitu dočasne znižujú.

Prirodzené spôsoby sú vždy lepšie ako dodatočná podpora rôznymi prípravkami. Na rozdiel od nich totiž pomáhajú vybudovať zdravý a funkčný organizmus a imunitný systém na dlhé roky dopredu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. U nás keď sa objaví upchatý noštek alebo soplík tak len striekneme physiomer baby jemný čo je v podstate len morská voda a pekne vypláchne a nedráždi. takže u nás čistý top na plný noštek

Pridaj komentár