Rozhodujeme sa pre očkovanie proti pneumokokom

Martina Révayová 12
foto: isifa.com

O povinnom očkovaní detí proti pneumokokom sa napísalo už veľa. Aj napriek tomu však mnoho mamičiek stále nevie, aký je rozdiel medzi dvoma vakcínami, ktoré sú v súčasnosti na Slovensku dostupné. V mnohých prípadoch sa dokonca celé rozhodovanie dostáva len do roviny riešenia doplatku za jednu z vakcín, prípadne sa polemizuje nad tým, či je vôbec povinné očkovanie nutné a zabúda sa na to naozaj podstatné, na zdravie bábätka.

Rozhodli sme sa preto pozrieť bližšie na to, čo ponúkajú našim ratolestiam pneumokové vakcíny, medzi ktorými sa v súčasnosti mamičky rozhodujú.

Prevencia na prvom mieste

Pneumokok je najčastejšou príčinou závažných infekčných ochorení, ako sú hnisavý zápal mozgových blán, sepsa (otrava krvi), zápaly pľúc, hnisavé zápaly stredného ucha, ktoré môžu viesť k závažným vývojovým poruchám až úmrtiu. Pneumokoky sú pritom mimoriadne flexibilné mikroorganizmy, ktoré sa prispôsobujú prostrediu, v ktorom sa nachádzajú, vytvárajú si odolnosť proti jednotlivým typom antibiotických prípravkov a stávajú sa tak čoraz ťažšie liečiteľnými. O to dôležitejšia preto začína byť prevencia vo forme očkovania proti jednotlivým kmeňom pneumokokových baktérií.

Ešte pred pár rokmi bola k dispozícii iba jedna očkovacia látka – polysacharidová vakcína, ktorá slúžila ako prevencia pred 23 kmeňmi pneumokokov. Bola však určená iba pre dospelých a deti staršie ako dva roky. To neriešilo kľúčový problém, keďže najohrozenejšou skupinou v prípade pneumokokových infekcií sú práve novorodenci a dojčatá vo veku do dvoch až piatich rokov. Navyše očkovacou látkou bolo potrebné sa preočkovať každých 3 – 5 rokov na zabezpečenie dostatočnej ochrany pred týmito ochoreniami.

V posledných rokoch však na trhu pribudli aj nové konjugované vakcíny proti pneumokokom, určené pre tých najmenších. Postupne na trh prichádzali 7-valentná, 10-valentná a 13-valentná konjugovaná vakcína. Konjugácia pritom znamená naviazanie jednotlivých kmeňov pneumokokových baktérií na proteinový nosič, ktorý dokáže na rozdiel od svojho predchodcu vytvoriť dlhodobú imunitu aj v najmladšej vekovej kategórii.

Valentnosť vakcíny vyjadruje počet pneumokokových kmeňov, proti ktorým nás vakcíny chránia. Snahou výrobcov je pritom zabezpečiť ochranu proti čo najväčšiemu počtu pneumokokových kmeňov, ktoré spôsobujú tie najzávažnejšie ochorenia a sú ťažko liečiteľné z dôvodu vypestovanej odolnosti na antibiotiká.

Vakcíny na našom trhu

10-valentná vakcína

  • chráni proti 10 najčastejším kmeňom pneumokoka – 1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F
  • chráni proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam (zápal mozgových blán, sepsa) a zápalom stredného ucha, nechráni však proti pneumokokovým zápalom pľúc
  • je určená pre deti vo veku od 6 týždňov do 2 rokov
  • je dostupná bez doplatku

13-valentná vakcína

  • chráni proti 13 najčastejším kmeňom pneumokoka (10 kmeňov obsiahnutých v 10-valentnej vakcíne a navyše ďalším trom kmeňom 3, 6A, 19A, ktoré sa vyznačujú vysokou agresivitou a odolnosťou voči antibiotikám)
  • chráni proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam (zápal mozgových blán, sepsa), zápalom stredného ucha a pneumónii, teda zápalu pľúc
  • je určená pre deti vo veku od 6 týždňov do 5 rokov
  • umožňuje doočkovanie detí zaočkovaných 7-valentnou vakcínou proti ďalším 6 pneumokokovým kmeňom do 5 rokov života
  • od 1.4.2011 je s doplatok vo výške 12,72 eur za jednu dávku

10-valentná a 13-valentná vakcína proti pneumokokom nie sú vzájomne zameniteľné vzhľadom na rôzne typy proteínových nosičov, na ktoré sú naviazané jednotlivé sérotypy. Deti, ktoré boli zaočkované 7-valentnou vakcínou, môžu byť doočkované 13-valentnou vakcínou, čím dosiahnu ochranu proti ďalším 6 kmeňom pneumokokov. Deti, ktoré začali očkovanie 10-valentnou vakcínou, nemôžu byť doočkované 13-valentnou, nakoľko ide o dva úplne odlišné produkty s rozličnou antigénnou náložou.

Čo očakávať od očkovania

Cieľom očkovania proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam je zabezpečiť ochranu pred potenciálne fatálnymi nebezpečnými pneumokokovými ochoreniami, pričom miera ochrany dieťatka stúpa priamo úmerne s počtom pneumokokových kmeňov, proti ktorým vakcíny chránia. Očkovanie je spojené aj s významným poklesom návštevnosti lekára kvôli akútnemu zápalu stredného ucha o 43 %, ako aj znížením spotreby antibiotík o 42 %. S očkovaním proti invazívnym pneumokokovým infekciám priamo súvisí aj zníženie rezistencie na antibiotiká, čo znamená, že antibiotiká, ktoré máme k dispozícii môžu byť efektívne použité v prípade iných ochorení, kedy je to nevyhnutné.

Očkovanie proti invazívnym pneumokokovým infekciám nie vždy znamená, že sa dieťa nemôže nakaziť niektorým z agresívnejších typov pneumokoka. Aj v týchto prípadoch však očkovanie zabezpečuje ľahší priebeh infekcií, ktoré sa spravidla končia celkovým uzdravením bez zdravotných komplikácií a trvalých následkov na rozdiel od nezaočkovaných jedincov. Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek vakcínu, určite urobíte dobre. V prípade otázok vás v tom určite podporí a poradí vám aj váš detský lekár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 2,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentár

    V daka prevenar 13 mám syna autistu má ťažko poškodený mozog. DAKUJEM LEKÁROM ktorým som verila, ŽE mi zabyli zdravého syna

  2. Nedá mi nenapísať, my sme si vybojovali našu dcérku neočkovať ničím a nikdy. Nedám jej chemikáliami rozvrátiť imunitný systém. Možno budete mamičky prekvapené, ale ešte vôbec nebola chorá a nemala ešte nikdy antibiotiká. Jej rovesníčky bojujú už tretí, štvrtý -krát s virozami, infekciami. Starší syn vážne doplatil na očkovania a nikdy nedopustím, aby tak dopadla aj ona! Frown

  3. Ja som dala obidve deti zaočkovať proti pneumokokom pred 2 rokmi z dôvodu, že mali stále problémy s uškami. Vôbec im to nepomohlo!!! Stálo ma to kopu peňazí a výsledok žiadny: majú opakované zápaly dutín, priedušiek a s tým spojené zápaly stredného ucha. ŠKODA PEŇAZÍ!!!

    1. Macsa, my sme mali rovnaky problem, ale bolo mi vysvetlene, ze pneumokokov je niekolko desiatok kmenov a do vakcin sa vyberaju len tie najagresivnejsie. Mozno, keby tvoje deti neboli ockovane, skoncili by ste so zapalom mozgovych blan alebo nieco horsie.

      1. Plne suhlasim s abusot. Mne znama lekarka vravela, ze aj ked zaockovane dietatko dostane pneumokoka, priebeh ochorenia nie je taky zavazny a liecba je tym padom ucinnejsia. Nechapem, preco sa tu stale vsetci rozculujete. Ked sme boli detmi my, tiez nas ockovali a nikto nepovedal ani pol slova.

        1. Ad Lucia:
          ano, ked sme boli detmi my, tiez nas ockovali a nikto nepovedal ani pol slova. A ako sme dopadli? Moze sa niekto z nas pochvalit pevnym zdravim? Ked sa tak hlbsie dostavam do problematiky ockovania, cim dalej tym viac rozmyslam, ci ta hypofunkcia stitnej zlazy, neutichajuce alergie a nepravidelne cykly, ktore ma trapia nesuvisia s ockovanim, ked som bola mala…

  4. Váš komentár

    Zaujimave, ako sa ludia este aj po 22 rokoch od padu totality boja moznosti vyberu…. hmmm…

  5. Prečo robíte takúto propagandu? Zabudli ste spomenúť aj druhú stránku veci a tou sú nežiadúce účinky vakcíny

    poruchy nervového systému: záchvaty vrátane febrilných záchvatov, poruchy gastrointestinálneho traktu: znížená chuť do jedla, zvracanie, hnačky, ochorenia kože a podkožných tkanív: exantém/urtikária, erythema multifore, poruchy imunitného systému: hypersenzitívne reakcie, vrátane edému tváre, bronchospazmus, anafylaktická reakcia, vrátane šoku…..

    takže mamičky určite urobíte dobre, keď najprv zvážite všetky možné riziká!!!!!! Evil

Pridaj komentár