8 spôsobov, ako naučiť deti prehĺtať tabletky

Mária Kopčíková 1

„Pred časom sme dostali antibiotiká. Dcéra síce už má 8 rokov, ale aj tak to bola morda. Tabletky boli extrémne veľké a užívala ich každých 6 hodín. Vytrápili sme sa teda riadne. Najmä nočné podávanie liekov, keď som ju musela zobudiť a donútiť zhltnúť tú tabletku, bolo hrozné. Už som to nakoniec balila aj do maslového chleba s medom, či strkala do rožka …“

Zdroj: istockphoto.com

Aj takto to môže vyzerať, keď má vaše dieťa prehltnúť lieky. V tabletkách.

To, čo je pre väčšinu dospelých samozrejmosť, môže byť pre dieťa hotová nočná mora. Plače, uteká už len pri pohľade na tabletku. Netreba sa toho báť, je to ako všetky iné zručnosti. Dieťa sa to veľmi pravdepodobne naučí, len si to vyžaduje veľa trpezlivosti a možno nejaké finty.

Kedy by dieťa malo vedieť prehltnúť tabletku?

Je to veľmi individuálne a v žiadnom prípade netreba deti porovnávať. Všeobecne platí, že ak chcete dieťa učiť prehĺtať tabletky, malo by mať aspoň štyri roky a malo by byť ochotné spolupracovať.

Učte dieťa prehĺtať tabletky skôr, než bude potrebovať lieky

Keď vlastne nejde o nič, len o nácvik, ale dieťa skutočne nepotrebuje žiadne liek, nie je choré. Môžete skúsiť niečo ako čokoládové lupienky, niečo, čo sa používa napr na ozdobovanie koláčov a postupne pridať napr. vitamíny, ktoré sú vo forme malých tabletiek. Pri tomto „nácviku“ by malo mať dieťa pokoj a nič by ho nemalo rozptyľovať – žiadny TV či mobil.

Takto by ste mali trénovať aspoň 2 týždne, 5 – 10 minút denne.

Pripomínajte, čo všetko už dieťa zvládlo

Predtým, než bude musieť prehltnúť naozajstný liek, pripomeňte dieťaťu, čo všetko už dokázalo – naučilo sa jazdiť na bicykli, zaviazať šnúrky. Potom mu vysvetlite, prečo je dôležité, aby si liek vzalo.

Zdroj: isifa.com

Vezmite si liek aj vy                             

Dieťa môžete motivovať tým, že si aj vy dáte nejaký liek – vitamín. Vy začnite, dieťa pokračuje. Keď je však rad na ňom, ostaňte pokojní, nenaháňajte ho, nesúrte, nekričte. Ak ste nervózni, vaše dieťa bude tiež.

Dajte pozor na to, aby správne sedelo

Dieťa by malo sedieť vzpriamene, s hlavou rovno, nie otočenou nabok. Nech hlavu nenakláňa nabok alebo dozadu. To môže prehĺtanie výrazne sťažiť.

Dôležité je vymyslieť, ako tabletku dieťa zapije

Nechajte dieťa, nech sa poriadne napije vody, čaju. Potom dajte tabletku na jeho jazyk. Následne by ju malo zapiť väčším množstvom vody. Niekto odporúča, aby dieťa pilo minerálku, bublinky by mali pomôcť nadniesť tabletku. Iní zase radia, aby dieťa zapilo tabletku nejakou hustejšou tekutinou, napr. mliekom, či mliečnym koktejlom.

Zdroj: istockphoto.com

Použite pri zapíjaní tabletky slamku

Slamka môže pomôcť rozptýliť pozornosť dieťaťa a zároveň sa ňou vytvorí ťah, ktorý pomôže tabletku premiestniť do hrdielka.

Dajte tabletku do jedla

Pokiaľ nie je nevyhnutné, aby dieťa užilo tabletku v celku a na lačno, tak môžete tabletku rozdeliť na 2 – 3 časti a každú „zabaliť“ do nejakého kúska jedla. Niekto odporúča puding, jablkový kompót, ale môžete skúsiť aj vyššie spomenutý rožok.

Zachovajte pokoj a dieťa nekarhajte,

ak sa mu nepodarí tabletku prehltnúť. Pokojne povedzte, že je to v poriadku a skúste to znovu. Ak tabletku odmieta úplne, dajte si chvíľu pauzu a potom to skúste niektorým iným spôsobom. Bezprostredne pred prehltnutím povedzte dieťaťu, aby sa ešte raz poriadne zhlboka nadýchlo, to pomôže potlačiť dávivý reflex.

Spracované s použitím: kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. My sme mali odmalicka vyhradenu lyzicku, ktorou sa podavali lieky/sirupy a deti si na to zvykli. A vzdy som im aj vravela, ze to nema a nemusi chutit, ale ma to pomoct, vyliecit.

Pridaj komentár