Podávate lieky svojím deťom správne?

pr 0

Dávajte vašim deťom lieky vždy presne a včas. Pri podávaní liekov deťom si treba uvedomiť, že dieťa nie je zmenšenou kópiou dospelého. Každý liečebný zásah do organizmu je rizikom. Špecifickosť detského veku toto riziko zvyšuje a nežiaduce vedľajšie účinky vznikajú v porovnaní s dospelými oveľa častejšie. Svojvoľné podávanie lieku v období rastu môže ovplyvniť ďalší vývin dieťaťa. Ak chceme aby bola liečba efektívna a riziko vzniku nežiaducich vedľajších účinkov bolo minimálne, musí byť dodržaná lekárom stanovená liečebná schéma.

Non – compliance

V medicíne existuje pojem „compliance“, ktorý opisuje do akej miery pacient nasleduje pokyny lekára. Predpokladá to aj dobrú spoluprácu rodičov pri podávaní liekov (dodržovanie dávok, intervalov podávania, príslušné kontroly v termínoch podľa dohody s lekárom).

Bohužiaľ, nie je vzácna ani „non-compliance“, čiže nerešpektovanie týchto pravidiel, čo je hlavnou prekážkou k efektívnemu poskytovaniu zdravotnej starostlivosti. Podľa odborníkov si však treba uvedomiť, že lieky nie sú cukríky a ich nepravidelným alebo zbytočným užívaním môžeme našim deťom uškodiť. Nevidíme to samozrejme hneď, avšak následky môžu byť dlhodobo významné. Svojvoľné podávanie viacerých liekov súčasne tomu istému dieťaťu, môže ovplyvňovať účinky jednotlivých zložiek liečby. Výsledkom je často nepredvídateľný klinický prejav alebo nežiaduce vedľajšie účinky liekov. 

Užívanie antibiotík

Aby bola liečba účinná a predišlo sa zbytočným nežiaducim účinkom je potrebné udržanie účinných hladín a pravidelné dávkovanie. Je to obzvlášť dôležité pri podávaní antibiotík.

Antibiotiká sú výborným liekom, ak sa predpisujú odôvodnene a presne sa užívajú, čo neznamená len v predpísaných intervaloch, ale aj užitie celej dávky napriek tomu, že dieťa sa cíti lepšie. Ak sa tieto pravidlá nedodržia je liečba antibiotikami neúčinná a navyše vzniká rezistencia (odolnosť) choroboplodných mikroorganizmov na liečbu. Týmto sa predlžuje tak ako choroba dieťaťa aj finančná a časová náročnosť liečby, pretože sa opakovane „skúšajú“ lieky, ktoré voči chorobe zaberú.

Opakovaná liečba antibiotikami môže narušiť rovnováhu imunitného systému. Narušenie imunitného systému vedie k opakujúcim sa chorobám dieťaťa a keďže nie sú schopné sa o seba postarať, prichádzame nielen o finančný príjem jedného rodiča ale aj o spoločenský život, ktorý je obmedzovaný chorým dieťaťom. 

Ako pomôže elektronický dávkovač

Elektronický dávkovač liekov nám pomôže zorganizovať liečbu a to denne, týždenne alebo mesačne, či už pri podávaní jedného alebo viacerých liekov súčasne, ale aj pri potrebe podať dieťaťu lieky častejšie do dňa.

V dnešnej hektickej dobe, kedy musíme myslieť na všetko a stres je „náš každodenný“, každá z nás ocení nielen pomoc s pripomínaním podať liek svojmu dieťaťu, no správnou liečbou aj s ochranou jeho zdravia. 

Buďte si istá pri liečbe vášho dieťaťa a pozrite si bližšie informácie na stránke www.nezabudniliek.sk .

 

-PR-

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár