Prečo si máme umývať ruky?

Mária Kopčíková 2

„Pretože je to základný hygienický návyk, ktorý zvládne už každý prváčik na základnej škole …“, povedala v jednom seriáli pani učiteľka svojmu manželovi, ktorý si po príchode z práce domov neutekal umyť ruky.

Zrejem u nich išlo v princípe o niečo iné, než o samotné umývanie rúk. Napriek tomu, je umývanie rúk dôležité. Učíte to svoje deti? Naučili ste sa to vy sami?

Zdroj: isifa.com

 

Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako zamedziť prenos infekcií

To je väčšine ľudí akosi teoreticky známe. Napriek tomu sa veľa ochorení – aj v nemocničnom prostredí – šíri vďaka nedostatočnej hygiene rúk. Baktérie sú všade okolo nás, sú bežne v prírode, vo vode, v pôde, v ovzduší.

Možno vás prekvapí, že na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12 000 baktérií. Preto nás pravidelné a dôkladné umývanie rúk môže ochrániť pred mnohými chorobami, od tých najmenej závažných, ako je nádcha až po tie vážne, ako sú rotavírusové hnačkyHnačka – rotavírusová, zápal mozgových blán, či žltačka typu A.

Deti a „ručná“ hygiena

Pieskoviskové radovánky, hrabanie sa v trávičke, dážďovečky vyhrabané z hliny na dvore, žabky, ktoré nám skáču do bazéna. Radi doprajeme deťom poznávanie sveta, nemôžeme ich od toho držať na sto krokov. Treba však mať na pamäti to, že po každom takomto pohraní sa a poznávaní majú deti na rukách milión baktérií.

Viac o rotavírusových hnačkách? >> >>

Keď sú deti malé, prídeme domov z prechádzky, vezmeme ich do kúpeľne a umyjeme im ruky. Robíme to my a ak si dáme pozor, urobíme to poriadne. Budujeme návyk. Nie je to vždy ľahké a keď deti rastú, pomaly sa naučia aj sami, že vždy po príchode domov si ako prvé ideme umyť ruky.

Mali by sme postupne deti učiť, že ruky si umývame: 

  • Po príchode zvonku domov (vonku pochytali všetko možné – piesok, hojdačku, lavičky, hlinu, trávu …),
  • Po ceste v aute či MHD (videli ste už v MHD niekoho ako si kýchol, síce si rukou prikryl ústa, ale následne sa tou okýchanou rukou chytil tyče – ktorej sa možno potom chytíte vy?),
  • Pred jedlom (aj doma so všeličím pracujeme, keď ideme jesť, môžeme si zaniesť rôzne baktérie do úst),
  • Po návšteve toalety (no comment ..),
  • Po kýchaní, smrkaní, kašľaní, prípadne po tom, ako si dieťa špáralo v nose …,
  • Po upratovaní,
  • Po chytaní zvieratiek, ich venčení a prípadnej práci s ich výkalmi,
  • Po návšteve ambulancie či nemocnice (sú to priestory, kde sa to rôznymi baktériami len tak hmýri).

Keď sa deti dostanú do kontaktu s baktériami, ľahko sa môžu nakaziť tým, že sa dotknú očí, nosa či úst. Správne umývanie rúk je základom obrany proti šíreniu rôznych infekcii v rodine, či v detskom kolektíve.

Ako si správne umývať ruky

Určite to nie je len omočenie rúk pod prúdom vody. Ruky by sme si mali vedieť správne umyť my dospelí a byť príkladom aj pre svoje deti.

Ako to teda robiť správne? 

  • Umývajte si ruky teplou vodou – skontrolujte, či voda nie je príliš teplá pre malé detské ruky.
  • Použite mydlo a napeňte ho na rukách. Antibakteriálne mydlo nie je nevhnutné, dobrú službu urobí aj obyčajné mydlo.
  • Namydlené ruky si šúchajte aspoň 20 sekúnd.
  • Nezabudnite si ruky „mädliť“ – priestor medzi prstami, pod nechtami, dlane, chrbát rúk až po zápästie.
  • Ak by sme chceli byť dôslední, páku na vodovodnej batérií by sme mali zavrieť chrbtom ruky alebo papierovou utierkou, inak hrozí spätná kontaminácia baktériami.

Imunita detí po zaradení do kolektívu … >> >>

  • Osušte si ruky. Pozor však na uteráky. Ak vám v kúpeľni visia mokré uteráky, baktérie sa v nich množia veľmi rýchlo. Preto napr. po sprchovaní treba uteráky vyvesiť a vysušiť. Je dobré vedieť, že sušenie rúk je veľmi dôležitý krok pri hygiene rúk.  Na mokré ruky pochytáme až 500x viac baktérií ako ruky suché. Preto niektorí odborníci na hygienu odporúčajú používať na sušenie rúk prednostne jednorazové papierové utierky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár