Kašeľ - liečba bez liekov

Kašeľ - liečba bez liekov

Upozornenie:

Nasledujúci text platí pre kašeľ pri bežnom zápale horných dýchacích ciest.

1. Kľudový režim. (Nie náhodou má v tomto zozname prvé miesto.)

2. Zvlhčovanie vzduchu v miestnosti.

Najmä v noci. Ideálne sú mokré (vyžmýkané) uteráky, namočené v slanej vode. Nesušte na radiátore (aby vám ich nepoškodili). Ideálne je sušenie v blízkosti postele, kde chorý spí. (Vhodný je aj zvlhčovač vzduchu, ktorý za noc do ovzdušia odparí niekoľko litrov vody. Treba sa však oň dobre starať, lebo ak sa v ňom rozmnožia mikróby, môže narobiť viac škody ako osohu.)

3. Pravidelné a časté vetranie miestnosti. Krátko a intenzívne. Tak chránite aj seba pred ochorením.

4. Prijímanie dostatku tekutín.  O to viac, ak dieťa užíva lieky. Tekutiny sú potrebné na to, aby účinkovali lieky na vykašliavanie, ale tiež lieky podávané proti horúčke.

5. Cibuľový „lektvar“: pokrájame väčšiu cibuľu a zalejeme ju polievkovou lyžicou medu alebo cukru. Už po hodine cibuľa pustí šťavu, ktorú po lyžičkách podávame niekoľkokrát denne. Vôbec to nieje také hnusné!

6. Teplé mlieko s medom.

Mlieko zahlieňuje. No nemusí byť pre nás až takým strašiakom. Najmä na začiatku choroby, keď je kašeľ dráždivý, robí teplé mlieko s medom divy. (Ešte sa to aj rýmuje...) Mlieko zahlieňuje hlavne tráviaci trakt, kde nepôsobí priaznivo, takže, keď ustúpi najhorší kašeľ, nechajte už len ten med.


7. Nefajčite v prítomnosti dieťaťa (ani keď je zdravé) a postarajte sa o to, aby sa dieťa nezdržiavalo v zafajčených a nevetraných miestnostiach. To asi ani písať netreba.

8. Je dobré, aby sa dieťa vyhýbalo príliš studenému aj príliš teplému vzduchu.


9. Vhodné bylinkové čaje:

  • skoroceľ
  • materina dúška
  • tymián
  • lipa
  • sladké drievko
  • slez
  • aníz

Z týchto liečivých rastlín, napr. v spojení s medom či vitamínom C sa často pripravujú aj sirupy. Skoroceľový sirup je napríklad určený na suchý kašeľ, extrakt z brečtanu zas rozrieďuje a uvoľňuje hlieny.  Korenie aníz je dávno zabudnuté ako liečivo, ale o jeho používaní sú zmienky už v egyptských papyrusoch!
Anízový čaj piť 3x denne. A k tomu inhalovať 3x denne paru s anízovým olejom. Inhalovať je dobré aj cesnakovú alebo rumančekovú paru.

10. Obklad z vaty so stolovým olejom: Pri dráždivom, tzv. laryngeálnom kašli, na kúsok odstrihnutej plienky alebo veľkú vreckovku nakladieme vatu. V hrnčeku zohrejeme stolový olej, ktorým vatu pokvapkáme, skontrolujeme teplotu priložením na tvár (vata nesmie páliť, len byť teplá). Takýto obklad priložíme chorému, napr. dieťaťu na krk (ak má teplotu) alebo aj na hrudník (ak teplotu nemá). Vymeníme dvakrát denne, ráno a večer.

Rady a tipy

Nepreháňajte to s liečbou, lebo medzi tými presnými dávkovaniami liekov – s očami na hodinkách, chystaním čerstvých čajov, naparovacích zmesí, obkladov a lektvarov aj zabudnete na vychutnanie chvíle, kedy choroba nabúrala váš zabehaný fungujúci režim a chod rodiny a objavenie času na škrabkanie chrbátika, rozprávanie príbehov, či spoločné pozeranie peknej rozprávky. Psychika robí divy (u chorého o to viac)…

Na pobavenie...

Pre pochybujúcich :)    Urobte pokus – ak máte dve deti v podobnom veku, ktoré sa nakazili v podobnom čase. Skúste jedného liečiť modernými dostupnými liekmi (farmakologicky) a druhého bez liekov – podpornými prostriedkami (nefarmakologicky). Ideálne v tomto prípade sú dvojičky, ktoré ochoreli naraz. Svoje pozorovania ako kašeľ prebieha, koľko trvá ake sú iné príznaky si poctivo zaznamenajte. A teda ??? Niektorí rodičia sa zhodujú, že výsledok je u oboch  zúčastnených prekvapivo veľmi podobný. :)))

 

 

Upozornenie

Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

inzercia