Nádcha – liečená týždeň, neliečená sedem dní

Slávka Križanová 10

Nádcha, banálne ochorenie, ktoré napriek tomu dokáže poriadne znepríjemňovať život. Ide o  infekčné ochorenie nosnej sliznice. Na začiatku je najčastejšie spôsobená vírusmi. Tie sa počas dýchania dostávajú z okolitého prostredia kvapôčkovou infekciou na sliznicu.

Vzhľadom k nutnosti dýchať je tak nosná sliznica vystavená neprestajnému kontaktu s okolitým prostredím, preto je nádcha najčastejšie ľudské infekčné ochorenie. Podobným spôsobom vzniká aj alergická nádcha, len namiesto vírusov sa na nosnú sliznicu dostávajú alergény (najčastejšie peľové zrnká, domáci prach a i.).

Najmenší sú na tom omnoho horšie

foto: pixmac.cz

S nádchou sú spojené aj iné zdravotné komplikácie. Niektoré sú typické pre všetky vekové kategórie, iné zase pre detský vek.

Jednou z ťažkostí spojených s nádchou je postihnutie očí. Pri zápale nosnej sliznice dôjde k jej zdureniu, tým sa zhorší odvod sĺz slzným kanálikom a môže tiež dôjsť k prejdeniu infekcie na očnú spojivku. „Typický pacient s akútnou nádchou potom vyzerá takto: zhoršené nosné dýchanie, nadmerná sekrécia z nosa, slzenie a pálenie očí. V detskom veku zhoršenie nosného dýchania vedie zvlášť u najmenších detí k poruchám prehĺtania, pretože najmenšie deti pri dojčení a pití z fľašky musia dýchať zároveň nosom, a to je pri nádche zhoršené. Dieťa potom zle prijíma stravu a z toho vyplýva uplakanosť, nepokoj a tiež zlý spánok,“ uvádza prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. „Vo všeobecnosti u dospelých pacientov nádcha spôsobuje hlavne nosné ťažkosti, u detí sú zreteľnejšie i celkové ťažkosti, ako nepokoj, zlý spánok, poruchy prijímania potravy a väčšia náchylnosť k ťažkým komplikáciám. Preto je u najmenších detí veľmi dôležité i odsávanie nosa, pretože deti ešte nevedia smrkať. Odsávanie zbaví nos hlienov a zlepší dýchanie nosom. Malo by sa vždy vykonať pred dojčením či prijímaním stravy,“ doplňuje profesor.

Ako sa proti nádche brániť

foto:pixmac.cz

Prevenciou vzniku nádchy predídete okrem iného slzeniu a páleniu očí, infekcii očí a mnohým ďalším nepríjemnostiam. Ako teda proti nej bojovať? Lepšou otázkou je, čo robiť pre to, aby sa nám vyhla oblúkom?

„Jednoznačne nefajčite a ani sa nezdržujte v zafajčených miestnostiach. V čase chrípok sa vyhýbajte pobytu na miestach, kde je veľa ľudí (kino, divadlo…), skrátka obmedzte možnosti prenosu kvapôčkovej infekcie. Otužujte sa, prechádzajte sa v prírode a občas si zacvičte – pohybová aktivita vedie k posilneniu organizmu,“ konštatuje prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc.

„Pri nádche, ale zároveň ako prevenciu zvlášť v období chrípkovej epidémie, používajte nosné spreje, ktoré obsahujú roztoky minerálnych vôd alebo „všeliek“ morskú vodu (napr. Physiomer). Spreje zbavujú nosnú sliznicu infekčných zárodkov, hlienu a zachytených nečistôt. Vďaka svojmu prírodnému zloženie ochraňujú organizmus a nemajú žiadne vedľajšie účinky,“ pokračuje MUDr. Šlapák.  

V prípadovej štúdii, ktorá testovala účinky spreja Physiomer, boli malí pacienti vo veku 6 – 10 rokov s nádchou. Deti boli rozdelené do 4 skupín, každé z nich dostalo nosný sprej s rôznym obsahom (morská voda, roztok soli, kontrolný roztok). Výsledky po štatistickom spracovaní ukázali niekoľko výhod pri používaní upravenej morskej vody – hojenie sliznice bolo rýchlejšie, deti ju veľmi dobre znášali, skrátil sa čas choroby a tým pádom sa deti vrátili skôr do školy. „Morská voda má najvhodnejšie chemické zloženie a  koncentráciu. Dá sa použiť aj v počiatkoch choroby. Vzhľadom na to, že nemá vedľajšie účinky, je odporúčaná aj preventívne pre hygienu nosných dutín,” zhrňuje prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc.  

Alternatívne na nádchu

Kto by chcel vyskúšať alternatívne liečenie nádchy, nech skúsi popudovú liečbu, čiže nahrievanie nôh v teplej vode, inhaláciu éterických olejov a bylinkových výťažkov. Pre lepší spánok sa odporúča  používanie ionizátorov, čističov a zvlhčovačov vzduchu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja pri nádche to mám najhoršie s nosom, sako samozrejme pomaly každý, len ja som z toho veľmi nervózna, neznášam to. V poslednej dobe som ale narazila na sprej do nosa Stopnádcha a neviem si ho vynachváliť, rýchlo uľavuje od upchatého nosa a hneď som o dosť kludnejšia smile

  2. Ja sa nemôžem zbaviť nádchy. Jar, leto, jeseň a zima. Mám ju po celý rok. Aj keď jem vitamíny v hlavne vitamín C. Nádchu mám aj keď nie som chorá. Žeby alergia? Ale ja mám silnú imunitu. Sad Sad Rolleyes Rolleyes

  3. Nám veľmi pomohol inhalátor. Najskôr som sa bála, že maličká to nebude chcieť, ale veľa som čítala o jeho pozitívnych účinkoch. Kúpila som teda inhalátor OMRON CompAIR Basic Kids, keď mala malá asi 2 a pol roka. Inak je určený pre deti a má peknú žltú farbu a dokonca má v balení dve figúrky macka a zajačika, ktoré nasadíte na inhalačnú masku. Povedala som maličkej, že je to nová hračka, taká chobotnica a že macko je jej kamarát, takže sa vôbec nebála a nemusela som ju vôbec nútiť. Chvíľu trvalo kým si zvykla, ale vôbec sa toho nebála. Lekárka mi predpísala aký roztok na inhaláciu je pre ňu najlepší. Veľmi rýchlo jej to uvoľnilo noštek a dýchalo sa jej lepšie. Keď už bola vyliečená, tak sa sama dožadovala „dýchať do chobotnice“.

  4. veru pri takych malych detickach je to hroza, tiez neviem dcerka pomoct, ani spat sa jej neda ani jest jej nechuti a len jej tecie z toho nosteka…

  5. Prosim poradte mi ako zbavit moju sedemmesacnu dceru soplov???Nasa detska lekarka mi opakuje stale, ze pri takych malych detoch je to tazke a ze len odsavat a odsavat a obdobie a cojaviem co.Smrkame uz asi mesiac:-(((Odsavame, nahrievame, solne roztoky davame, raz horsie..potom zase chvilu lepie.Boli sme aj na testoch, vsetko je v norme, ziadne nejake vyrusy alebo podobne….

  6. Nádcha sa dá vyliečiť aj za menej ako 7 dní, ba dokonca aj za menej ako 2 dni !!!

     

    Mám s tým osobné skúsenosti a podobné skúsenosti aj u mojich detí. Vysoké dávky vitamínu C, čerstvý fenikel, cesnak, pri kašli aj dumbierový (zázvorový čaj), samozrejme ovocie a VELA VELA tekutín – čístá obyčajná voda.

     

    K tomu C-čku kopírujem info, určite sa tu objavia dalšie komentáre, ako to strašne môže škodiť také dávky, čo je blud, škodiť by to mohlo, ak by ste pri tom nepríjmali dostatok tekutín (min.2-3 litre denne a viac)

     

    Zdroj: http://www.badatel.sk – Kampaň za pravdu v medicíne

     

    – Ani 1000 mg vitamínu C každých 15 minút NIE JE VEĽA. Je to vedecky potvrdený a utajovaný FAKT. Dr Linus Pauling, 2 násobný nositeľ Nobelovej ceny tieto fakty potvrdil už v 70. rokoch a doposiaľ ich nik nespochybnil, aj napriek neustálym útokom zo strany konvenčnej chemickej medicíny.

     

    – Uvedené dávky SÚ bezpečné aj pre deti. Deťom do 5 rokov však postačujú polovičné dávky.

     

    – To, že liečená i neliečená nádcha trva 7 dní je pravda LEN ak ide o liečbu chemickú, teda symptomatickú. Liečbou metabolickou JE MOŽNÉ zbaviť sa symptómov nádchy v priebehu od niekoľkých hodín až do 2-3 dní, v závislosti od toho, ako rýchlo a intenzívne sa po objavení prvých príznakov začne detoxikačná a vitamínová liečba a v závislosti na stave imunity.

     

    – Vysoké dávky vitamínu C môžu na začiatku vyvolať občasné hnačky (ktoré v žiadnom prípade nie sú na závadu, ale naopak), do času, pokiaľ sa tráviaca sústava prispôsobí,

     

    – S vysokými dávkami vit C máme bohaté osobné skúsenosti. Túto tému neustále študujeme a doposiaľ sme sa nestretli so žiadnmi komplikáciami ani pri dávkach viac ako 75 gramov (nie miligramov, ale gramov!) vit C denne.

     

    – Vysoké dávky vitamínu C sú širokospektrálnym liekom s nespočetným množstvom možností a aplikácií.

     

    – Konzumovanie bežných dávok vit C (65 do 500 mg) deňnne počas chorôb je takmer zbytočné.

     

    – Preventativne sa odporúča konzumovať minimum 3000 mg vit C denne, čo je dávka nájdená u každého cicavca, okrem človeka. Pre porovnanie, koza vo svojom tele vyprodukuje denne až 12000 mg vitamínu C a po stresovom zaťaženi niekoľkonásobne viac.

     

    – Pozor, používajte kvalitný vitamín C bez konzervátov, farbív, sladidiel a v dávkach viac ako 10000 mg deňne v zásaditej forme (askorbat sodný, vápenatý, horečnatý a pod.) Ak potrebujete radu pri zvolení správneho, lacného a kvalitného vit C, obráťte sa na kampan@zdravie.sro.sk zwinker

Pridaj komentár