Kašeľ - rýchla orientácia

Kašeľ - rýchla orientácia

1.   Náhle vzniknutý kašeľ – pátrajte, či dieťaťa nevdýchlo cudzie teleso.

Najčastejšie sa to stane deťom do 2 rokov života. Kašeľ vzniká náhle pri jedle, alebo pri hre s drobnými predmetmi. Okrem kašľa je prítomná dýchavičnosť alebo aj prešednutie. Kašeľ je neproduktívny, suchý. Nebezpečné je vdýchnutie strukovín alebo arašidov, ktoré v dýchacích cestách nabobtnávajú.

Čo s tým:  Prvá pomoc pri dusení (TU klik)         Pri dusení volajte okamžite 112. Ak sa dieťa už nedusí, no napriek tomu pokašliava, odporúča sa návšteva lekára.

2.   Akútny kašeľ pri bežných ochoreniach dýchacích ciest – najmä vírusové nákazy, prechladnutia.

Trvá niekoľko dní až 3 týždne. Prvé dni býva suchý, postupne sa mení na vlhký a postupne poľavuje. Je predmetom témy KAŠEĽ. Ak kašeľ je suchý, ale dieťa ho dobre toleruje, nemusíte mu podávať žiadne lieky, pretože neovplyvnia výsledok ochorenia. (Vademékum pediatra, 2001) Ich podávanie sa odporúča len v prípade, ak je kašeľ dusivý, bolestivý, dieťa vyčerpáva a ruší v spánku, resp. napína ho na zvracanie. Vtedy sa odporúča liek z rady ANTITUSÍK (viď TU).  Akonáhle sa kašeľ začína meniť a stáva sa vlhký, hlienový, tzv. produktívny, môžte (nemusíte) začať podávať lieky na vykašliavanie z rady EXPEKTORANCIÍ (viď TU).

Čo s tým: Čítajte viac v tejto rubrike KAŠEĽ

3.   Dlhšietrvajúci suchý kašeľ (viac ako týždeň), najmä nočný alebo ponámahový môže byť aj prejavom prieduškovej astmy.

Čo s tým: Odporúča sa odborné vyšetrenie. V čase záchvatu návšteva pohotovosti.

4.   Štekavý kašeľ.

Príznak zápalu hrtana (laryngitídy) Kašeľ vzniká náhle, najčastejšie večer alebo vnoci. Najmä u detí vo veku 2 mesiace – 4 roky. Je drsný, štekavý. Hlas je zvyčajne chrapľavý a zastretý. Vzniká zúžením častí hrtana v oblasti pod hlasivkami. Prítomný je sťažený nádych, pri ktorom je často počuť piskot.

Čo s tým: Odporúča sa návšteva pohotovosti.

5.   Kašeľ je vlhký, hlieny sú zvyčajne hnisavé, dieťa má aj hnisavú a hojnú produkciu z nosa, prípadne zvýšenú teplotu.

Môže sa objaviť bolesť hlavy v oblasti čela,  najmä pri predklone. Pravdepodobne ide o zápal prínosových dutín.

Čo s tým: Odporúča sa návšteva lekára.

6.   Chronický kašeľ – každý kašeľ, ktorý sa vyskytuje denne a trvá viac než 3 – 4 mesiace.

 Patrí k pomerne častým príznakom v detskom veku, pričom väčšina detí nemá žiadne pľúcne ochorenie a ich vývoj je normálny. Vyskytuje sa u 20-30% detí. Ak v rodine fajčia obidvaja rodičia potom až v 50%. Chronický kašeľ je často ťažko liečiteľný, je nepríjemný pre dieťa a jeho okolie. Príčin môže byť veľa.

Čo s tým: Dieťa s chronickým kašľom by malo byť kompletne vyšetrené lekárom.

7.   Špeciálnym prípadom je tzv. Psychogénny kašeľ.

Ide o neproduktívny suchý kašeľ, skôr pokašliavanie, niekedy ale aj štekavý, hrubý. Môže ísť o istú formu tiku, zhoršuje sa pri strese, v novom prostredí. Často sú postihnuté šikovné a cieľavedomé deti. V spánku mizne.

Čo s tým: Vhodné je zníženie nárokov na dieťa v súlade s jeho fyzickými a psychickými možnosťami, poprípade konzultácia psychológa.

8.   K častým príčinám kašľa patrí aj alergia.

Väčšinou  býva spojený s alergickou nádchou.

Čo s tým: Diagnózu potvrdí odborné lekárske vyšetrenie.

Upozornenie

Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

 «   SPÄŤ na Lieky Proti Kašľu

 «   SPÄŤ na Kašeľ

 «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

On-line Poradňa Pediatra  »

inzercia