Kefalhematóm

Mária Kopčíková 0

Možno aj vám hovorili známi, že ich dieťatko malo po pôrode kefalhematóm. Čo to je a prečo sa objaví – aj na to nájdete odpovede v tomto článku.

Cephalohaematoma externum 

Kefalhematóm  je pôrodné poranenie na hlave dieťaťa, pri ktorom dochádza ku krvácaniu pod okosticu lebečnej kosti. Najčastejšie je lokalizovaný nad pravou spánkovou kosťou, môže byť obojstranný alebo sa prejaví nad niekoľkými kosťami. Ide o pologuľovitý, spočiatku sa pohybujúci útvar,  nad ktorým je koža niekedy prekrvácaná. Najväčšie rozmery dosahuje v prvých troch dňoch po narodení. Postupne na okraji vzniká tvrdý val a uprostred je mäkká časť.

Kefalhematóm je jeden z najčastejších prejavov krvácania u novorodenca, je benígny (nezhubný). Vyskytuje sa asi u 0,5 % novorodencov. Asi v 1 % sprevádza vnútrolebečné  krvácanie, v 10 – 20 % zlomeniny lebečnej kosti.

zdroj: zdn.cz

Prečo a kedy vzniká kefalhematóm

Kefalhematóm  vzniká pri pôrode priechodom hlavy dieťaťa pôrodnými cestami, a to najmä pri použití pôrodných nástrojov – vákuum extraktora alebo klieští. Môže tiež vzniknúť v prípade, že ide o veľmi rýchly pôrod, pri „skákaní“ na brucho – Kristellerova expresia.

Hlavička dieťatka je v priebehu pôrodu vystavená tlaku, ktorý môže vyvolať krvácanie. Stáva sa tak v dôsledku ruptúry cievy pri dlhom naliehaní hlavičky na pôrodné cesty matky (MUDr. Eva Brichtová, Ph.D). Krv sa nachádza nad kosťou, teda toto poranenie v nijakom prípade neohrozuje mozog dieťaťa.

Ako pristupovať ku kefalhematómu

MUDr. Brichtová z FN v Brne hovorí: „Takmer všetka dostupná literatúra uvádza spontánne vstrebanie kefalhematómu behom 1 – 6 týždňov a preto nie sú odporúčané punkcie a odstraňovania kefalhemtómu. Dôvodom sú aj udávané infekčné komplikácie. Pokiaľ však nedôjde k rýchlemu vstrebaniu hematómu, môžu jeho okraje už po 1 – 2 týždňoch začať osifikovať (kostnatieť). Postupne sa vytvorí kostný hrboľ, ktorý dlhodobo pretrváva a deformuje tvar hlavičky dieťaťa.“  Kalcifikát sa už nevstrebe.

zdroj: pediatriepropraxi.cz

MUDr. Brichtová opisuje skúsenosti ich pracoviska s riešením väčších, osifikujúcich sa hematómov: „Neurochirurgom je nariadené CT vyšetrenie vrátane 3D rekonštrukcie pre posúdenie stavu kalvy (hornej časti lebky) pod kefalhematómom.“ CT vyšetrenie indikujú s ohľadom na radiačnú záťaž a prínos pre ten – ktorý prípad. Ak je potrebná operácia, pri ktorej sa odstraňuje kalcifikát, vykonáva sa v celkovej anestézií, za súčasnej liečby antibiotikami. Pooperačná starostlivosť vyžaduje 1 – 2 dňový pobyt na JIS a následnú hospitalizáciu na neurochirurgickom oddelení, až do zhojenia rany. Viac o postupe nájdete aj tu.

Kefalhematóm a novorodenecká žltačka

To, že sa dieťatko narodí s kefalhematómom, môže prispieť k výraznejším hladinám bilirubínu a tým pádom k silnejšej novorodeneckej žltačke. V hematómoch sa  rozpadávajú červené krvinky, z ktorých sa uvoľňuje veľké množstvo bilirubínu. Ak toto množstvo je vyššie, ako stihne spracovať pečeň, potom sa klinicky prejaví ako žltačka.

Spracované podľa kidshealth.org, pediatriepropraxi.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár