Deti narodené malé na svoj gestačný vek

(ep) 0

Rast začína počas vnútromaternicového vývoja a končí uzavretím rastových štrbín okolo 18. roku života. V priemere rast u dievčat končí vo veku 15 rokov, u chlapcov vo veku 17 – 18 rokov.

Dieťa počas života prechádza niekoľkými rastovými štádiami (dojčenské a mladšie batolivé obdobie, detské obdobie a pubertálne obdobie).

shutterstock



“ Tempo rastu sa v rastových štádiách dieťaťa mení, preto nie je možné určiť správny rast len počtom centimetrov“ informovala doc. MUDr. Ľudmila Košťálová, CSc. “ Okrem rastovej fázy a rastového hormónu na rast súbežne pôsobia viaceré vplyvy, ako napríklad výživa dieťaťa, správna telesná aktivita, genetická (vrodená) výšková predispozícia od rodičov, chronické ochorenia, psychosociálne faktory a iné. Náhle spomalenie alebo zastavenie rastu môžu byť aj prejavom závažného ochorenia, akým je napríklad nádor mozgu. Pravidelné sledovanie rastu umožní včas zistiť ochorenie.“

SGA (Small for gestational age)

= narodený malý na svoj gestačný vek – je termín, ktorý sa používa na popísanie novorodenca, ktorý sa narodil menší – s nízkou pôrodnou hmotnosťou a /a lebo dĺžkou – ako zvyčajne vzhľadom na počet týždňov tehotenstva (tzv. gestačný vek).

Väčšina detí, ktoré sa narodili malé na svoj gestačný vek, dobehne v raste svojich rovesníkov do veku 2 rokov. Ale niektoré deti, asi 10% zostáva menšími počas celého života. Zistilo sa, že na nedostatočnom raste sa môžu podieľať infekcie dieťaťa počas vývoja v maternici matky, genetické chyby, nedostatočná funkcia placenty matky, čo má za následok nedostatočné zásobenie plodu živinami a kyslíkom.

Taktiež malé dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou sa môže narodiť matke, ktorá pila alkohol, fajčila alebo užívala drogy. Všetky tieto faktory môžu spôsobiť, že je aj nedostatočná (nízka) sekrécia rastového hormónu, prípadne znížená citlivosť organizmu k rastovému hormónu. Podávanie rastového hormónu im pomôže nielen rásť, ale im zlepší chuť do jedla, priberú, zlepší sa svalstvo a svalová sila, zvýši sa telesná zdatnosť, čo im napomôže zapadnúť do kolektívu svojich rovesníkov. Liečba rastovým hormónom sa môže začať u týchto detí vo veku 4 a viac rokov.

Rastový hormón

má rast podporujúci a metabolický účinok. Účinok rastového hormónu a rastového faktora IGF-I je dôležitý pre správne fungovanie organizmu a celkové zdravie po celý život.. Nedostatok rastového hormónu spôsobuje spomalenie až zastavenie rastu, výsledkom je nízka výška v dospelosti a metabolické zmeny. Metabolické zmeny z dôvodu nedostatku rastového hormónu vedú k druhotným ochoreniam, akými sú choroby srdcovo-cievneho systému, diabetes melitus II. Typu (cukrovka), osteoporóza, znížená vitalita a znížená kvalita života.

Hodnotenie rastu

Na posúdenie správneho rastu sa používajú porovnávacie metódy. Na tento účel slúžia referenčné hodnoty slovenskej populácie. Sú to údaje o raste zdravých detí na Slovensku spracované do tabuliek a grafov. Pri hodnotení rastu sa spoločne posudzuje odchýlka aktuálnej výšky dieťaťa od výšky zdravej populácie, celková dynamika rastu dieťaťa (rastový trend od narodenia) a rastová rýchlosť, počet centimetrov, ktoré dieťa narástlo od posledného merania prepočítané na rok.

Počas vývoja by dieťa malo rásť v jednej pravidelnej línii, v určitom rastovom pásme, do ktorého sa dieťa zaradí po 1. roku života. Ak sa stane, že dieťa zo svojej rastovej krivky značne vybočí, je potrebné vyšetrenie, aby sa zistila príčina a začala vhodná liečba. Čím skôr sa odhalí pomalý rast dieťaťa a čím skôr sa začne s liečbou, tým má dieťa lepšie vyhliadky na konečnú výšku, lebo mu na rast zostáva viac času.

Liečbu rastovým hormónom v opodstatnených prípadoch navrhuje lekár endokrinológ a liečba je hradená zo zdravotného poistenia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár