Prvá pomoc – Popáleniny

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Popálenia ohňom, horúcimi nápojmi  či elektrickým prúdom môžu byť mierne, ale aj život ohrozujúce. Niektoré popáleniny stačí ošetriť doma, iné potrebujú okamžitú lekársku pomoc.

Foto: Ingimage.com

Typy popálenín

Popáleniny 1.stupňa sú najčastejšie zapríčinené krátkotrvajúcim dotykom s horúcimi predmetmi. K príznakom patrí začervenanie, bolesť, niekedy opuch.

Popáleniny 2. stupňa sú závažnejšie popálenia. V mieste popálenia sa tvorí pľuzgier, začervenanie je intenzívne.

Popáleniny 3. stupňa sú najhlbšie a najzávažnejšie. Paradoxne sú menej bolestivé ako predchádzajúce stupne, nakoľko dochádza i k poškodeniu nervu.

Čo robiť

Popáleniny a obareniny treba čo najrýchlejšie ochladiť, aby sa nepoškodili hlbšie tkanivá a zmiernila sa bolesť, opuch a možnosť vzniku šoku.

  1. Z postihnutého miesta opatrne odstráňte všetok odev (okrem šatstva prilepeného na postihnutú kožu) skôr, ako začne opúchať. Pľuzgiere neprepichujte, neodstraňujte zvyšky kože, ani inak nezasahujte do poškodeného miesta. Hrozí vznik infekcie.
  2. Na popálenú časť nechajte pomaly tiecť studenú vodu (10 minút, aj viac – až kým sa bolesť zmierni). Do popáleného miesta nikdy nevtierajte masti krémy ani olej!
  3. Ak ide o popáleninu 1. stupňa, prikryte ju čistým, najlepšie sterilným materiálom, ktorý nezanecháva vlákna. Nepoužívajte vatu ani náplaste!
  4. Ak máte pochybnosti o vážnosti poškodenia, vyhľadajte lekársku pomoc.
  5. Vyhľadajte lekársku pomoc,

    ak:

  • ide o popáleninu 2. alebo 3. stupňa,
  • popálená plocha je veľká,
  • ide o popálenie ohňom, elektrickým prúdom či chemikáliami,
  • je popálená tvár, vlasová časť, ruky, genitálie,
  • sa javí, že sa popálenina infikovala – hnis, narastajúca bolesť  i začervenanie,
  • máte akékoľvek pochybnosti. 

Myslite na prevenciu

Popáleniu môžte účinne predchádzať, ak na toto riziko myslíte! Buďte opatrní a veďte k tomu i svoje deti pri akejkoľvek manipulácii s ohňom, horúcimi predmetmi, no najmä horúcimi tekutinami a parou (štatisticky najviac úmrtí detí vo veku do 4 rokov je práve následkom popálenia).

Pozor na kávu, čaj, polievku či teplý kúpeľ – práve tieto bežné každodenné tekutiny sú najčastejším zdrojom popálenia.

Vytlačte si naše letáky

na PRVÁ POMOC DIEŤAŤU.

Upozornenie: Všetky informácie tu obsiahnuté slúžia len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. S diagnostikou, liečbou a odborným poradenstvom sa obráťte na svojho detského lekára.

Ilustrácie: Tomáš Biganič

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár