5 vecí, ktoré ste nevedeli o sezónnej alergii u detí

Klára Grafová 0

Sezónna alergická nádcha sa rozvinie po niekoľkých rokoch vystavovaniu vonkajším alergénom. Preto je nezvyčajná u detí mladších než 2 roky.

Samozrejme, aj u takto malých detí sa môže objaviť alergia na podnety z vnútorného prostredia, napr. na zvieraciu srsť, chlpy, či na prach.

Typický vek, kedy sa alergia diagnostikuje, je okolo 4 až 6 rokov. Symptómy – vrátane kýchania, upchatého alebo tečúceho nosa; kašľa a škriabania v hrdle, opuchnutých, vodnatých, svrbiacich očí, úst alebo kože vrcholia v neskorom detstve a dospievaní. Potom sa zlepšujú v dospelosti.

 Vaše dieťa by malo začať užívať lieky v skoršej časti roka, než si myslíte

Ak má vaše dieťa sezónnu alergiu, malo by začať užívať lieky najneskôr  2 – 3  týždne predtým, než začne „jeho“ sezóna (čo záleží na tom, na čo konkrétne je alergické) a pokračovať v ich užívaní až do konca sezóny. Ak má dieťa alergiu celoročne, hovorte o tom s lekárom, aby dieťa užívalo lieky tiež celoročne a nečakalo sa na zhoršenie zdravotného stavu.

Väčšina protialergických liekov je oveľa účinnejšia pri prevencii symptómov, než pri liečbe, keď už sa ochorenie spustilo. Je to preto, že svrbenie nosa, vyčerpanosť, kýchanie a vodnaté oči sú výsledkom celej kaskády udalostí v imunitnom systéme a ako náhle sa tieto udalosti rozbehnú, je ťažké ich zastaviť.

Antihistaminiká môžu pomôcť zmierniť príznaky počas rozvinutej choroby, ale sú efektívnejšie, ak sa použijú ešte pred prepuknutím prvých symptómov. Lieky na alergiu, či už na predpis alebo voľnopredajné, sa obvykle podávajú raz za deň – to znamená, že potrebujú asi 5 dní na to, aby „zabrali“, dosiahli plnú účinnosť.

Perorálne antihistaminiká zmierňujú mnohé symptómy alergie (vrátane kýchania a svrbenia očí) blokovaním histamínu, chemického „vinníka“ alergie v tele, ale nezbavujú upchatia nosa.

Nemusíte rátať alergény vo vašom okolí

Ak vaše dieťa podstúpilo testovanie na možné alergény, ich výsledok bude pre vás užitočnejší, než monitorovanie akýchkoľvek alergénov tam, kde sa dieťa má pohybovať. V preklade – ak vaše dieťa nie je alergické na brezy, potom mu nebude vadiť ani 20 briez vysadených okolo detského ihriska len zato, že breza je veľký alergén.

Deti, ktoré majú sezónnu alergiu v určitom období, sú obvykle alergické na peľ alebo spóry plesní,, ktoré sa objavujú len v určitom období roka. Lekári vedia urobiť kožné a/alebo krvné testy, aby odhalili, na aké alergény reaguje organizmus vášho dieťaťa. Vy potom môžete sledovať peľovú situáciu, aby ste vedeli, kedy začať s liečbou. Prípadne, kedy v najhorších dňoch nechať dieťa doma.

Platí základné pravidlo: stromové pele dráždia na jar, trávy sú problém uprostred a na konci jari, prípadne na začiatku leta, buriny môžu dráždiť počas neskorého leta, či na jeseň.

Aktuálne informácie o peľovej situácii nájdete napr. na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zima má na alergiu veľký vplyv

Poriadna studená zima je pre malých alergikov požehnaním. Teplá zima spôsobí, že rastliny začnú produkovať pele skoro a  prejavy alergie nastupujú výrazne skôr. Daždivá jar tiež prispieva k rýchlemu rastu rastlín a vedie k nárastu vzdušných plesní.

Dážď síce môže alergikovi uľaviť, pretože čiastočne zmyje pele z prostredia – z okien, parapet, no táto úľava je len dočasná, pretože vlhkosť imponuje rýchlemu rastu ďalších alergénov. Tiež teplé, veterné dni prinesú veľa peľov.

Deti staršie než 5 rokov môžu skúsiť novú liečbu

Možnou formou imunoterapie sú injekcie – vakcíny. Bratislavské alergocentrum v Poliklinike Mlynská dolina je jedno z miest, kde vám túto liečbu individuálne nastavia.

V niektorých krajinách je už dostupná aj perorálnu imunoterapia. 

Tablety obsahujú výťažok z tráv alebo ambrózie. Aby mohli využívať terapiu, musia mať deti minimálne 5 rokov a mať pozitívny test na alergiu na peľ, ktorá môže spôsobiť kýchanie, sčervenanie alebo svrbenie nosa a vodnaté oči.

Nápomocný môže byť pri alergii aj med

Niektorí rodičia dôverujú medu a lokálnym producentom tohto pokladu. Podľa nich med funguje ako prirodzená imunoterapia. Ak ho kúpia od lokálnych producentov, očakávajú, že bude z lokálnych bylín, kvetín, stromov – teda bude obsahovať lokálne pele. Med je bezpečný pre deti od 12 mesiacov. 

Prečítajte si viac o tom, ako funguje detská imunita po zaradení do kolektívu.

Na rozdiel od imunoterapie, med neobsahuje nejaké presné hladiny peľu. Existuje len málo vedeckých štúdií o mede a alergiách a tie, ktoré existujú, majú protichodné výsledky. Výskum ukázal, že akýkoľvek med funguje rovnako ako lieky na kašeľ (podávaný čajovou lyžičkou podľa potreby).

Ale nikto zo zodpovedných definitívne nepotvrdil, či lokálny med znižuje príznaky alergie u detí. To znamená, že môže byť používaný ako podporná liečba alergie.

Inšpirované: kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

články autora...

Pridaj komentár