Rotavírus – najčastejšie otázky

Martin Kasarda 4

Aké sú príznaky rotavírusovej hnačky, ako ju odlíšiť od iných porúch tráviaceho traktu?

Rotavírus sa dostáva do tela z okolitého prostredia prostredníctvom zažívacieho traktu. Kým sa aktivuje a objavia sa prvé príznaky, zväčša prebehne 24 – 48 hodín. Rotavírus postihuje sliznicu tráviaceho systému. Infekcia sa môže prejaviť príznakmi od vracania a krátkotrvajúcej miernej vodnatej hnačky až po závažný zápal tenkého čreva, ktorý je sprevádzaný životohrozujúcou stratou tekutín. Okrem toho sa často vyskytujú bolesti brucha a vysoká horúčka. Vracanie a horúčka ustupujú v priebehu 2-3 dní, kým hnačka pretrváva 5-8 dní. Typickým sprievodným javom rotavírusovej gastroenteritídy je nepríjemne zapáchajúca stolica. Prvá infekcia rotavírusom je obyčajne najťažšia. Organizmus malého dieťaťa sa bráni a odmieta prijímať akékoľvek látky. V takomto prípade hrozí dehydratácia organizmu a dieťa môže stratiť pre život dôležité množstvo tekutín. Je nevyhnutné vyhľadať lekára, ktorý môže stav posúdiť ako vážny a nariadiť hospitalizáciu. Identifikovať rotavírus s istotou však môže len laboratórium po odbere vzorky stolice. Pri prvých príznakoch sa rotavírusová gastroenteritída môže svojimi príznakmi prekrývať s inými poruchami tráviaceho traktu. Pri život ohrozujúcom priebehu je však intenzita hnačiek (15 – 20 denne), dávenia, vysokej horúčky a nápadnej malátnosti zjavná. V takomto prípade treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Kedy je najvhodnejší čas na očkovanie proti rotavírusom?
Keďže najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti, najvhodnejší čas na očkovanie proti rotavírusom je do šiesteho mesiaca života. Vakcína Rotarix sa podáva v dvoch dávkach, prvá vo veku od 12 týždňov (možno podať už v 6 týždni, resp. po zhojení jazvy po očkovaní proti TBC) a druhá do konca šiesteho mesiaca. Vakcína proti rotavírusom sa môže podať aj súčasne s povinným očkovaním. Podáva sa perorálne, teda ústami a všeobecne sa dobre znáša. Vstrebáva sa hneď po podaní do úst cez sliznicu dutiny ústnej. Očkovanie chráni dieťa pred závažnou formou ochorenia, ktoré vedie k ťažkej dehydratácii a vyžaduje hospitalizáciu dieťaťa. V súčasnosti sa zlepšuje aj diagnostika tohto ochorenia, ktorá dokáže odlíšiť príčinu hnačkových ochorení u detí. Údaje za posledné roky ukazujú, že práve rotavírusy sú najčastejšou príčinou hnačkových ochorení u detí do 5 rokov. Odhaduje sa, že na Slovensku je ročne hospitalizovaných približne 1 300 detí s rotavírusovou hnačkou. Rotavírusová infekcia sa veľmi ľahko šíri a môže postihnúť aj ostatné deti i dospelých v rámci rodiny. Veľmi často býva príčinou nozokomiálnych (nemocničných) hnačiek u detí, ktoré sú hospitalizované na iné ochorenie.

Hrozia pri očkovaní nejaké nežiaduce reakcie?
Po očkovaní Rotarixom sa výnimočne môžu vyskytnúť niekotré nežiaduce účinky ako dávanie, plynnatosť, bolesti bruška či riedke stolice. Vakcína totiž obsahuje oslabený živý vírus, ktorý môže vyvolať nežiaducu reakciu. Nevadí, keď dieťa vyvrátilo časť vakcíny, na vytvorenie imunity to stačí. Vhodnejšie je, keď sa po podaní vakcíny hneď nepodávajú tekutiny, lebo po manipulácii a vyšetrení môže byť dieťa stresované, prípadne podráždené a od plaču začne vracať. Bezpečnosť očkovania proti rotavírusovej infekcii bola preverená v klinických štúdiách približne u 40 000 dojčiat.

Môžu sa zaočkovať vakcínou proti rotavírusom aj staršie ako šesťmesačné deti?
Podľa odporúčaní a špecifikácie lieku je najlepším obdobím na očkovanie dieťaťa vek medzi šiestym týždňom a šiestym mesiacom života. Ohrozenie rotavírusmi je najnebezpečnejšie v prvých rokoch života, pričom podľa štúdií prvú rotavírusovú infekciu prekoná 95 % detí do piateho roku života. Očkovanie vo vyššom veku dieťaťa môže mať význam , ak dieťa neprekonalo rotavírusovú hnačku. Imunitná odpoveď organizmu sa vytvorí aj neskôr. Imunitná ochrana organizmu sa začne už po podaní prvej dávky, druhá dávka túto imunitu posilňuje a podľa štúdií zabezpečuje celoživotnú a vysokú účinnosť ochrany.

Aká je cena vakcíny Rotarix? Hradí ju aj poisťovňa?
Cena jednej dávky vakcíny proti rotavírusom je 2777,30 Sk, s úhradou poisťovne je cena 2582,90 Sk. Na očkovanie sú potrebné dve vakcíny v odstupe minimálne 1 mesiac. Túto vakcínu čiastočne preplácajú deťom do šiesteho mesiaca života všetky poisťovne. Po tomto veku dieťaťa si vakcínu hradí pacient v plnej sume.

Viac informácii nájdete na www.rotavirus.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcel by som sa opýtať, koľko dostal autor peňazí za propagáciu výrobku Rotarix a nakoľko sa cíti byť odborníkom v tejto problematike, keďže ide o publicistu:

     

    Martin Kasarda (* 26. júl 1968, Košice) je slovenský postmodernistický spisovateľ, publicista a pedagóg, syn spisovateľa a dramatika Štefana Kasardu.

     

    Až vyštudujete za lekára tak sa ozvite.

  2. Moja malá 2,5 ročna dcerka má už tento zakerny rotavírus za sebou.Včera sme prišli z nemocnice.Keby sa na tento vírus očkovalo pred dvoma rokmi tak by som ju dala určite očkovať. No ale čo už skončili sme v nemocnici s rotavírusom ktory skončil aj hypovolémiou a poruchou rovnováhy elektrolitov v tele. Zo slzamy v očiach a neskutočnou bolesťou v srdci som bezbranne pozerala na male teličko mojej dcerky ako hrozne trpí. Teraz nás čaka ešte aspoň dva týždne diéta. Takže maminky pozor na tento zákerny vírus.

  3. Chcela by som sa opýtať, ako mám predýsť tomu, aby som od svojej 11 mesačnej dcérky, s ktorou som bola 2 noci v nemocnici koli rotaviroze nedostala túto chorobu aj ja, nakoľko ju ešte kojím a nechcem, aby sme na tom boli obe zle.

Pridaj komentár