Bipolárna porucha v detstve a adolescencii

Mária Kopčíková 1

Starší názov pre toto ochorenie je manicko-depresívna psychóza a možno mnohí z vás o ňom počuli v súvislosti s niektorými známymi osobnosťami, ktoré týmto ochorení trpeli – napr. herec Miloš Kopecký, Winston Churchill, van Gogh, Chopin, Mozart, Picasso alebo Mark Twain.  

Čo je bipolárna afektívna porucha

istock

Je závažným psychickým ochorením, ktoré postihuje 1-2% dospelej a 0,5% detskej populácie, ide o poruchu nálady. Tento stav je charakteristický tým, že nálada chorého človeka osciluje medzi „dvoma pólmi“ extrémnych stavov mysle, od mánie po depresiu.

  • Manická fáza – stav neprimerane nadnesenej nálady, zvýšenej energie a aktivity.
  • Depresívna fáza – skľúčenosť, smutná nálada, znížená energia a aktivita.

Zmeny nálady alebo ‚výkyvy nálady‘ môžu trvať niekoľko hodín, dní, týždňov alebo mesiacov a vo svojej podstate môžu chorému znemožňovať normálne fungovanie.

Prejavy bipolárnej poruchy

Toto ochorenie začína najčastejšie depresívnou fázou (Šuba, 2011). Primár oddelenia detskej psychiatrie MUDr. Šuba uvádza, že prejavy u detí sú iné než u adolescentov. V detskom veku je charakteristický pozvoľný začiatok, bez jasného striedania mánie a depresie. „Porucha sa prejavuje rýchlym striedaním oboch pólov nálad alebo zlostnou, dráždivou náladou.“ U 70% detí sa protipólne nálady vystriedajú behom dňa i 4 – 5 x.

U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami, útekmi z domu, plačom „bez príčiny“, zlou komunikáciou a extrémnou precitlivenosťou na odmietnutie alebo vlastné zlyhanie.

Zdroj: isisfa.com

Odborníci uvádzajú, že starší adolescenti zažívajú prevažne epizódy podobné takým, s akými sa stretávame u dospelých, často začínajú manickou epizódou a medzi epizódami prežívajú pomerne stabilné obdobia.

Pre mániu je typické zvýšené sebavedomie a nadmerné presvedčenie o vlastných schopnostiach. Úroveň celkovej aktivity dieťaťa býva pri mánii vysoká, redukuje sa potreba spánku. Depresívne deti majú problém večer zaspať, manické deti potrebu spánku nepociťujú. Počas noci sú čulé, píšu SMSky, diskutujú na nete. Zníženú potrebu spánku môžeme odlíšiť od nespavosti tým, že nevedie k únave počas ďalšieho dňa. 

Diagnostika bipolárnej afektívnej poruchy u detí

Určiť, či to dieťa, ktoré vyzerá tak neskonale šťastne a nabité energiou, je „len“ šťastné, alebo trpí závažnou poruchou, je často veľmi náročné. MUDr. Šuba uvádza, že je dôležité hodnotiť náladu dieťaťa vo vzťahu k okolnostiam, za ktorých sa objavila a k dlhodobej charakteristike dieťaťa.

K stanoveniu správnej diagnózy môže výrazne prispieť znalosť anamnézy rodiny. Je známe, že bipolárna afektívna porucha sa objavuje častejšie u detí rodičov s rovnakou poruchou. Ak má jeden z rodičov bipolárnu afektívnu poruchu, riziko každého dieťaťa sa odhaduje na 15-30%.

U mnohých detí s bipolárnou afektívnou poruchou je nesprávne diagnostikovaná porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou (ADHD). Tieto poruchy sa často objavujú spoločne, a to u viac než 90% detí s bipolárnou poruchou. ADHD sa často objavuje pred zjavným prepuknutím symptómov bipolárnej afektívnej poruchy.

MUDr. Šuba upozorňuje aj na fakt, že pri tomto ochorení sa často objavujú poruchy správania a užívanie drog.

Zdroj: istockphoto.com

Liečba bipolárnej afektívnej poruchy u detí a adolescentov

Pre liečbu je dôležité včasné rozpoznanie poruchy. Na liečbu sa využívajú stabilizátory nálady (lítium) a novšia generácia antipsychotík. Takáto liečba zvyčajne trvá dlhšiu dobu (mesiace až roky).Správna liečba je aj ochranou proti chronifikovaniu choroby, ochranou proti negatívnemu dopadu na osobnosť dieťaťa a mladého človeka. Ďalšou úľavou pre dieťa môže byť aj psychoterapia.

Psychoedukácia by zase mala naučiť ľudí s bipolárnou afektívnou poruchou a rodinných príslušníkov čo najviac o chorobe ako aj o tom, ako rozpoznať príznaky vracajúcej sa epizódy. Potom môžu v čo najkratšom čase vyhľadať odbornú pomoc a vyhnúť sa tak závažnému priebehu ďalšej epizódy.

Rodinná terapia pomôže pracovať so stresom,ktorý sa v rodinách pacientov s bipolárnou afektívnou poruchou často vyskytuje.

Spracované s použitím: Šuba, J.: Duševné poruchy u detí, LZD

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár