Keď rotavírus vyhráva

redakcia 0

Malá 15 mesačná Majka ešte ráno normálne jedla. Na obed už jesť odmietala a bola horúca. Mama videla, že Majka nie je vo svojej koži, keď odmietla aj obľúbené pochúťky. O druhej popoludní namiesto spánku plakala a nevedela si nájsť polohu.

Netrvalo dlho a nasledovala séria vodnatých, zapáchajúcich hnačiek a pridalo sa aj vracanie. Odmietla čaj, akékoľvek jedlo, ubolene ležala a vzlykala. O pár hodín už malá Majka ležala na infekčnom oddelení s ihlou v ruke a infúziou na stojane.

Prípad Majky nie je výnimočný, aj u nás, rovnako ako v mnohých ďalších krajinách, je rotavírus najčastejšou príčinou hospitalizácií detí do piatich rokov s hnačkovitými ochoreniami. Napriek všetkej hygiene a starostlivosti dokáže v priebehu niekoľkých hodín vyčerpať organizmus dieťaťa tak, že je nutná lekárska pomoc. Ako je to možné?

Kolonizátor

Rotavírusy sú nebezpečné malé vírusy guľovitého tvaru, ktoré na svoje rozmnožovanie potrebujú tráviaci trakt. Sú veľmi odolné, prežívajú na vzduchu a povrchoch aj niekoľko dní, znášajú dobre chladnejšie počasie i teplo, dokonca ich nezničia ani bežné hygienické prostriedky. A sú veľmi infekčné. Počas detstva sa s nimi stretne prakticky každé dieťa. So zvyšujúcim sa vekom si telo postupne vytvára odolnosť a vo väčšine prípadov dospelý človek napadnutie znáša ako menšiu nepríjemnosť. Rotavírusy sú však bežnou a neželanou súčasťou ľudskej mikroflóry a musíme s nimi rátať.

V momente, keď získa rotavírus vhodné podmienky, začína sa rýchlo množiť  a napádať svoje okolie. Ideálnym prostredím pre tieto guľovité rotujúce organizmy je práve ľudské črevo. Tu sa rotavírus usadzuje na povrchu stien a spôsobuje nepríjemný zápal, ktorý zabraňuje črevu spracúvať tekutiny a potravu. Imunitný systém sa snaží brániť a vylúčiť z tela neželaných návštevníkov, ktorí chcú kolonizovať tráviaci trakt. Tento súboj medzi agresívnymi rotavírusmi a napadnutým črevom sa prejaví v prudkých hnačkách, vracaní, horúčkach. Dieťa môže prekonať až 20 prípadov vracania a hnačky v priebehu jedného dňa.

Kto najčastejšie trpí rotavírusom

Najohrozenejšou skupinou sú malé deti do 5 rokov. Tesne po narodení majú dojčatá prirodzené obranné mechanizmy, ktoré dostali od matky, resp. ktoré dostávajú materským mliekom. Postupne sa však mobilizuje ich vlastný imunitný systém a učí sa správne reagovať na podnety z okolia. Práve počas prvých mesiacov je dieťa najviac ohrozené neželanými mikroorganizmami a preto sa aj mnohé ochorenia očkujú v rannom veku.

dieťa nie je zaočkované proti rotavírusom, je pravdepodobné, že si jeho stretnutie s týmito agresormi vyžiada niekoľko dní hnačiek, bolestí brucha, vracania – to v lepšom prípade – alebo až vážne stavy dehydratácie organizmu, ktoré vedú k nutnosti hospitalizácie na infekčnom oddelení.

Liečba rotavírusovej infekcie

Vírusy sa neliečia, musí si s nimi poradiť organizmus. My si len pomáhame lepšie znášať nepríjemné stavy. Je to tak pri chrípke, ovčích kiahňach, ale aj pri rotavírusoch. Nesmierne dôležitým momentom pri akýchkoľvek gastroenteritídach, teda zápaloch tráviacej sústavy, je dodržiavanie veľmi prísneho diétneho režimu. Pri rotavíruse je nevyhnutné dopĺňať tekutiny, pretože hnačka spôsobená práve týmito vírusmi dehydruje organizmus.

Časť detí môže mať ešte aj niekoľko týždňov po vyliečení problémy s príjmom mlieka. Po skončení najťažších štádií hnačiek dieťa začína jesť tie najdiétnejšie potraviny – ryža, banán, postrúhané jablko. Rotavírus je rýchly, vyčerpávajúci a môže trvať niekoľko dní až týždňov, kým sa dieťa dostane znova do formy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...