Povinné očkovanie stále rozdeľuje. Ako je to v iných krajinách?

Silvia Hanová 0

Povinné očkovanie patrí v posledných rokoch k pomerne často diskutovaným témam, pričom na strane laickej i odbornej verejnosti možno nájsť mnohých jeho presvedčených podporovateľov aj zarytých odporcov.

Na Slovensku je zavedená povinná vakcinácia (očkovanie) zákonom č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, avšak komplexná problematika je obsiahnutá aj v ďalších právnych predpisoch. Je tomu tak najmä preto, lebo očkovanie je považované za jednu z najvyšších foriem prevencie vzniku a šírenia nebezpečných chorôb ohrozujúcich verejné zdravie. Odporcovia uvedeného názoru naopak tvrdia, že v mnohých prípadoch takýto zásah do ľudského organizmu v podobe aplikácie očkovacej látky môže zdravie človeka významne poškodiť.

Zdroj: ingimage.com

Očkovanie slúži na ochranu pred infekčnými chorobami

V princípe funguje ako pomôcka, ktorá pomáha imunitnému systému naučiť sa zareagovať v prípade, keby sa stretol so skutočne vážnou infekciou. Obranný systém tela si akoby „nanečisto“ vyskúša , ako sa má brániť. Organizmus sa proti nákaze bráni komplexným mechanizmom, ktorý nazývame imunitný systém. Pozostáva z buniek (kostnej drene, lymfatických uzlín, kože a ďalších) a látok, ktoré tieto bunky vytvárajú. Takéto látky voláme protilátky, ktoré sa vytvárajú napríklad na ochranu pred mikróbmi. Takáto imunitná pamäť sa následne telu zíde v prípade, že sa stretne so skutočnou nákazou v reálnom svete. Obranný mechanizmus už vtedy vie, ako by mal zareagovať. Ochorenie tak vôbec neprepukne, prípadne je jeho priebeh oveľa menej rizikový, ako by bol v prípade, keby telo takýto typ útoku na seba predtým vôbec nepoznalo.

Na akom princípe teda funguje samotná vakcína? Očkovacia látka má stimulačné účinky na jednotlivé bunky imunitného systému. Podobne, ako má stimulačné účinky baktéria či vírus. Rozdiel je však v tom, že pri stimulácii baktériou alebo vírusom musí človek najprv ochorieť. Vírus alebo baktéria sa rozmnoží a imunitný systém sa ich snaží zlikvidovať. Likviduje ich protilátkami a produktmi bunkovej imunity.

Očkovanie napodobňuje tento proces, avšak hlavný rozdiel spočíva v tom, že človek pri tom nemusí ochorieť. Aplikovaná vakcína naštartuje imunitný systém, ktorý začne tvoriť protilátky a produkty bunkovej imunity a je tak pripravený na boj s budúcou chorobou. Hlavným cieľom imunitného systému v boji s takouto chorobou je rozpoznanie pôvodcu, jeho následná likvidácia a zapamätanie si tohto nepriateľa.

Podobne, ako v niektorých ďalších európskych krajinách, aj na Slovensku sa vykonáva povinné očkovanie na základe tzv. očkovacieho kalendára. S povinnou vakcináciou sa u nás začína v treťom mesiaci života dieťaťa.

Zdroj: ingimage.com

V rámci Európskej únie však nie je povinné očkovanie zavedené všade

Na báze dobrovoľnosti ho majú až v 15 krajinách. Aspoň jedno povinné očkovanie má zavedených 14 európskych krajín, pričom povinná vakcinácia detí alebo rizikových skupín populácie je zavedené napríklad v Belgicku, Bulharsku, Českej Republike, Francúzsku, Grécku, Lotyšsku, na Malte, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Taliansku.

U nás, v Maďarsku aj Poľsku je povinné očkovanie zavedené proti desiatim ochoreniam, v Českej republike je to o jednu menej. Mnohí ľudia, najmä rodičia malých detí, nie sú celkom proti zrušeniu povinného očkovania, avšak nepáči sa im práve množstvo vakcín, ktoré sa deťom aplikujú.

Žiadne očkovania nie sú povinné napríklad v Luxembursku, Dánsku, Holandsku, Estónsku, Fínsku, Nemecku, Nórsku, Portugalsku, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku, Írsku, Islande, Litve, Luxembursku, Švédsku, Nórsku či vo Veľkej Británii. Spojené štáty americké všeobecne odporúčajú očkovania, avšak na federálnej úrovni zavedené nie sú. Žiadne povinné očkovania nie sú povinné ani v Austrálii, Japonsku, na Novom Zélande a ani na území Kanady.

Na Slovensku sa v rámci povinného očkovania podávajú látky podľa platného očkovacieho kalendára >> >>

Aj napriek tomu, že vakcinácia je považovaná za prevenciu vzniku a šírenia epidémií chorôb, stále viac ľudí sa k nej stavia kriticky a považuje ju za zdraviu nebezpečnú či ju spájajú so zisku chtivými farmaceutickými korporáciami, ktoré podľa nich takýmto spôsobom profitujú na ľudskom zdraví.

Zdroj: ingimage.com

Niektorí odborníci z oblasti legislatívy napríklad spochybňujú povinné očkovanie preto, že podľa nich ostro zasahuje do základných ľudských práv a slobôd. Ústavný súd Slovenskej republiky však už v minulosti v tejto súvislosti rozhodol, že povinné očkovanie tieto ich práva neporušuje.

Mnohí ľudia však aj napriek tomu stále častejšie pristupujú k tomu, že povinnú vakcináciu odmietajú, za čo im zmysle platnej legislatívy hrozí pokuta až do výšky 331 eur a náklady spojené so správnym konaním.

Spracované s použitím: uvzsr.sk, slobodavockovani.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár