Rektálna rúrka pri problémoch s vyprázdňovaním?

Mária Kopčíková 1

Táto pomôcka v našej rodine nikdy nenašla uplatnenie, napriek „bruškatým“ problémom, ktorým sme sa u našich drobcov nevyhli. V poslednom čase však čoraz častejšie počúvam a čítam v diskusných fórach, takmer jej ospevovanie a dokonca odporúčanie na zakúpenie do povinnej výbavičky pre bábätko?

Zdroj: ingimage.com

Ako to teda je a na čo by ste si – ak sa niekedy rozhodnete ju použiť – mohli dať pozor?

Čo je a na čo sa používa rektálna rúrka?

Rektálna rúrka je ohybná dutá rúrka, ktorú kúpite v lekárni alebo zdravotníckych potrebách, u dojčiat sa používa v dĺžke 12 cm.

Rodičia ju často používajú na uvoľnenie „vetrov“ a na vyvolanie stolice u bábätiek. Niekedy úplne zbytočne. Nehovorme teraz o tom, že dieťatko má nafúknuté bruško a žiadnym iným spôsobom sa nepodarilo ho uvoľniť. Rodičia často chybne diagnostikujú to, že dieťa sa nevyprázdnilo „dostatočne často“ ako problém.

MUDr. Iveta Čierna o normálnom vyprázdňovaní detí hovorí: „U zdravých detí závisí vyprázdňovanie od veku a kvality stravy. Novorodenci a dojčatá môžu mať veľmi časté stolice až 12 x za deň, čo sa môže náhle zmeniť na jednu stolicu raz za 2 – 4 dni. Uvedomeláregulácia sa dostavuje až vo veku cca 28 mesiacov života dieťaťa.“

Nie je teda nevyhnutnosťou, aby dieťa malo stolicu denne. Najmä u dojčených detí.

Rektálna rúrka a návyk na ňu

Toto je téma, ktorú zrejme ani samotný lekári nemajú úplne ujasnenú. Z vyjadrení, ktoré som na túto tému našla v rôznych poradniach pediatrov vyplývalo zväčša odporúčanie: „nepoužívať pravidelne a dlhodobo“, „používať preventívne opatrenia a keď nič iné nezaberie …“.

Po vstrebávaní zvyšku tekutín sa formované zvyšky obsahu čreva hromadia v hrubom čreve a postupne zostupujú do konečníka. Po naplnení konečníka je rozopnutie jeho stien podnetom pre defekačný reflex, ktorý je koordinovaný miechou. Reflexným mechanizmom sa potom zvýši peristaltika (pohyb) hrubého čreva, súčasne sa zvýši tlak v konečníku,  uvoľňuje sa a opäť sťahuje vonkajší análny zvierač, ktorý je ovládaný vôľou.

Spontánne vyprázdnenie je teda dôsledkom vypracovaných podmienených reflexov daných individuálnym životným režimom. Pokiaľ ale už od malička dieťaťu neustále so stolicou „pomáhame“, tieto reflexy sa nevypracujú a môže dôjsť k pomerne veľkým problémom v budúcnosti. Dieťa si proste zvykne, že „to niekto urobí“ zaň.

Čo je pri vyprázdňovaní norma a čo môže byť príčinou problémov

Nepravidelné vyprázdňovanie počas prvých niekoľkých týždňov života u dojčeného zdravého prospievajúceho novorodenca sa považuje za fyziologický stav. MUDr. Čierna dodáva, že „táto situácia je však rodičmi často interpretovaná ako zápcha, čo vedie ich k liečbe čapíkmi, stimulácii konečníka alebo výmene mlieka bez vedomia lekára“.

K problémom s vyprázdňovaním môže prispieť:

  • prechod z materského mlieka na kravské mlieko (a teda aj umelé mlieko – pretože to je vyrábané z mlieka kravského),
  • horúčnaté ochorenie s dehydratáciou,
  • zmena prostredia,
  • poškodenie konečníka po použití rektálnej rúrky,
  • plienková dermatitída, ktorá je príčinou dráždenia v oblasti konečníka a bolestí pri defekácii,
  • zaradenie do kolektívu v predškolskom veku,
  • alergia na bielkovinu kravského mlieka, v týchto prípadoch sa stolica po vysadení mlieka a mliečnych výrobkov upraví,
  • iné psychické príčiny, prípadne osobné problémy u väčších detí .

To, že dieťa začne zadržiavať stolicu, zvyčajne spôsobí  bolestivé vyprázdňovanie, ktoré vedie k obave z ďalšieho vyprázdnenia. Vzniká začarovaný kruh, keďže stolica je potom. MUDr. Čierna pripomína, že „u batoliat tento stav môže viesť aj k zhoršeniu nácviku udržiavania telesnej čistoty a prehĺbiť v nich odpor k nočníku prípadne k toalete. Pre dieťa sa tak stáva základná fyziologická potreba stresom.“

Preventívne opatrenia

To, že každé dieťa občas trápia bolesti bruška, je realitou. No v rukách máte viacero možností, čo robiť, aby ste im predišli, prípadne ich zmiernili. Vyskúšať môžete.

  • pri každom prebaľovaní pocvičte s nožičkami, krúživé pohyby, jemné pritláčanie zohnutých nožičiek k brušku,
  • polohujte na bruško od narodenia niekoľkokrát denne,
  • masírujte niekoľkokrát denne bruško v smere hodinových ručičiek. Použiť môžete aj za studena lisovaný olej s pár kvapkami fenyklového éterického oleja,
  • použite nahrievací vankúšik s čerešňovými kôstkami. Tie dobre držia teplo a poskytujú príjemnú masáž. Novorodenca položte na bruško na tento vankúšik,
  • noste dieťatko v šatke, jeho bruško je mierne pritlačené a to môže byť nápomocné,
  • cvičte s dieťatkom na fitlopte,
  • skúste fenyklový alebo rascový čaj pre seba, pokiaľ dojčíte, nepite ho však veľa, pretože dieťa môže mať aj paradoxnú reakciu a mať bolesti bruška práve z týchto bylín,
  • kŕmenie na viackrát – plynatosť vzniká často aj vďaka tomu, že dieťa môže hltavo papať a dostane tak do seba veľa vzduchu. V takomto prípade je potrebné umožniť odgrgnutie aj počas kŕmenia,
  • u väčších detí, ktoré jedia tuhú stravu, treba zabezpečiť dobrú životosprávu – dostatočnú telesnú aktivitu, veľa tekutín, najmä zvýšiť ich príjem pri zvýšenej telesnej aktivite. V strave sa majú obmedziť potraviny s obstipačným efektom (čokoláda, sladkosti), sladkého mlieka nahradiť kyslomliečnymi výrobkami. No a samozrejme nezabúdať na vlákninu, ktorá je nestráviteľná a je základom objemu stolice.

Spracované podľa: kidshealth.org, solen.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár