Bezpečne pri lyžovaní

Mária Kopčíková 0

V posledných rokoch, len čo sa deti naučia aspoň trocha chodiť, rodičia ich postavia na lyže. Čo je fajn, pokiaľ rodičia dajú pozor na niekoľko základných bezpečnostných opatrení.

Najviac je pri lyžovaní úrazov kolien

Veľa rodičov má za to, že čo sa bezpečnosti týka, urobia všetko potrebné tým, že dieťaťu kúpia dobrú prilbu, aby bola chránená hlava. Oveľa vážnejším problémom sú však poranenia kolien, ktoré tvoria asi tretinu všetkých lyžiarskych úrazov.

Zdroj: istock.com

Odborníci hovoria, že najdôležitejšou zručnosťou pri lyžovaní je umenie padať. Bolo by vhodné, keby sa tomuto umeniu naučili aj vaše deti. Paže dopredu, lyže pri sebe a ruky nad lyžami. Nepoužívať ruky k zabráneniu pádu a nesnažiť sa vstať skôr, než po páde lyže úplne zastavia.

Veľa rodičov zverí svoje dieťa na začiatku jeho lyžiarskej dráhy inštruktorovi. Niekedy je to vhodnejšie, pretože deti pomerne často viacej rešpektujú cudzieho človeka, než vlastného rodiča.

Bezpečnosť lyžiarskej výstroje

Skôr, než sa deti vyberú za dobrodružstvom na svah, mali by sme im zabezpečiť primeranú výstroj a a deti by sa ju mali naučiť používať.

Lyže, lyžiarske topánky, paličky, teplé oblečenie, lyžiarske okuliare, prilba, rukavice. Zhruba takto vyzerá základná lyžiarska výbava.

Lyže: Vo všeobecnosti, čím dlhšie lyže, tým idú rýchlejšie a tým ťažšie je ich kontrolovať. Overte si, že vaše dieťa má primerané lyže svojej výške. Najvšeobecnejšie pravidlo hovorí, že malý lyžiar by mal stáť na lyžiach o 10 až 20 centimetrov kratších, než je jeho výška.  Lyže majú byť zhruba po bradu. Najmenšie deti znesú i tridsaťcentimetrový rozdiel.

Viazanie: Je veľmi dôležité, aby viazanie „vyplo“ v prípade pádu a predišlo sa tak poraneniu nohy. So správnym výberom i nastavením viazania si nechajte poradiť a pomôcť skúsenými odborníkmi.

Topánky: Aj začínajúcim lyžiarom veľmi pomôže, ak je lyžiarka „padnúca“. Odborníci odporúčajú nekupovať deťom zbytočne veľké lyžiarky, mali by detskú nohu presahovať max o 1 cm.  10- 12 ročné deti majú často väčšiu nohu v porovnaní s výškou svojej postavy. Je zbytočné im dávať dospelácke lyžiarky, ktoré sú značne tvrdšie a deti môžu limitovať v obratnosti. Výška detských lyžiarok by mala siahať do polovice holenných kostí. Pri každej lyžiarke uvádza výrobca tzv. tvrdosť, teda flex index. Orientačne sa dá povedať, že flex slúži na rozlíšenie výkonnosti lyžiara.  Platí pravidlo, že topánky z nižšieho konca stupnice sú detské. Topánky s indexom 90-100 sú pre normálnych, rekreačných lyžiarov.

Paličky: V dnešnej dobe vídame na svahoch veľa malých lyžiarov bez paličiek. Niekto preferuje učiť svoje deti lyžovať bez nich. Ak ich však kupujete, či požičiavate, mali by mať správnu dĺžku a mali by tiež mať remienky, ktoré si dieťa dá na zápästia. Správna dĺžka paličiek je vtedy, keď má dieťa lakeť v pravom uhle, keď drží paličku.

Zdroj: istock.com

Prilba: Odborníci ju považujú za najdôležitejšiu súčasť výbavy, čo sa týka prevencie vážnych úrazov. Dieťa by ju malo mať zakaždým, keď vyjde na svah. Vyberte dieťaťu takú, ktorá mu dobre sadne. Tiež si overte, či má vaše dieťa skutočne lyžiarsku prilbu a nie napr. futbalovú.

Lyžiarske a slnečné okuliare: slnečné lúče sú vo vyššej nadmorskej výške silnejšie. Keď sa ešte odrážajú od bieleho snehu, môžu byť pre detské oči veľmi nebezpečné. Na to dobre poslúžia slnečné okuliare. Deti by však mali mať aj jedny lyžiarske okuliare, keby sa zmenilo počasie, začalo by snežiť.  Zároveň takéto okuliare chránia oči pred konárikmi stromov alebo iným možným nebezpečenstvom.

Rukavice: ich najväčšou úlohou je, aby udržali ruky dieťaťa v teple. Bolo by fajn, keby dieťa malo rukavice, ktoré príliš rýchlo neprepustia vlhkosť.           

Oblečenie: každý lyžiar vám povie, že je nepríjemné lyžovať sa, keď vám je zima a nemáte dostatok oblečenia. Naproti tomu sú dni, keď je teplo a deti na svahu jazdia spotené, že tričká môžete žmýkať a hrozí riziko prechladnutia. Je preto fajn, ak deti majú viacero tenších vrstiev, ktoré v prípade potreby môžu vyzliekať, či „priobliekať“. Základ je kvalitné termoprádlo, skorej vlnené alebo zo syntetických materiálov, než bavlnené (bavlna, keď navlhne, ostane mokrá) a kvalitné termo ponožky. Lyžiarska bunda by mohla mať veľa vreciek na uloženie všetkých potrebností. Mala by byť vode a vetru odolná. Niečo na ochranu krku – nákrčník alebo šál.

Zdroj: istock.com

Pred prvým výjazdom na svah zhodnoťte kondíciu detí

Najefektívnejšia cesta, ako sa vyhnúť úrazom počas lyžovania, je zbilancovať kondíciu detí. Silné svaly im pomôžu nielen udržať kontrolu, ale zároveň zabezpečia to, že ich lyžovanie bude viac baviť.

Ak plánujete, že budete s deťmi chodiť častejšie lyžovať, mali by ste na ich kondíciu myslieť už v lete a na jeseň. Tiež je vhodné, aby sa deti pred výjazdom na svah zahriali a dali si nejaké strečingové cvičenie.

Ak vaše deti nikdy nelyžovali alebo len veľmi málo, zverte ich na niekoľko lekcií k profesionálnemu inštruktorovi. Takéto lekcie dajú deťom príležitosť na intenzívny kontakt s inštruktorom, ktorého možno budú akceptovať v radách viacej, než vás rodičov.

Naučte vaše deti niekoľko bezpečnostných pravidiel: 

  • Vždy jazdi s niekým – ak náhodou nešťastne spadneš, bude ti mať kto pomôcť.
  • Poznaj svoje limity  – naučte deti, aby jazdili na tratiach určených pre ich „level“.
  • Dodržiavaj pravidlá – lyžovať vo vymedzených zónach, na vyznačenej trati.
  • Dodržiavať lyžiarsku etiku – lyžiar pred nimi má vždy prednosť, nezastavovať sa v strede svahu aleb na miestach, kde nemôžu byť dobre videní, sledovať, či nemôžu niekomu skrížiť cestu.

Pravidlá správania sa na svahu – Biely kódex >> >>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár