Epilepsia nie je nákazlivá

MUDr. Zuzana Pitoňáková 7
foto: isifa

Nedávno sme doma rozprávali o jednej našej známej, ktorá trpí epilepsiou. Deti so záujmom počúvali a na všetko možné sa pýtali: či je epilepsia nákazlivá, či môže mať deti, keď bude veľká, či z toho môže ohlúpnuť… A tak vznikol tento článok, aby ste mohli aj vy vašim deťom (možno aj sebe) odpovedať na podobné a mnohé iné otázky. Dnes to máme aj s videom. 

Slovenský výraz „epilepsia“ je odvodený z gréckeho slova e·pi·le·psi´a, ktorého doslovný význam je „záchvat“.

Epilepsia je chorobou starou ako ľudstvo samotné. Popisuje ju už Hippokrates (460 – 375 p.n.l). V antických časoch bola epilepsia označovaná ako „kňažská choroba alebo svätá choroba“. Bola považovaná za niečo nadprirodzené. Dnes o nej vieme už trochu viac.

Čo to vlastne epilepsia je a ako vzniká

Epileptické záchvaty sú relatívne krátke, náhle zmeny vedomia, myslenia, správania, pamäte, zmyslov alebo napätia svalstva kvôli dočasnej poruche vo funkcii nervových buniek v mozgu. Mozog je geniálny elektrochemický stroj. Neuróny – nervové bunky na základe chemických dejov vytvárajú a posielajú ďalej elektrické impulzy. Funguje to ako komplexná a veľmi komplikovaná batéria.

Ak sa však v rovnakom čase aktivuje príliš veľa neurónov, má to za následok vznik záchvatu. Inými slovami epileptický záchvat je ako elektrická búrka v mozgu. Počas „búrky“ postihnuté časti mozgu nemôžu vykonávať svoju bežnú činnosť a takto postihnutý človek robí nezvyčajné pohyby – trasie sa, je v kŕči, má neprítomný pohľad, pohybuje nekontrolovane končatinami alebo aj celým telom, môže sa pomočiť, „je mimo“. Záchvat zvykne trvať zopár sekúnd až niekoľko minút.

U koho epilepsia vzniká

Epilepsia sa môže vyvinúť u kohokoľvek v akomkoľvek veku. Trpí ňou asi 60 miliónov ľudí na svete. Bez rozdielu rasy postihuje približne 0,8 % populácie. Odhaduje sa, že prinajmenšom jeden epileptický záchvat prekoná počas života každý dvadsiaty človek.

Najväčší výskyt je u detí do jedného roka, u väčšiny z týchto detí epilepsia vymizne spontánne (sama od seba) približne do desiatych narodenín. Následne jej výskyt stúpa až starších ľudí nad 60 rokov.

Prečo vzniká epilepsia

Príčiny možno rozdeliť do dvoch skupín:

  • poškodenia mozgu
  • chemická nerovnováha

Dá sa povedať, že akékoľvek poškodenie môže spôsobiť epileptický záchvat. Môže, no nemusí.

Druh poškodenia mozgu, ktorý epilepsiu vyvolať môže, je závislý od veku:

V detstve sú to najčastejšie:

  1. Úrazy pri pôrode (t.z.v. popôrodné traumy)
  2. Infekcie (ako napríklad meningitída)
  3. Vrodené abnormality
  4. Horúčky ( t.z.v. Febrilné kŕče) – tieto záchvaty patria našťastie do skupiny epileptických záchvatov, z ktorej deti vyrastú bez liečby.
  5. V dospelosti sú najčastejšími príčinami:

    1. Úrazy hlavy
    2. Infekcia
    3. Alkohol
    4. Drogy (stimulačné)
    5. Vedľajší efekt niektorých liekov
    6. V staršom veku vzniknuté záchvaty majú najčastejšiu príčinu v nádoroch a cievnych príhodách lokalizovaných v mozgu.

      Druhú, už spomínanú skupinu, ktorá záchvat môže spôsobiť je chemická nerovnováha. Tú najčastejšie spôsobuje:

  • alkohol,
  • iné drogy,
  • hypoglykémia (nízky obsah cukru v krvi),
  • nízky obsah sodíka alebo vápnika v krvi,
  • k ďalším príčinám patria vážne poruchy funkcie obličiek a pečene.

Napriek tomu, že je známych veľa príčin, ktoré zpôsobujú záchvaty, až u 50% pacientov sa nenájde žiadna príčina. Vtedy sa hovorí o „ idiopatickej“ epilepsii, čo je medicínsky termín pre „neznámy pôvod“. Vedci dokazujú, že v niektorých prípadoch ide o genetickú poruchu.

 

Dedičnosť epilepsie

Mnohí rodičia trpiaci epilepsiou sa obávajú, či ich deti nebudú trpieť rovnakým ochorením. Väčšinou nie, hoci riziko je väčšie ako u ostatnej populácie.

Ak má rodič generalizované záchvaty (záchvaty postihujúce celé telo), ktorých príčina je neznáma – pravdepodobnosť prenosu na potomka je 5-20%. Ak má rodič epilepsiu kvôli poškodeniu mozgu, šanca, že dieťa bude trpieť rovnakou poruchou je na úrovni 5 %. Človek, ktorý mal z akéhokoľvek dôvodu viac ako jeden záchvat už môže byť definovaný ako epileptik.

Ako vyzerá záchvat

Epileptické záchvaty môžu mať rôznu podobu, podľa toho, ktorá časť mozgu je postihnutá. Ak je postihnutá iba malá oblasť v jednej pologuli mozgu hovoríme o „parciálnych“ – čiastkových záchvatoch. Ak sú aktivované obe pologule vo veľkom rozsahu, hovoríme o „generalizovanom“ záchvate, t.z.v. grand mall.

K predzvesti záchvatu (nazýva sa aura) patria zrakové, sluchové, chuťové, hmatové či čuchové ilúzie, halucinácie, poruchy správania, rôzne strachy a obavy, bolesti hlavy, či žalúdka. Zriedkavejšie aj manicko-depresívne ladenie.

Epileptické záchvaty môžu mať veľmi rôznorodé prejavy. Niekto zničoho nič zakričí, stráca vedomie, následne zmeravie, hryzie svoj jazyk a odpadne. Zadržiava dych, vyvráti oči a po určitú dobu má kŕče v rukách a nohách až vyčerpane upadne do stavu hlbokému spánku. Po záchvate sa môže sťažovať na abnormálnu únavu, bolesť hlavy, závrate alebo bolestivosť svalov. Niekedy môže záchvat vyústiť aj do mimovoľného pomočenia. Tento popis je najznámejšou formou epileptického záchvatu (tiež nazývaného typ „grand mall“ alebo generalizované tonicko – klonické kŕče), ale tento typ záchvatu je len jedným z mnohých.

Môžu sa vyskytnúť bez kriku a straty vedomia, bez stuhnutia, pohryzenia jazyka a kolapsu, bez zmodrania alebo bez kŕčov. Môžu byť také neškodné, že si ich nevšimne ani postihnutá osoba ani laici v jeho okolí, aj keď priamo pozorujú záchvat. Jediným príznakom epileptického záchvatu môže byť nepozornosť trvajúca päť až desať sekúnd alebo zášklby jedného ramena.

Cieľom nasledujúcich videí je ukázať ako môžu také záchvaty vyzerať, aby sme v prípade potreby neostali paralyzovane stáť, ale podali človeku správnu prvú pomoc.

 

A ako podať prvú pomoc pri epilepsii

  1. Zachovajte, prosím, pokoj. Záchvat neohrozuje môj život.
  2. Nechajte ma ležať, uvoľnite mi šaty okolo krku (viazanku, košeľu, blúzku). Hlavu mi podložte mäkkým predmetom (zloženým kabátom, svetrom, taškou a pod.).
  3. Navkladajte mi medzi zuby nijaký predmet, mohol by ma poraniť.
  4. Záchvat sa nepokúšajte zastaviť. Nie je potrebné ani „oživovanie“ – záchvat sa skončí sám.
  5. Nedávajte mi nič piť.
  6. Neobávajte sa ma dotknúť – choroba nie je nákazlivá.
  7. Keď sa záchvat skončí, otočte ma tak, aby mohli hlieny a sliny voľne vytekať von z úst.
  8. Ak je to možné, oznámte túto príhodu osobám uvedeným na opačnej strane.
  9. (Toto sú informácie uvádzané na kartičke, ktorú obvykle epileptici nosia so sebou.)

    Zostaňte s chorým až dovtedy, kým nenadobudne plné vedomie alebo nebude schopný postarať sa o seba sám.Potvrdenie či vyvrátenie choroby

    Diagnostika epilepsie

    Epilepsia je porucha, ktorú lieči odborný lekár – neurológ. Ak sa u vášho dieťaťa alebo u vás objavujú príznaky epilepsie, neodkladajte návštevu lekára. Dnes sú s liečbou tohto ochorenia výborné výsledky.

    Môžte očakávať, že na potvrdenie alebo vylúčenie ochorenia budú potrebné nasledovné vyšetrenia:

    1. Osobný rozhovor lekára s pacientom a jeho blízkym, ktorý vie často podať presnejšie informácie ohľadom záchvatu – koľko trvá, ako vyzerá.
    2. Fyzikálne vyšetrenie
    3. EEG (elektro-encefalogram)
    4. MR (magnetická rezonancia) alebo CT (počítačová tomografia)
    5. Liečba a bežný život epileptika

      Ak je epilepsia diagnostikovaná, je dôležité začať s liečbou čo najskôr. Asi 80 % z diagnostikovaných s epilepsiou, postupujú liečbu pomocou moderných a účinných liekov, pomocou ktorých sa dajú záchvaty riadiť v kombinácii z chirurgickými technikami.

      Väčšina ľudí s epilepsiou vedie navonok normálny život. Pracujú, majú rodiny, koníčky. I keď epilepsia sa v súčasnej dobe nedá vyliečiť, dá sa mať ju pod kontrolou (ostatne je to ako s väčšinou ochorení).

      6 právd o epilepsii

      1. Epilepsia nesúvisí s inteligenciou – niektorí sú géniovia, iní môžu byť mentálne retardovaní. Zo známych osobností to bol napr. Julius Caesar, Lewis Carroll (pamätáte sa na Alicu v krajine zázrakov?), Vincent van Gogh.
      2. Záchvaty nezvyknú poškodzovať mozog, ako sa mnohí domnievajú.
      3. Epilepsia nie je prejavom slabosti človeka.
      4. Epilepsia sa nedá sa ovládať vlastnou vôľou.
      5. Epilepsia nieje nákazlivá.
      6. Epilepsia je ochorenie, ktoré nemusí byť prekážkou pre plnohodnotný a šťastný život. Dôležitý je vlastný pohľad na svet, podpora zo strany okolia a kvalitná medicínska starostlivosť.
      7. Spracované s použitím: epilepsy.com, 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ahoj volám sa nina mám 17 rokov epylepsiu som dostala v10 rokoch pri pade na zem.berem tabletki ktoré mi pretpisala doktorka petinimid,lamotrigin-actavis 100 mg.Záchvaty mám 3 niekedy 4 do dňa ak je to pravda stimi klinčekmi a zazvorom bola bi som veľmi vdačna kebi mi ta pani poradila kebi ste sa mi ozvali bolo bito super dakujem.

  2. Zdravím Vás,každá choroba je od parazita.Neveríte?Vid. elefentioza-dostali Nobelovú cenu.Tak tiež aj epilepsia je od baktérií z kravského mlieka,aj v sunare!Epilepsia nie je dedičná,ale môžte dostať do vienka od mami a to u dievčat pitím plodovéj vody ešte v brušku a chlapci pri pôrode prechodom cez vagínu ích matka natrie rôznými parazitmi.Treba vedieť,že 85% epileptikov sa nechce vyliečiť,ano chcú byť len ľutovaní.Pritom liečba je jednoduchá-domáca.Treba po určitú dobu cca aj 3 mesiace užívať rozdrvené klinčeky,zázvor,len nad 8 rokov aj v prášku,najsilnejšie prírodné antibiotikum-kapucínku väčšiu(tropaeolum majus),spirog na čistenie štítnej žlazy alebo aj Cerk 1000.Všetko podľa rozpisu!Sú výsledky,že aj 2 mesiace BEZ záchvatu!

    Mylan

    1. Reagujem na komentár od Milan Hudák, prosím mohli by ste mi napísať Váš mail. Moje 16- ročná dcérka ma epilepsiu, potrebujeme pomôcť. Ďakujem

  3. Dobrý den chcela by som viac vedieť o tej epilepsii ja ju mám už 4 roky a velmi s tým ochorením nerada žijem trpím s tým a neviem sa s tým zmieriť Frown poradíte mi ako s tým mám vlastne žiť ? Cry Frown

  4. Ahoj ja mam 17 rokov a epilepsiu mam od 6 rokoch brala som lieky

    a od 11 som nemala ziadny zachvat teraz bude v septembri rok co mi vysadili lieky zwinker verim ze sa mi to zlepsilo a verim ze sa mozem este s toho dostat … ako napisala Lucia boh lieci a ja mu verim ze sa o mna dobre postara ….

    Ak mas nieco napis mi na fb PatusQa Swietonova

  5. Váš komentár smile ja som mala epilepsiu od 7 rokov ,teraz mam 34 a od 15 rokov som uz ziadny nemala .som vydata mam uzasnych 4 chlapcou a milujuceho manzela sme uz15 rokov spolu ,da sa vsetko ak mas pri sebe obetavych ludi ja som ich mala su to moji rodicia ,surodenci a potom aj moj manzel a milujuci boh .chodila som k uzasnej lekarke do kosic a ta mi vzdy povedala ja lucia liecim ale pan boh uzdravuje a laska roby zazraky ver tomu asi este mam nejake poslanie na tomto svete ked si ma tu pan boh nechal ,ale som pripravena na vsetko ,aj moje deti vedia o tom ak by k niecomu doslo .je velke mnozstvo druhov epi. neviem aky mas ty .drzim ti palce a hlavne musis mysliet pozitivne lucia6

  6. moj komentar je o epilepsii :mam 24 rokov a mam epilepsiu od 12-13rokov.neviem ci sa to da liecit tak preto by som chcela neaku odpoved od vas ci mi poradite.a tak sa teraz pitam ze je mozne vyliecit sa z nej ?dakujem budem rada .katka lendak

Pridaj komentár