ADHD – možnosti liečby

Barbora Čambalová 2
Foto: isifa

ADHD kvôli narušenej koncentrácii pozornosti a kvôli nepokojnému správaniu negatívne ovplyvňuje život dieťaťa, jeho výkon, vzťahy v rodine, so spolužiakmi aj s učiteľmi.

Dieťa s neliečeným ADHD častejšie nevyužije svoj celkový potenciál a častejšie ako ostatné deti siaha po drogách alebo sa zapletie do kriminálnych aktivít. Dieťa a jeho okolie touto poruchou často veľmi trpia.

V súčasnej dobe už však existujú liečebné možnosti, ktoré im môžu pomôcť. Je na rodičoch, prípadne učiteľoch, aby včas umožnili dieťaťu konzultáciu u detského psychiatra, a aby bola v prípade potreby nasadená primeraná liečba.

Možnosti liečby ADHD

Liečba ADHD patrí jednoznačne do rúk detského psychiatra a psychológa. Je vhodné vypočuť si názor najmenej dvoch nezávislých odborníkov. Existuje niekoľko druhov liečby:

A. Farmakologická liečba

ktorej cieľom nie je dieťa „utlmiť“, ale naopak ovplyvniť činnosť mozgu tak, aby sa zbavilo vnútorného nepokoja a mohlo sa lepšie sústrediť. Mnoho rodičov má práve pri tomto druhu liečby najväčšie obavy – z vedľajších účinkov liekov, a to najmä pri ich dlhodobom užívaní.

Viac o farmakologickej liečbe sa dozviete v ďalšom článku k téme ADHD.

Foto: isifa

B. Psychoterapeutická liečba

pozostáva z pohovorov psychoterapeuta (psychiatra alebo psychológa) s dieťaťom aj s rodinou. Pri stretnutiach sa používajú rôzne prístupy, vrátane kreslenia, relaxačných cvičení, hier a pod.

Cieľom je zlepšiť vzájomnú spoluprácu pri zvládaní príznakov ADHD, posilňovať sebavedomie dieťaťa a učiť vytvárať pozitívnu komunikáciu s okolím. Psychológ alebo špeciálny pedagóg môže tiež pomôcť s liečbou a špecifickým nácvikom pri poruchách učenia (dysgrafia, dyslexia a pod.) alebo poruchách správania sa.

C. Režimová liečba

spočíva v systémovej zmene režimu v rodine a v škole tak, aby viac vyhovoval potrebám dieťaťa s ADHD. Psychoterapeut pomáha lepšie zorganizovať čas, rozdeliť a utriediť domáce i školské práce. Spoločne s rodičmi sa snaží dieťa motivovať a odmeňovať.

Na úprave režimu by mala spolupracovať celá rodina, ale aj škola.

D. Alternatívne spôsoby liečby

po ktorých siaha čoraz viac rodičov, no ktorých účinnosť doposiaľ nebola plne preukázaná patria:

  • diéty s vylúčením niektorých zložiek potravy (nepokoj dieťaťa môže vyvolávať aj neliečená (neodhalená) alergia)
  • doplnky výživy
  • vitaminoterapia
  • biofeedback

 

Zdroje:

MUDr. František Bröhmer, Klinika detskej psychiatrie, DFNsP a LF UK Bratislava: Čo je to ADHD, Bratislava 2010

MUDr. Ján Šuba, pedopsychiater, OZ Duševné zdravie detí Bratislava: Dopad ADHD, Bratislava 2010

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. moje dieta ma ADHD dyslexiu, dysgrafiu a dyskalkuliu, v skole mava niektore hodiny s psychologickou, po skole sa ucime aj 3 hod denne, aby bol schopny ucit sa musi mat ticho a poriadok aby ho nic nerusilo, ma dobre znamky, a verim, ze keby to bolo dieta niekoho ineho nedokazalo by dosiahnut take vysledky, lebo robim vsetko ako mam a zijem iba preto aby bol uspesny a stastny, a spoluziaci sa mu vobec nevysmievaju za to ze chodi za tou peknou psychologickou skor mu zavidia, ze sa venuje iba jemu a 1 jeho spoluziakovi… ked sa mu vysmievali na zaciatku, povedala som mu, ze on ma peknu psychologicku, ktoru ,a rad a venuje sa mu a oni maju iba obycajnu ucitelku ktora sa venuje 20 detom a teraz mu zavidia, ide o to ako to dietatu podate a vysvetlite…

  2. Dobrý deň!

    Volám sa Veronika a študujem psychológiu na Trnavskej univerzite v Trnave. Som akurát tretiačka a píšem bakalársku prácu na tému OSOBNOSŤ A TEMPERAMENT U DETÍ S ADHD. Motiváciou na písanie tejto témy mi je vlastná skúsenosť so starostlivosťou o dieťa s ADHD, nakoľko som pracovala ako au-pair v Rakúsku a mala som nastarosti 10 ročného chlapca s týmto syndrómom. Dalo to zabrať a preto Vás, ako rodičov, chápem. Práve preto chcem aj v práci vysvetliť fungovanie takéhoto dieťaťa a dopracovať sa k nejakému jeho pochopeniu ako k nemu pristupovať. Preto by som Vás chcela poprosiť o pomoc, aby ste sa spolu s vašim dieťaťom spolupodieľali na mojej výskumnej časti. V podstate sa jedná o to, aby mi jeden rodič a dieťa vyplnili dva dotazníky. Je to anonymné, nepotrebujem k tomu žiadne údaje, podľa ktorých by vás alebo dieťa vedel niekto identifikovať. Pokiaľ by vás dotazníky zaujali, a chceli by ste vedieť výsledky vášho dieťaťa, neváhajte ma kontaktovať na môj mail veronika.pisnyakova@gmail.com . Taktiež ak by ste mali nejaké ďalšie otázky, pokojne píšte.

    Nemôžem Vám za to ponúknuť žiadnu veľkú odmenu, možno len prácu, ktorá by vám mohla pomôcť pri výchove vášho dieťaťa, alebo nejakú malú hračku pre vaše dieťa za vyplnenie dotazníka. V takom prípade mi prosím, napíšte na mail nick a vášu adresu, kam to poslať. (Nick- uvádza sa v dotazníku, vymyslite si prosím nejaký, slúži mi na to, aby som vedela spárovať dotazník, ktorý vyplníte vy a ktorý vyplní vaše dieťa, preto prosím v kolonke napíšte do oboch dotazníkov ten istý.)

     

    Veta, ktorú musím dodať, aby som to mala aj oficiálne správe: Tým, že vyplníte obidvaja dotazník, mi dávate súhlas so spracovaním vami poskytnutých údajov pre danú prácu.

    Vopred veľké ĎAKUJEM každému za ochotu.

     

    dotazníky sa nachádzajú na:

     

    https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGc3bzFldDF4TkFZMlRtcjZMeWsxMVE6MQ

     

    a

     

    https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dEdxM1dLMTQyazFMd0x4LWpuckNQR3c6MQ

Pridaj komentár