Antibiotiká. Áno, či nie ? | O liekoch | Zdravotníctvo | Detské choroby | DetskeChoroby.Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

Antibiotiká. Áno, či nie ?

25.01.2012verzia pre tlač


Antibiotiká. Áno, či nie ?

Autor: MikSa

K najčastejšie predpisovaným liekom na Slovensku patria antibiotiká. Ako je to však s ich prospešnosťou? Kedy majú najlepšie účinky? Oboznámte sa s pohľadom lekárov na tému ich predpisovania a užívania. Rozšírte si svoj rodičovský kapitál o poznanie ako liečia choroby antibiotiká.

Antibiotiká a chrípka – kapitola omylu

„Asi tie antibiotiká neúčinkujú, stále má to dieťa horúčku!“ "Tie antibiotiká sú na nič, to dieťa je stále choré a už zobralo aj druhú dávku!“ Liečenie chrípky, či iných viróz antibiotikami býva častým omylom. Myslíme si, že účinnosť antibiotík súvisí s okamžitým poklesom teploty. Túto častú chybu pri predpisovaní antibiotík na chrípku jasne ozrejmuje MUDr. Martina Kudláčová: „Na zníženie teploty sa podávajú antipyretiká. Antibiotiká likvidujú bakteriálnu infekciu tak, že bránia množeniu baktérií, a to je možné až po dosiahnutí účinnej koncentrácie liečiva v krvi. Zvyčajne sa účinok dostaví na 2. až 3. deň.“

Takže hneď na úvod pozor! pozor!: antibiotiká neliečia vírusové ochorenia dýchacích ciest. Proti vírusom je totiž antibiotikum neúčinné.

Definícia: Antibiotiká

Sú to lieky, ktoré sa používajú na usmrtenie alebo zastavenie rastu bakteriálnych choroboplodných zárodkov v tele človeka. Existujú rôzne typy antibiotík, ktoré pôsobia vždy len na istý druh mikroorganizmov. Ideálne antibiotikum má mať vysoko selektívny účinok na pôvodcu infekcie a minimálne ovplyvňovať makroorganizmus teda človeka.

Antibiotiká sa podávajú priamo do celého organizmu (tablety, sirupy, infúzie) alebo sa užívajú lokálne na kožu a sliznice. Na priebehu liečenej infekcie sa podieľajú ako infekčný pôvodca, tak podávaný liek a vlastná reakcia pacienta. Deťom sa najčastejšie predpisujú antibiotiká, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.

Antibiotiká sa charakterizujú 3 vlastnosťami: antimikrobiálnym spektrom (počet mikrobiálnych druhov a kmeňov citlivých na určité antibiotikum: úzke, rozšírené a široké spektrum účinku), aktivitou (sila účinku/citlivosť antibiotika na určité mikrobiálne druhy) a rezistenciou (odolnosť mikroorganizmov proti účinkom antibiotík, dôležitý fenomén pri rozhodovaní o terapii infekcie) ovplyvňovaných mikroorganizmov. (Zdroj Aventispharma)

Podávanie antibiotík najmenším deťom

Chyba prvá: nadmerné predpisovanie množstva antibiotík v priebehu krátkeho časového intervalu, t. j. 2 - 3 dni. Pritom efekt podaného antibiotika sa prejaví práve o dva, o tri dni, keď už mnohí lekári (často aj na žiadosť rodičov) zvyknú predpisovať druhé „silnejšie“ antibiotiká, lebo „ako sa zdá“, tie prvé nezabrali.

Chyba druhá: nadmerná spotreba antibiotík za dlhšie časové obdobie predpísaných dieťaťu počas jeho prvých rokov života (zdroj ZZP Sideria - Istota). Je zrejmé, že takáto nesprávna antibiotická liečba môže viac uškodiť ako pomôcť: organizmus si nebuduje vlastnú obranyschopnosť, znižuje sa kvalita imunitného systému a zvyšuje odolnosť mikróbov na antibiotiká, z čoho vyplýva neskoršia neúčinnosť antibiotík pri vážnejších infekčných ochoreniach. Môžu sa objaviť aj alergické reakcie.

Tým nechceme povedať, že antibiotiká sú „zbytočné a neúčinné“, práve naopak, sú to dobré lieky, ak sú správne predpisované. Preto musíme zvážiť ich používanie, najmä ak ide o veľké a časté množstvá. Skúste si napríklad zapisovať kedy a koľkokrát do roka bralo vaše dieťa antibiotiká a ak skonštatujete, že antibiotická liečba bola u vášho dieťaťa priveľmi častá, upozornite na to svojho lekára.

Nežiadúce účinky antibiotík

Antibiotiká patria medzi relatívne bezpečné lieky, aj keď môžu mať určité vedľajšie nežiadúce účinky. Zvracanie, hnačky, alergické reakcie (najčastejšie po penicilíne), lokálne začervenanie, opuchy, poruchy imunitných reakcií ľudského tela, poruchy sluchového a rovnovážneho ústrojenstva, CNS, zmeny psychiky a pod.

Odborný pohľad na používanie

P. Urbášková, jedna z veľkých odborníčok na antibiotiká v Čechách (Zdroj: Klin Mikrob Inf Lék 1997; 6-7) píše: „Infekčné ochorenia sú najčastejšou príčinou chorôb u ľudí a jednou z hlavných príčin mortality u hospitalizovaných pacientov. Iba u niektorých infekcií sa dá podľa typických príznakov usudzovať na určitého pôvodcu a podľa neho odhadnúť účinnú antimikrobnú liečbu.

V súčasnosti je prevaha infekcií spôsobená rozličnými pôvodcami, pre ich inherentnú alebo získanú rezistenciu k rade antimikróbnych liekov, môže empirická liečba zlyhať. (...). Bolo dokázané, že náklady na empirickú liečbu infekcií bez mikrobiologického podkladu, ku ktorej sa pre získanie pocitu istoty používajú antibiotiká širokospektrá alebo ich kombinácie, mnohonásobne prevyšujú súčet nákladov na mikrobiologické vyšetrenie a cielenú liečbu. Nevyčísleným a omnoho závažnejším dôsledkom necieleného a často neodôvodneného podávania širokospektrálnych antibiotík je vzrast rezistencie bakteriálnych pôvodcov infekcií i baktérií bežne osídľujúcich ľudské telo...“

Problém zvaný antibiotikum

Antibiotiká (ATB) patria k najčastejšie užívaným liekom prakticky vo všetkých klinických odboroch. Nesprávnym používaním dochádza k ovplyvneniu vlastností mikróbov a následnej rezistencii mikróbov na ATB. Predpisovanie ATB ovplyvňujú farmaceutické spoločnosti, lekári i pacienti, Národná antibiotická politika. Rozumné používanie antibiotík chce odvahu neliečiť „všetky choroby“ antibiotikami (napr. nádcha, zápal nosohltana, zápal hrtana (laryngitída), zápal priedušiek (bronchitída), zamerať sa na identifikáciu vyvolávateľa ochorenia, nepodliehať pri predpisovaní alibizmu, časovému stresu, tlaku pacienta a znížiť ovplyvňovanie lekára výrobcami liekov.

Dôležitá je účelnosť indikácie antibiotika, jeho správna voľba, jeho dávkovanie a doba podávania. (Zdroj: Cabrnochová Hana, MUDr.: Rozumné používanie antibiotík v ordinácii praktického detského lekára, z prednášky na sympóziu Kvalita používání antibiotik v primární péči a možnosti jejího ovlivnění opakovaným auditem, Praha 2003.)

Rodič lekárom

Máte aj vy skúsenosti s častým alebo nesprávnym predpisovaním antibiotík u vášho detského lekára? Sú antibiotiká účinné v liečbe vášho dieťaťa? Rodič je často dobrým detským lekárom, má cit pre liečbu svojho dieťa a vie odhadnúť aj „tú najúčinnejšiu liečbu“. Čo však robiť v prípade, ak naše rodičovské recepty zlyhajú? Kedy siahnuť po liekoch a kedy navštíviť lekára? To sú otázky, na ktoré budeme odpoveď nevyhnutne potrebovať, keď nám deti povedia: „Bolí ma...“

Veľa správnej prevencie do Vašej rodičovskej lekárničky želá MikSa

Zaujímavú štatistiku a údaje o Spotrebe antibiotík na Slovensku a porovnanie s inými krajinami od Prof. RNDr. V. Foltána, CsC. nájdete tu.


Autorka článku nie je odborníkom v odbore lekárstva. Prípadne nejasnosti konzultujte so svojím lekárom.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

uplink napísané 13.06.2011 14:30 answer email

Tento článok je ako varená voda, nič nehovorí, nič nedokazuje, ale ani nevyvracia. Nehnevajte sa, ale celý je to len jeden veľký diplomatický balast, nič som sa v ňom nedozvedel.

Baňárová Soňa napísané 30.03.2011 20:54 answer email

A čo ATB a autoimunitné ochorenie,keď už sú poškodené ostatné orgány-pľúca,pečeň....a pacientovi nemôže byť nasadený IMURAN alebo iné imunosupresíva pre zlé pečeňové testy,zvýšené triglyceridy?Môže si dovoliť neužívať antibiotiká takýto pacient alebo rozhodne musí vždy brať ATB,aby sa aspoň čiastočne zastavil úto8k autoprotilátok na jeho vlastné už poškodené orgány?Pri akých hodnotách CRP a iných zá-palových parametroch by mu mal lekár jednoznačne predpísať ATB?Ďakujem.

viera napísané 06.12.2008 22:28 answer email

Náš doktor nám ich naťastie nepredpisuje zbytočne. Keď majú deti teplotu/horúčku a nie je na nich nič vidieť- t.j. nekaškú, nič ich nebolí- dávam im antipyretiká, tekutiny a k lekárovi ideme tak na tretí deň, aby ich skontroloval. Ak treba, pošle na rozbor moč alebo odoberie krv z prsta(na zistenie zápalu). Ak je všetko v poriadku, ideme domov bez ATB. To sa síce veľmi nepáči mojej svokre- veď lekár má predpísať antibiotiká.... Mr. Green

mamina napísané 01.12.2008 15:19 answer email

Dobre,ale co v takom pripade,ked lekar predpisuje ATB a tiez sa moze stat,ze mnohokrat zbytocne.Tiez pri kazdom kychani neberu krv a nerobia rozbor,ci ide o virus,ci bakteriu.Ako ustrazit toto?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi