Top 9 domácich liekov na hnačku

Andrea Biela 4

Hnačka, podobne ako teplota, kašeľ či parazity, je ochorenie, ktorým deti z času na čas trpia. Nachytajú nejaký bacil na ihrisku alebo v MHD a už je problém na svete. Kvôli tomu však nemusíte vaše dieťa držať v sterilnej klietke.

Shutterstock

Ono sa vlastne týmito ochoreniami priebežne chráni, v jeho tele sa vytvárajú protilátky, aby sa proti podobným ochoreniam vedelo v budúcnosti efektívnejšie brániť.

Domáca liečba pri hnačke

Aby ste predišli liečbe medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.

Čo spôsobuje hnačku? Najčastejšie príčiny nájdeme v pokazenom jedle, či nakazenej vode, v tom, že deti si strkajú do úst špinavé ruky, jedia neumyté ovocie či zeleninu.

Hnačka je potom prirodzený spôsob organizmu, ako sa zbaviť mikróbov. Pri hnačke sa však telo zbavuje aj tekutín, elektrolytov a živín, ktoré organizmu treba spätne nahradiť.

Jedlo, ktoré sa dieťaťu pri hnačke podáva, musí byť preto bohaté na tekutiny a elektrolyty, musí byť ľahko stráviteľné a veľmi výživné.

Jedlo a pitie vhodné pri hnačke

Shutterstock

  Dusené jablko so škoricou a medom – pektín v jablku, najmä po  udusení, pomáha viazať stolicu a absorbuje nadbytočnú vodu z čreva, čím kontroluje hnačku.

  Tvaroh – dobre funguje proti infekčným baktériám v čreve. Pomáha tiež pri zmiernení bolesti žalúdka alebo kŕčov počas hnačky. Poskytuje telu probiotiká, ktoré znižujú množstvo hlienu v čreve.

  Kokosová voda – tekutiny bohaté na elektrolyty sú dôležité, aby bolo telo dobre hydratované.

Shutterstock

  Citrónový sorbet – pomáhajú obnoviť hydratáciu v dôsledku zvýšenej straty tekutín.

  Šťava z granátového jablka – pôsobí ako protizápalovo a pomáha pri liečbe steny žalúdka.

  Pečené sladké zemiaky s maslom ghee – škrob zo zemiakov pomáha k pevnej stolici a prispieva tak k liečbe infekčnej hnačky.

  Mäta, rasca a citrón – pomáhajú rozkladať lepkavý hlien a zlepšujú trávenie.

Shutterstock

  Mungo klíčky – znižujú frekvenciu stolíc a zároveň poskytujú primeranú výživu. Polievka z klíčkov je výborný spôsob, ako obnoviť stratené tekutiny a zabrániť ďalšej hnačke.

  Vyhnite sa pšenici, spracovaným potravinám a koreniu – tieto potraviny môžu zvyšovať množstvo hlienu v čreve. 

Nemáte základné informácie o hnačke? Kliknite si sem.

Nezabúdajte, že pri hnačke je nesmierne dôležité udržiavať dostatočnú hydratáciu dieťaťa. Preto mu dávajte piť v pravidelných intervaloch, po dúškoch – vodu, džús, čaj.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja sa v takýchto prípadoch spolieham na enterol, načo deti zbytočne trápiť. pre istotu im nechávam niekoľko dní diétu ale vďaka enterolu sa im rýchlo uľaví

  2. Tak neviem či by som zo spomínných vecí niečo do detí dostala, možno nastrúhané uvarené jabĺčko. Ja som rada, keď mi pijú aspoň čierny čaj a vodu a zjedia trošku uvarenej suchej ryže. Zvyčajne až tak po troch dňoch sú schopní prijať aj niečo iné

  3. syn mal našťastie zatiaľ iba raz hnačku a tú sme si doniesli z nemocnice. Jeden deň mal vysokú horúčku a potom tri dni hnačku. Pomohol nám kulíšek roztok, aby nebol dehydrovaný. Na počudovanie tú slanú „vec“ pil až do dna.

Pridaj komentár