Najčastejšie typy intoxikácií u detí

MUDr. Zuzana Abaffyová 0

Viete, že môžete svoje dieťa otráviť aj príliš častým podávaním liekov na zníženie horúčky?

Nebezpečné sú aj látky, ktoré sú súčasťou mnohých kozmetických prípravkov, domácich čistiacich prostriedkov, insekticídov, či inhalácia benzínu alebo výfukových plynov.

Zdroj: ingimage.com

  Otrava liekmi

Patrí v detskom veku medzi najčastejšie otravy, tvorí až 60% všetkých otráv hlavne u detí do 5 rokov. Z liekov sú to najmä Paralen, Diazepam, Rohypnol, Rudotel, Syntofylín.

  • Barbituráty, Hypnotiká: Príznakmi otravy sú poruchy vedomia od ľahkej poruchy vedomia až po kómu. Pri ťažkej otrave dochádza k poruchám vedomia, šok. Smrť nastáva zväčša centrálnym ochrnutím.
  • Tricyklické antidepresíva: protiadén, amitriptylín, imipramín: symptómy začínajú rýchlo. V počiatočných štádiách sú pacienti zmätení, nepokojní, neskôr utlmení a upadajú do kómy. Vznikajú poruhy srdcového rytmu, môže vzniknúť náhle zastavenie srdca.
  • Paracetamol: Najčastejšie dochádza k náhodnej otrave z predávkovania dieťaťa pri liečbe horúčky. V úvode sa objavuje vracanie. Nasleduje fáza zlepšenia, po ktorej sa objavuje zlyhanie pečene. Môže sa pridružiť aj zlyhanie srdca a obličiek.
  • Salicylany: Klasické sú tri príznaky: vracanie, prehĺbené dýchanie a zvýšená telesná teplota. Ďalej dehydratácia , poruchy vnútorného prostredia. Pri ťažkej otrave poškodenie pľúc a zlyhanie obličiek, poruchy vedomia.

  Organofosfáty

Sú súčasťou prostriedkov proti škodcom – insekticídov. Rozpúšťajú sa v tukoch, veľmi rýchlo a dobre sa resorbujú v črevách a dýchacích cestách, pomalšie kožou. Príznaky otravy vznikajú za niekoľko minút až hodín. Prejavujú sa zúžením zreničky, zvýšeným potením a slinením, nevoľnosťou, vracaním, bolesťami brucha, astmatickými príznakmi, spomalenou srdcovou činnosťou, svalovou slabosťou, a kŕčmi.

K centrálne nervovým účinkom patrí pocit strachu, zmätenosť, poruchy vedomia a ochrnutie dýchania. Typickým je cesnakový zápach dychu. Po inhalácii sú prvými príznakmi zo strany dýchacieho systému. Po expozícii kože môžu potenie a svalové zášklby predchádzať iné príznaky.

Zdroj: ingimage.com

 Otrava alkoholmi a glykolmi

Charakteristické je rýchle vstrebávanie z čreva, ale aj kožou a pľúcami. Príznaky otravy vznikajú asi 15 –30 min po požití, preto nie je vhodné vyvolávať vracanie.

  • Etylénglykol – je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov a domácich čistiacich prostriedkov, nemrznúcich zmesí a pod. V prvom štádiu 1-12 hodín po otrave dominujú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému – nezrozumiteľná reč, spavosť vracanie, v ťažkých prípadoch kŕče. V druhom štádiu dochádza k poruche srdcovej činnosti a dýchania a v treťom k poškodeniu obličiek.
  • Metanol – je súčasťou riedidiel, nemrznúcich zmesí, odstraňovačov farieb. Dobre sa vstrebáva črevom aj dýchacím systémom. V úvode sa prejavuje ako opitosť , po ktorej nasleduje fáza bez symptómov. Po tejto fáze sa objavia bolesti hlavy , nepokoj, depresia, kŕče, vracanie , bolesti brucha, rozmazané videnie, strach zo svetla a nakoniec porucha dýchania a srdcovej činnosti. Najčastejší trvalý následok je slepota.
  • Etanol – otrava alkoholom je častá najmä v období dospievania, pri získavaní prvých skúseností s pitím alkoholických nápojov. Prítomnosť alkoholu v mnohých čistiacich prostriedkoch dáva veľa príležitostí pre náhodné otravy malých detí. V popredí klinického obrazu sú zmeny zo strany centrálneho nervového systému – excitácia, zmeny nálady, nezrozumiteľná reč, pri vyšších koncentráciách útlm, poruchy vedomia. Ďalej vracanie, bolesti brucha, rozšírenie ciev, pokles krvného tlaku, zníženie telesnej teploty, poruchy vnútorného prostredia.

  Benzín a petrolej

Otrava vzniká požítím alebo inhaláciou. Príznakmi sú symptómy opitosti, vracanie , excitácia, riedke stolice, kŕče, bezvedomie, obehový šok. Obidve látky ak sa dostanú do dýchacieho systému spôsobujú chemický zápal pľúc.

Medzi látky obsahujúce alifatické uhľovodíky a benzín patria aj rôzne lampové oleje. 

Po požití týchto látok sa nesmie vyvolať vracanie!!

  Kyseliny a lúhy

Deti sú vystavené nebezpečiu požitia kyselín a lúhov najmä doma, pretože sú súčasťou mnohých čistiacich prostriedkov v domácností.
Pri požití kyselín (kyseliny soľnej, kyseliny sírovej, kyseliny dusičnej, kyseliny fluórovodíkovej, kyseliny šťavelovej a mravčej) vzniká poleptanie slizníc črevného traktu, hlavne žalúdka s možným prederavením steny žalúdka. Klinický obraz sa prejavuje bolesťou brucha, vracaním s možnou prímesou krvi.

V prípade požitia kyselín aj lúhov nesmieme vyvolať vracanie!!!!

Poleptanie kože spôsobí silnú bolesť, pri vniknutí do očí vzniká slzenie , bolesť, strach zo svetla. Slabá kyselina vyvolá zápal očnej spojovky , silná kyselina vážne poškodenie zraku. Vdýchnutie výparov kyselín vyvolá kašeľ, dusenie, bolesti hlavy, celkovú slabosť, v priebehu niekoľkých hodín môže vzniknúť poškodenie pľúc.
K zásadám okrem lúhov (hydroxidy alkalických kovov – sodný a draselný) patria aj niektoré iné látky ako napr. oxid vápenatý – pálené vápno.

Bezprostredne po požití vzniká silná bolesť od úst až po žalúdok, ktorá nedovolí vypiť väčšie množstvo lúhu. Počiatočné štádium do 4 dní charakterizuje sťažené až obmedzené hltanie, časté je vracanie s prímesou krvi. Môže vzniknúť prederavenie steny žalúdka alebo čreva, čo sa objaví prudkou bolesťou brucha a náhlym poklesom krvného tlaku. Najbežnejším neskorým následkom sú zúženia pažeráka, z ktorých vyplývajú poruchy výživy.

Oxid uhoľnatý CO – je súčasťou svietiplynu, nachádza sa vo výfukových plynoch motorov, vzniká pri nedostatočnom spaľovaní uhlia v peciach. Spôsobuje uvoľnenie kyslíka z väzby na červené krvné farbivo hemoglobín následkom čoho vzniká nedostatok kyslíka pre bunky.

Príznaky otravy závisia od nasýtenia CO v krvi: sú to bolesti hlavy, slabosť a závraty, pri vyšších koncentráciach nevoľnosť , vracanie, poruchy videnia , zmätenosť, poruchy dýchania a srdcovej činnosti, bezvedomia až smrť, ktorá vzniká v dôsledku ochrnutia dýchania alebo zlyhania srdca. Charakteristické pre otravu CO je bledosť kože a slizníc jasnočervenej farby výrazná hlavne na perách a nechtoch.

Prvá pomoc: Otráveného treba ihneď vyniesť z prostredia, kde sa nachádza a zaistiť prísun čistého kyslíka.

  Opioidy

Medzi opioidy patrí široké spektrum látok napr. morfín, kodeín, heroín, metadón, fentanyl. S týmito otravami sa skôr stretávame u starších detí. Pre otravu je charakteristická triáda príznakov: depresia dýchania, zúženie zreníc a porucha vedomia.

Určite si prečítajte: Ktorých 9 izbových rastlín je pre deti nebezpečných?

 Otrava ťažkými kovmi

  • Olovo – anorganické olovo sa nachádza v pôde, v článkoch batérií, hrnčiarskych glazúrach a olovených náteroch. Zdrojom organického olova je najmä olovnatý beznzín. Otrava sa prejavuje únavou , nechutenstvom, dráždivosťou, zápchou, bolesťami brucha, ťažká otrava môže spôsobiť poškodenie mozgu.
  • Ortuť – inhalácia pár ortuti spôsobuje dýchacie obtiaže, poškodenie pľúc, horúčku, hnačku, zvýšené slinenie, kovová chuť v ústach, poškodenie obličiek. Ak dieťa požije ortuť z teplomeru netreba sa ničoho obávať nakoľko ortuť sa z tráviaceho traktu nevstrebáva. Nebezpečenstvo však hrozí ak by náhodou došlo k zalomeniu teplomeru v konečníku a ortuť by sa pri prípadnom poškodení tkaniva dostala do cievneho riečišťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár