Tráviaca sústava

MUDr. Zuzana Pitoňáková 2

Dobré jedlopitie sú večnou témou ľudstva. Sú súčasťou pomaly každého časopisu, väčšieho webu ( aj nášho), každodenných relácií, bežnej konverzácie a zaoberajú sa ním aj najväčší spisovatelia a filozofi. Denne strávime aktivitami spojenými s prípravou, konzumáciou a inými (menej atraktívnymi) činnosťami spojenými s potravou približne 3 hodiny, čo je osmina dňa, osmina života … Asi sa Ludwig Feuerbach , filozof 19. storočia veľmi nemýlil, keď povedal: „ Človek je to, čo je.“

Či jeme obyčajný chlieb s maslom alebo vyberané dobroty na hostine s desiatimi chodmi, trávenie ostáva to isté – a udeje sa asi v 8 metrov dlhej rúre, ktorú si v sebe nesieme.

Počas prechodu tráviacim systémom sa potrava rozkladá na dostatočne malé kúsky, ktoré sa môžu rozpustiť v krvi. Tento proces sa nazýva trávenie a uskutočňuje sa v tráviacom trakte alebo tráviacej rúre – trubici, ktorá sa tiahne od úst až po análny ( ritný) otvor. Potrava sa rozkladá mechanicky žuvaním a miesením a chemicky pomocou tráviacich štiav vznikajúcich v orgánoch, ktoré sa nazývajú žľazy. 

Trávenie

  1. Potrava sa rozžuje v ústach a zmiesi s tráviacimi šťavami, ktoré sa nazývajú sliny. Vytvárajú sa v slinných žľazách. Sliny potravu zvlhčia, takže ľahko skĺzne hltanom do ďalších častí tráviacej rúry. Sliny začnú rozkladať aj škrob v potrave na cukor, ktorý sa nazýva maltóza.   
  2. Cez hltan je potrava svalmi posúvaná ďalej do pažeráka (ezofágu). Pri prehĺtaní záklopka, ktorá sa nazýva hrtanová príklopka, uzatvorí horný koniec priedušnice (trubice dýchacieho systému), aby potrava nepostupovala do dýchacích orgánov, viď obrázok:
  • 4.  Potrava postupuje pažerákom do žalúdka. Svaly v stene pažeráka sa postupne vlnovito sťahujú, a tak aktívne posúvajú potravu. Tento dej sa nazýva peristaltika a podobným spôsobom je posúvaný obsah  v celej tráviacej rúre.
  • 5. V žalúdku sa potrava mieša so žalúdočnými šťavami. Hlavné bunky v žalúdku vylučujú pepsinogén, ktorý sa následne mení na enzým pepsín a slúži na rozkladanie bielkovín. Krycie bunky žalúdka produkujú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá o.i. zničí  väčšinu mikróbov  v potrave. Vedľajšie bunky vylučujú hlieny,ktoré majú dôležitú ochrannú funkciu  chránia žalúdok pred samonatrávením vlastnými šťavami. Žalúdok je svalnatý orgán, ktorý rozkladá potravu na kašovitú hmotu nielen svojimi šťavami, ale aj aktívnym pohybom, ktorým potravu miesi a hnetie. V žalúdku potrava zostáva 3-4 hodiny. Ak jedlo obsahuje veľa tukov, tak sa čas môže predĺžiť aj na 7 hodín…
  • 6. Potrava postupuje do tenkého čreva. Má tri časti: dvanástnik (duodenum), lačník ( jejunum) a bedrovník ( ileum). Tráviace šťavy, ktoré vznikli v pečeni (hepar) a v podžalúdkovej žľaze ( slinivke brušnej – pankrease) ústia svojimi vývodmi do dvanástnika. Tieto tráviace šťavy spolu s enzýmami produkovanými črevnými bunkami rozkladajú tuky, bielkoviny a sacharidy. V tenkom čreve sa odohráva  najväčšia časť tráviaceho procesu: Sacharidy sa štiepia na jednoduché cukry, bielkoviny na jednotlivé aminokyseliny a tuky, za pomoci žlče, na mastné kyseliny.
  • 7. Tenké črevo je zvnútra vystlané nespočetným množstvom výbežkov (klkov), ktoré zväčšujú aktívny povrch čreva. Každý klk obsahuje drobné krvné a lymfatické cievy,  ktoré vstrebávajú strávenú potravu a odvádzajú ju do tela. Cukry, aminokyseliny, vitamíny  a soli viaže krv. Glycerín a mastné kyseliny lymfa.
  • 8. Voda a všetka potrava, ktorá sa nemohla stráviť (napr. balastné látky) postupujú do hrubého čreva. Tu sa voda absorbuje späť do cievneho riečiska. V  hrubom čreve trávenina mení na stolicu a až  do vyprázdnenia sa skladuje v konečníku. V hrubom čreve sa nachádzajú početné baktérie. Živia sa nestrávenými zvyškami potravy a podieľajú sa na vytváraní črevnej mikroflóry.
  • 9. Súčaťou hrubého čreva je slepé črevo. Je dlhé asi 7 cm a jeho súčasťou je červovitý výbežok v pravom podbruší. Obsahuje veľa lymfatického tkaniva. Jeho poloha  môže viesť k hromadeniu obsahu. Následkom sú zápaly, ktoré sa nesprávne označujú ako zápal slepého čreva.
  • 10. Polotuhá odpadová hmota, ktorá sa nazýva stolica postupuje do poslednej časti hrubého čreva – konečníka. Potom sa vytlačí von cez análny otvor. Konečník sa vyznačuje schopnosťou rozťahovať sa, čím je stolici umožnené jej hromadenie.
  • 11. Stolica: žlčové látky jej dodávajú hnedú farbu, baktérie prítomné v hrubom čreve zpôsobujú jej zápach a vznik plynov.

Tráviace žľazy

Všetky tráviace žľazy vytvárajú tekutiny, ktoré sú na trávenie potrebné. Veľa tráviacich štiav obsahuje chemické látky, ktoré sa nazývajú tráviace enzýmy a pomáhajú rozkladať potravu. Niektoré tráviace žľazy sú malé a nachádzajú sa v stenách tráviacich orgánov. Napríklad stena žalúdka obsahuje žalúdočné  žliazky. Najväčšie tráviace žľazy sú pečeň podžalúdková žľaza.

Pečeň

Najväčšia žľaza ľudského tela. U dospelého váži približne 1,5 kg. Je umiestnená  pod pravým rebrovým oblúkom. Má červenú farbu. Je chemickou továrňou tela s množstvom úloh:

– premena bielkovín

– premena sacharidov : Jednoduchý cukor sa v pečeni premieňa na zložený tzv. glykogén, zásobný cukor. Ak hladina cukru v krvi klesne, pečeň použije glykogén a okamžite ho rozloží na potrebnú glukózu.

– premena tukov

– detoxikácia : pečeň neutralizuje odpadové látky z procesov látkovej premeny (alkohol, lieky…)

– tvorba žlče – zelenej horkej tekutiny: Tá sa správa ako saponát a rozkladá tuky na drobné kvapôčky, takže enzýmy rozkladajúce tuky si s nimi následne už ľahko poradia. Žlč sa zhromažďuje vo vaku pod pečeňou, ktorý sa nazýva žlčník.

Podžalúdková žľaza (Pankreas, Slinivka brušná)

Je  asi 18 cm dlhá a váži do 10 dkg. Skladá sa z dvoch žľazových systémov:

  1. endokrinnej časti – vylučovanej priamo do krvi – produkuje hormóny inzulín a glukagón
  2. exokrinnej časti – vylučovanej cez špeciálny vývod priamo do tráviacej rúry do dvanástnika – vytvára šťavy bahaté na enzýmy potrebné na trávenie. Denne vylúči 1- 2 litre tráviacich sekrétov. Obsahuje enzýmy rozkladajúce tuky, bielkoviny a škrob.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Malá nemôže veľmi mlieko a tak som jej teraz na lepšie trávenie začala dávať biopronové kvapky. Nie je to síce to čo by chcela každá mamina dopriať svojmu dieťatku, ale podstatné je, aby bolo zdravé a aby ho nebolelo bruško.

    Ja som nedávno používala Biopron Forte, necítila som sa 2x dobre a potrebovala som sa trošku uvoľniť a nie byť stále nafúknutá ako balón.

    1. Tak u nás zasa vládnu biopron laktobacilky Máme s nimi veľmi dobrú skúsenosť. A to má nejakú netoleranciu, alebo prečo nemôže mliečko? Tak to musí byť aj voči tebe ako mamine dosť zložitá situácia, si poradiť s takým stavom. Viem, že niektoré mamičky uprednostňujú aj tie všakovaké mlieka, ktoré obsahujú probiotickú zložku. Mne ale najviac aj pomohli aj zabrali vlastne tieto Laktobacilky. Viem, že kamarátka, práve tie biopronové kvapky zasa malému Matiasovi dáva. Nám však ocko doniesol laktobacilky Používame sem-tam ale používame, aby nás nebolelo bruško

Pridaj komentár