7 mýtov o závislosti

Mária Kopčíková/Z. Pitoňáková 0

Ľudia si niekedy myslia, že závislý je iba ten, kto si drogy obstaráva nelegálne, pohybuje sa na okraji spoločnosti a „pichá si tvrdé drogy“. Pravdou však je, že závislým sa môže človek stať aj od látok, ktoré sú predpísané lekárom a ktoré možno dostať v lekárni.

So závislosťou sa spája veľa mýtov. Podliehajú im mladí ľudia, tínedžeri, rodičia a niekedy aj samotní odborníci, ktorí s deťmi a mládežou pracujú. 

ingimage

 Závislosť postihuje len slabé povahy, ľudia so silnou vôľou sa závislými stáť nemôžu

Je potrebné si uvedomiť, že závislosť nie je v žiadnom prípade iba vecou vôle, môže sa dostať do stavu, keď je vôľou neovplyvniteľná. V našom mozgu vstupujú do hry procesy na molekulárnej úrovni. Návykové látky dokážu zlomiť a pomaly sťahovať ku dnu i človeka so silnou vôľou. 

 Feťáka poznám na prvý pohľad

Iste nám nerobí problém identifikovať otrhaných a špinavých jedincov sťahujúcich sa do okolia staníc a podobných miest. Spoznať narkomana na prvý pohľad však nemusí byť zďaleka také jednoduché. Návykové látky sú zneužívané ľuďmi všetkých spoločenských vrstiev a súdiť iba podľa vzhľadu môže byť veľmi zavádzajúce.

Navyše je akútna intoxikácia väčšinou menej nápadná ako opitosť – dotyčný môže byť tichý, alebo naopak priateľský a extrovertný, nemusí mať žiadne problémy s komunikáciou. Nápadným sa stáva až v prípade, keď dôjde k predávkovaniu.

 Drogy sú výmyslom modernej doby

Návykové látky, ktoré dokážu meniť ľudské vedomie, sú záležitosťou starou ako ľudstvo samo. Už v dávnych kultúrach nájdeme zmienky o užívaní látok, s pomocou ktorých sa ľudia chceli priblížiť Bohu. Túžba po poznaní a po zmenenom stave vedomia, snaha dostať sa za hranice ľudských zmyslov je človeku prirodzená.

V priebehu storočí sa však zmenili okolnosti, za ktorých sú drogy užívané. Kedysi boli drogy obvykle súčasťou nejakého rituálu, boli podávané skúseným kňazom alebo šamanom a ich užitiu predchádzala príprava. V dnešnej dobe sa k drogám môže dostať prakticky každý a chýba tu kontrola, ktorá by zabránila zneužívaniu a vzniku závislosti.

ingimage

 Marihuana nemá nežiaduce účinky

Pretože je droga, má nežiaduce účinky. Vyvoláva síce pocity radosti, ľahkosti, ale aj oslabuje pamäť, znižuje schopnosť učenia a vnímanie času. U niektorých ľudí môže spôsobiť vznik schizofrénie.

Medzi takéto účinky patria i tzv. flashbacky, teda objavenie sa príznakov užitia niekoľko dní, mesiacov po jej požití. Je to spôsobené ukladaním účinnej látky do tuku. Flashbacky sú dostatočne silné na to, aby mohli ohroziť život.

 Po jednej dávke sa mi nič nemôže stať

Nič sa ti nemusí stať ani pri autohavárii. Nikdy však nemôžeme presne vedieť, aká je droga silná, čo do nej díler namiešal, aby urobil viac dávok, ako na človeka zapôsobí…

 Keď som na drogách, nemôžem otehotnieť

Niektoré dievčatá a ženy, ktoré užívajú pravidelne drogy, sa spoliehajú na to, že keď sú od drog závislé, nemôžu otehotnieť. Preto neužívajú žiadnu antikoncepciu. Je pravda, že drogy ovplyvňujú reprodukčný systém a u užívateliek drog dochádza často k tomu, že vymizne menštruácia

To však neznamená, že dievča nemôže otehotnieť. Navyše je vhodné pri sexe používať kondóm, ktorý je dôležitou prevenciou sexuálne prenosných ochorení (vírusová hepatitída typu B a C, infekcia HIV).

istock

 Ak nie si plnoletý, nemôže sa Ti podľa zákona nič stať.

Súdený za trestný čin môže byť dieťa od 14-tich rokov. Ak má dieťa menej rokov a spácha niečo nezákonné, je obvykle pod dohľadom sociálnych kurátorov alebo strávi nejaký čas v tzv. reedukačnom domove.

K postihu patrí i doživotný záznam v registri trestov. 

Prečítajte si aj: Kam sa rodičia môžu obrátiť pri podozrení, že ich dieťa užíva drogy.

Táto rubrika vznikla v spolupráci so  Stránkami  o závislosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár