Detské chorobyAlergie a Imunita

Môže byť moje dieťa intolerantné na laktózu? Ako to zistím?

 Hana Cuperová   04.04.2019   0

Intolerancia laktózy sa vyskytuje u ľudí, ktorí nemôžu stráviť laktózu. Laktóza je cukor nájdený v mlieku. Nachádza sa aj  v rôznych iných mliečnych výrobkoch, ako je zmrzlina a mäkké syry. Ľudia, ktorí sú intolerantní na laktózu nemajú dostatok laktázy. Laktáza je prirodzený enzým vyrobený v našom črevnom trakte, ktorý trávi laktózu. Ak nie je dostatok laktázy, laktóza, ktorá nie je strávená, zostáva v črevách, kde spôsobuje plyny, nadúvanie, žalúdočné kŕče či hnačku. 

 

Rozdiel medzi intoleranciou laktózy a alergiou na mlieko

Mnohí rodičia si pletú pojmy neznášanlivosťou na laktózu a alergiu na mlieko. Alergia na mlieko a intolerancia na laktózu môžu mať podobné príznaky, v skutočnosti sú úplne odlišné. Laktózna intolerancia je zažívací problém, zatiaľ čo alergia na mlieko zasahuje imunitný systém. Ak sa rozhodnete vaše dieťa otestovať, musíte ho otestovať na obe tieto poruchy.

Medzi bežné príznaky intolerancie laktózy patrí: 

  • Žalúdočné kŕče
  • Nadúvanie
  • Plyn
  • Hnačka
  • Nevoľnosť

Tieto príznaky zvyčajne začínajú asi 30 minút až dve hodiny po pití alebo jedení potravín, ktoré obsahujú laktózu. 

Ako zistiť, či ťažkosti spôsobuje mlieko?

Jedným z overených  spôsobov, ako skontrolovať, či vaše dieťa má problémy s trávením laktózy je, aby ste odstránili všetky mliečne výrobky z jedálnička vášho dieťaťa približne na dva  týždne a musíte pozorovať, či symptómy zlepšia. Po dvoch týždňoch pomaly začnite znovu pomaly do jedálnička pridávať v malom množstve a každý deň výrobky obsahujúce laktózu, aby ste zistili, či sa dieťaťu príznaky vrátia.  

Navštívte odborníka

Ak si myslíte, že vaše dieťa je intolerantné  na laktózu, poraďte sa so svojím pediatrom. 

Doktor bude musieť vaše dieťa otestovať. Najbežnejším  testom na neznášanlivosť laktózy je laktózny dychový test. Tento test meria hladinu vodíka v dychu po požití laktózneho roztoku. Za normálnych okolností sa vodík  nachádza len v nízkych hladinách v dychu človeka. Avšak, keď sa laktóza nestrávi, fermentuje v črevách a vytvára vodík, ktorý potom vydychujeme pľúcami. Váš pediater vás môže odkázať na špecialistu. V prípade potreby, odborník môže merať laktózu a ďalšie enzýmy z tenkého čreva vzorkami. Vzorka sa obvykle sa získava prostredníctvom endoskopie. Tento postup umožňuje lekárom získať vzorky tkaniva. 

Čo pomáha

Neexistuje žiadny liek na neznášanlivosť laktózy. Môžete však svojmu dieťaťu pomôcť pri zostavovaní nového jedálnička a naučiť ho ako si vyberať potraviny, ktoré mu neubližujú. Pri dodržiavaní zásad pri stravovaní bude zmena viditeľná a vaše dieťa sa bude cítiť dobre. 

Metóda pokus a omyl

Postupom času sa vaše dieťa naučí, že  metódou pokusu a omylu, koľko mlieka alebo mliečnych potravín môže  zvládnuť. Mladšie deti s neznášanlivosťou laktózy by sa mali vyhnúť potravinám, ktoré obsahujú laktózu úplne. Medzi tieto potraviny patria mlieko, zmrzlina, mäkké syry, ako je tvaroh, americké syry či mozzarella. Staršie deti zvyčajne môžu jesť malé množstvo potravín obsahujúce laktózu a to najmä v prípade, že potraviny sú súčasť jedla, a nejedáva samé. 

Nahraďte mliečne výrobky 

Samozrejme je veľmi ťažké vyradiť mliečne výrobky z jedálnička dieťaťa. Trh ponúka rôzne alternatívy kravského mlieka. Horšie je to pri tzv.  syrokrémoch a mäkkých syroch, ktorých je na trhu málo. Ľudia s intoleranciou sa väčšinou stretávajú s priaznivou reakciou predovšetkým na zrejúce syry, ktoré pre deti nie sú vhodné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised