Bolesť brucha. 6 vecí, ktoré si musíte všímať

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Bolesť brucha aj keď ide väčšinou o banality, môže byť veľmi závažná až život-ohrozujúca. Preto je pri bolestiach brucha dôležité vedieť si dieťa správne všímať a neváhať s návštevou lekára.

Tu lieky proti bolesti nemajú svoje miesto!

Pri bolestiach brucha je dôležité dieťa POZORNE a HLAVNE NENÁPADNE SLEDOVAŤ:

1. Všímať si začiatok bolesti, jej trvanie a častosť objavovania – v ktorej časti dňa, ktoré dni v týždni, časový vzťah k poslednému jedlu.  

Bolesť, ktorá trvá viac ako 2-3 hod, by mal rozhodne čím skôr vidieť  lekár!

2. Všímať si jej lokalizáciu na brušku a charakter (sústavná, prerušovaná, bodavá, kŕčovitá, narastajúca). 

Ak je celé brucho na dotyk citlivé, urýchlene k lekárovi! 

3. Všímať si, či má dieťa ťažkosti so stolicou (kedy ju malo naposledy, aká bola, či neobsahuje krv), s močením ( časté resp. bolestivé močenie), s príjmom potravy (nechutenstvo, chudnutie).

4. Všímať si, čo dokáže bolesť tlmiť ( mlieko, hra, teplý termafor) a naopak, čo ju zhoršuje. 

Dôležitým varovným znakom je, ak bolesť zobudí dieťa zo spánku!

5. Všímať si všetky vonkajšie okolnosti 

(úraz – poškodenie vnútorných orgánov, podobné ťažkosti u spolužiakov- črevné virózy, stres).

6. Všímať si iné pridružené ťažkosti: horúčka, zvracanie, hnačka, zápcha, infekcia dýchacích ciest (u detí často reagujú brušné lymfatické uzliny zväčšením i pri takýchto infekciách , čo spôsobuje bolesti brucha), žltačka.    Varovným znakom ochorenia je pokles hmotnosti.

Ako pomôcť a ako nie

Pri bolesti brucha, ktorého príčinu nepoznáme, nikdy dieťaťu nepodávame liek proti bolesti !!! – v prípade, že ide o vážny problém, liek môže maskovať typické príznaky daného ochorenia.

Príčin a dôvodov bolestí brucha je nesmierne množstvo, a preto neexistuje univerzálny návod ako pomôcť.

Nič nepokazíte ak, pomôžte dieťaťu nájsť úľavovú polohu – často pomôže stočiť sa do klbka, teplý termafor a čaj ( harmančekový). Ak sú príčinou zastavené vetry, pomôže fenyklový resp. rascový čaj a poloha na štyroch s položenými rukami a hlavou na podložke (zadok sa tým dostane do zvýšenej polohy).

Nech vás ukľudní, že väčšinou (až 80%) ide o bolesti, ktoré niesú príčinou vážnejšieho ochorenia a stačí naša pomoc. Dôležité je nezanedbať tých zostávajúcich 20 %. Preto, keď máme obavy alebo pochybnosti, je namieste kontaktovať lekára a všetko, čo sme si podľa tohto návodu všímali, mu povedať. Bude mať z našej pripravenosti pomôcť mu s diagnózou radosť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár