Zápcha

MUDr. Zuzana Pitoňáková 8

Zápcha sa u detí najčastejšie prvýkrát objaví okolo 2-3 rokov. Niekedy v dôsledku nesprávnej diéty, niekedy pri bežnom infekčnom ochorení alebo po ňom a niekedy jednoducho len preto, lebo sme na dovolenke.

Zápchou môže trpieť aj menšie dieťa v dojčenskom veku. Zriedkavo je to dieťa, ktoré je dojčené, pretože materské mlieko je ľahko stráviteľné.

Problémy s kakaním môže mať dieťa pri prechode na umelé mlieko, keď si musí jeho telo zvyknúť na iný typ stravy, ďalej vtedy, keď sa mieša materské mlieko s umelým (pri dokrmovaní) alebo keď sa zmení typ formuly za iné umelé mlieko.

Dieťa má zápchu

iStock

 

Pri bábätkách spoznáme zápchu tak, že dieťa má malé, suché bobčeky v plienke a bude sa veľmi namáhať, kým ich vytlačí von. Môže ho pri tom bolieť bruško, pretože stolica neodchádza z tela von.

Pri starších deťoch vidíme, že sa poruší rytmus vyprázdňovania dieťatka, nejde na záchod niekoľko dní. Stolica je potom tuhá a ostrá, nejde von sama, ale dieťa ju musí vytláčať – to trvá dlho, je to nepríjemné a niekedy to skutočne bolí.

A pokiaľ sa to opakuje viackrát, stane sa, že dieťa sa podvedome ďalšieho kakania bojí, zadržiava stolicu – a tým v podstate cyklus vyprázdňovania zdržuje a svoje ťažkosti tak stupňuje a predlžuje.

Zápcha (obstipácia)

Patrí k relatívne častým poruchám zdravia v detskom veku. Je to opakovane sťažené vyprázdňovanie nápadne tvrdej alebo hustej, formovanej alebo kusovitej stolice v predĺžených intervaloch, zvyčajne dlhších ako 72 hodín.

U starších detí sa rozlišuje akútna zápcha, ktorá trvá niekoľko dní, či týždňov a chronická zápcha, ktorá trvá viac ako 3 mesiace.

Krátkodobá zápcha. Čas od času sa vyskytne takmer u každého dieťaťa (prázdniny, krátkodobá zmena prostredia, režimu, či stravovania), avšak u mnohých ide o poruchu dlhodobú.

Zápcha patrí k jednému z rizikových faktorov vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktoré v súčasnosti patrí na prvé priečky v príčinách úmrtia v dospelosti najmä v našej krajine.

Kedy myslieť na zápchu

  • závažné poruchy vyprázdňovania (možno spozorovať už v novorodeneckom veku, a to neskorý odchod smolky),
  • zápcha v novorodeneckom a kojeneckom veku,
  • neskôr je to neprospievanie, spomalený rast, hmotnostný úbytok, zvracanie, anomálie konečníka,
  • hlien a krv v stolici,
  • bolesti brucha, či zápcha bez bolesti alebo
  • odďaľovanie „kakania“.

Prečítajte si tiež: Stolica dieťaťa

Príčiny zápchy

Príčiny sa dajú rozdeliť do skupín:

  • psychogénne a reflexné príčiny – do tejto skupiny patrí až 9 z 10-tich postihnutých detí,
  • ochorenia čreva,
  • hormonálne a metabolické poruchy (dehydratácia-nedostatok tekutín, ochorenia štítnej žľazy, obličiek, cystická fibróza, poruchy metabolizmu minerálov, chudokrvnosť), niektoré lieky,
  • neurologické príčiny (vrodené vývinové vady miechy a chrbtice, detská mozgová obrna),
  • alergie na lepok a bielkovinu kravského mlieka, zápaly, iné prekážky z okolia v dutine brušnej,

Psychogénne príčiny zápchy

  • Stres, citové napätie, neuróza,
  • nevhodný denný režim (nedostatok pohybu, vysedávanie pri televízii, či počítači)
  • alebo aj nedostatok času na vyprázdňovanie.

V cudzom prostredí ako je škôlka, škola, tábor či nemocnica sa môže dieťa báť ísť zo svojich rôznych dôvodov na záchod. Preto zadržuje stolicu, potláča tak defekačný reflex a následkom je zápcha.

Vzniká začarovaný kruh. Nakoľko zadržiavaná stolica tvrdne a je jej stále viac, dieťa ju ťažko a bolestivo vytláča, má strach a odmieta ísť na záchod.

Reflexné príčiny zápchy

Pri nechutenstve, hladovaní, zvracaní, prevahe cukru v strave, pri nedostatku vlákniny, pri nadmernom prívode bielkovín, po hnačkách nedochádza k dostatočnej tvorbe stolice, konečník sa dostatočne nenaplní, čím sa potláča a oslabuje defekačný reflex a tak dochádza k poruche vyprázdňovania.

ingimage

Neliečená zápcha

Akonáhle dieťa trpí zápchou, určite to nepodceňujte, pretože zápcha môže byť príznakom mnohých ochorení a neliečená môže mať vážne následky, pretože pri upchaní hrubého čreva veľkým množstvom tvrdej stolice sa toto rozťahuje a dieťa prestáva pociťovať dostatočne intenzívne jeho naplnenie.

Nutkanie na stolicu je tým u neho nedostatočné. Začarovaný kruh sa uzatvára. Sprievodnými príznakmi sú špinenie spodnej bielizne riedkou stolicou, ktorá obteká okolo tuhej masy, bolesti bruška, nechutenstvo.

Čo robiť, keď má dieťa zápchu

  • rozpoznanie a odstránenie možných vonkajších a vnútorných príčin (skupina 1-3),
  • úprava rušivých psychologických faktorov,
  • liečba príznakov.

Pri psychogénnej a reflexnej zápche je potrebné v prvom rade upraviť životosprávu dieťaťa.

Ak sa rodič poctivo zamyslí, väčšinou sám nájde príčiny zápchy u svojho dieťaťa. Podstatnú úlohu v odstranení zápchy hrajú práve rodičia, ktorý svoje dieťa, jeho denné fungovanie a jeho návyky poznajú zo všetkých najlepšie.

Pohyb a zápcha

Malo by mať dostatočnú telesnú aktivitu, pohyb na čerstvom vzduchu, je potrebné striedať pohyb s odpočinkom, mať pravidelný čas na povinnosti, hru, voľný čas a jedlo!

Pravidelné vyprázdňovanie

Snahou je i obnovenie pravidelného rytmu vyprázdňovania tak, že by dieťa malo mať vyhradený čas na pravidelné vyprázdňovanie, v rovnakú dennú dobu, v kľude bez náhlenia sa, najlepšie po jedle.

Vtedy je dobré, aby sa nerozptyľovalo inými činnosťami – hračkami, knihami, časopismi. 


Veľmi dôležitá pri liečbe zápchy je diéta. Prečítajte si o nej viac.

Ošetrenie trhliniek

Často sa môže stať príčinou psychogénnej zápchy i malá trhlinka v oblasti konečníka, ktorá dieťa pri vyprázdňovaní bolí a relatívne dlho sa hojí.

Vhodný je klasický jekorisový krém, nechtíkové prípravky – je toho viac. V lekárni vám ochotne poradia.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (37 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry neskory vecer potrebujem surne radu mam 3 rocneho syna ktory sa stale puci ze chce kakat trva to uz asi 3 mesiace a uz sa na to neda pozerat puci sa aj v noci aj pocas toho jak sa hra papa pozera tv stale skoci na zem čupne si a hovori ja kakam no je pravda ze v plienke stalr nieco aj ma ale len po troske nevizera ta stolica nieaka tvrda skor taka ze aj trochu riedka no fakt uz neviem ci znim ved potrebukeme denne aj 20 plienky ale inac sa syn hra neplace ze ho boli brusko a.aj sa ho pytam povie ze nie ze len kaka dakukem vam vopred za vsetke rady

  2. môj syn trpel zápchou skoro od narodenia. Vyskúšali sme masáže bruška, cvičenie a nič. Mali sme predpísané mliečko nutrilon comfort, ktoré mu malo pomôcť, ale nepomohlo. Potom som natrafila na amilk bifido, ktoré obsahuje probiotiká a to nám za pár dní zabralo. Syn začal konečne kakať sám bez rektálnej rúrky a trávenie sa upravilo.

  3. dobry den aj my mame problem so zapchou ,mame 15 mesacnu dcerku a zacalo to pred 3 tydnami bolest bruska a hrozne tlacenie pri kakani cela mi s cervenia bola som pri pani dochtorke ta mi odporucila nech si v lekarni zaobstaram laktulozu sandox peralni roztok na 2 tydni uzivania sice mi uz nekaka kazdi druhi den ale kazdy den iba v tom to pomohlo ale struktura sa stolice nezmenila stale ju ma tvrdu aj som jej upravila jedalnicek ale furt s tym bojujeme .chcela bi som vas poziadat o radi co bi bolo vhodne jej podavat respektive co jej mam dat aby ju prehnalo Cry dakujem

  4. Chcela by som vam poradit….velmi dobre su lanove semiacka – lepsi ucinok maju, ak su zomlete – mozu sa pridat do kase, do jogurtu, do natierky, susene slivky – mozu sa jest, pripadne uvarit a roztlacit vidlickou – taktiez do hocicoho a voda z nich sa moze vypit a velmi dobre ovocie na zapchu je aj kiwi smile

  5. Dobry chcem sa opitat moj chlapček ma dva mesiace a stale ho boli brusko ked pride šiesta hodina tak neviem si snim rady stale mi plačka a nemoze sa vykakat krmim ho nutrilonom davam mu aj kvapky aby sa vykakal ale ani to nepomaha aj doktorke som hovorila tak mi povedala ze je to normalne ale on sa trapy moj chlapček ked plače tak plačem aj ja snim bo neviem čo ho boli alebo čo mu je prosim poradte mi ako mu mozem pomoct stim aby sa mi kazdy den vykakal dakujem vam

  6. dobry den aj my mame problem s nasim troj rocnym syncekom neustale zadrziava boji sa vykakat co i len troska.uz si nevieme dat rady a nakupili sme niekolko sirupov,cipiek a prehanadiel a nic nepomaha zadrzuje dalej prosim poradte co mame robit dakujem

  7. Váš komentár

    Zácpu jsme prožili s naším 2 letým synem. Ze dne na den přestal kakat, odmítal nočník, plínku, záchod….Končilo to tím, že se po několika dnech pokakal. Začarovaný kruh, není z toho kruhu cesta. Náročné na psychiku rodiču, kdy Vám dítě volá kakám, kakám a v zápětí volá už nechci a to se opakuje každou čtvrt hodinu…Změnili jsem všechno – celou stravu, nastudovala jsem všechny rady, v té době (před 5 lety) probiotiká ještě nebyly. Nakonec nám dětská doktorka psala sirup, syn přestal mít tuhou a tvrdou stolici a po 3 měsících začal kakat. To byla úleva. Chce to velkou dávku trpělivosti a určitě nekřičet na ditě a jak psala paní doktorka, chválit, chválit, chválit.

  8. Tak tuto dg. urcila dcerke – 6.r., jedna nemenovana renomovana gastroenterologicka /zvysene vysledky transglutaminazy z minulosti nebrala do uvahy, lebo u nej vysli vysledky v norme, tak sa dalej nevzrusovala,…ale ja ano/, ale nakoniec to skoncilo s dg. celiakia /ina lekarka/, pritom „typicke“ ucebnicove priznaky celiakie nemala, ako napr. riedke stolice, prave naopak, mavala zapchu a bolesti bruska, vdaka, ze sme natrafili na pozorne a pedantne lekarky a teraz ma bezlepkovu dietu.

Pridaj komentár