Črevné parazity (helminty)

Mgr. Barbora Čambalová 3

Zdrojmi nákazy detí črevnými parazitmi sú najmä pieskoviská, kontakt s domácimi zvieratami a jedlo/voda.

Prevenciou vo všeobecnosti je najmä dodržiavanie základnej hygieny, najmä dôkladné umývanie rúk (aj nechtov), sprchovanie konečníka ráno a večer, denná výmena spodnej bielizne. 

Niektoré druhy parazitov sa nachádzajú na nedostatočne umytom ovocí a zelenine a nedostatočne tepelne spracovanom mäse, preto by sa takéto nemali konzumovať. Dôležitá je aj starostlivosť o pravidelné odčervovanie domáceho zvieraťa.

Črevné parazity

sa delia na dva kmene:

  • hlístovce, majú okrúhly tvar tela a patria k nim o.i. toxokara, mrľa ľudská, škrkavka.
  • ploskavce, ktoré majú ploché telo a patria k nim napríklad motolice a pásomnice.

Mrľa detská, mrľa ľudská

ľudovo hlísta. Je najčastejšie sa vyskytujúcim parazitom v detskom veku. Žije v tenkom čreve, dospelá samička putuje do hrubého čreva a kladie vajíčka v oblasti konečníka (najmä v noci).

Vajíčka sa pri styku prstov s konečníkom dostávajú na jedlo, ale aj na bielizeň a vlastne čokoľvek. Vajíčka sa môžu šíriť aj vzduchom. Preto je potrebné izolovať dieťa od kolektívu a liečiť všetkých členov domácnosti.

Najčastejšie sa dieťa nakazí v kolektíve – najmä mladších detí, ktoré ešte nemajú osvojenú dôkladnú hygienu rúk po potrebe.

Príznaky:

  • nespavosť spôsobená svrbením konečníka – dospelé samičky červa v noci kladú vajíčka v oblasti konečníka.
  • nechutenstvo a tiež výrazná chuť na sladké
  • bolesti brucha a hlavy
  • u dievčat infekcie pošvy a výtok

Škrkavka

ak sa jej vajíčka dostanú do čriev dieťaťa, usídlia sa tam a o 3 mesiace sú schopné rozmnožovania. Larvy sú schopné preniknúť cez črevnú stenu do krvného obehu a putovať ním do ostatných orgánov tela. Podľa postihnutia toho ktorého orgánu sa rozlišujú aj príznaky na pľúcne, črevné a žlčníkové.

Dieťa sa s vajíčkami môže dostať do kontaktu pri hre s pôdou (najmä v krajinách, kde sa hnojí ľudskými výkalmi), kde vajíčka prežívajú až 5 rokov. Zdrojom nákazy je aj voda a nedostatočne umytá zelenina.

V rámci prevencie je vhodné deti naučiť, že neumyté ovocie a zelenina a najmä špinavé ruky nepatria do úst. To sa však ľahšie povie ako naozaj podarí. Samozrejme aj dôkladná hygiena rúk a nechtov a pravidelné dezinfikovanie WC.

Príznaky:

Črevné (+žlčníkové): u detí častejšie dochádza upchatiu čriev zhlukom lariev, čo vyvoláva bolesti brucha až koliku, zvracanie. Larvy sa často usadia aj v slepom čreve.

Pľúcne: ak sa larvy dostanú do pľúc spôsobujú zápal pľúc, ktorý sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťou hrudníka, dýchavičnosťou, triaškou…

Toxokara

alebo aj škrkavka psia a zriedkavejšie aj škrkavka mačacia sa na deti prenáša kontaktom s ich výkalmi. Preto je nesmierne dôležité, aby dieťa neprišlo do styku s neodčervenými psami a mačkami a nehralo sa na neudržiavaných pieskoviskách.

U človeka sa jedná o nákazu larvami, ktoré sa nevyvíjajú ďalej (dospelé jedince žijú len v tele zvierat) a preto sa v tele človeka nerozmnožujú. Preto sa vajíčka nenachádzajú v stolici. Tak ako pri škrkavke sú larvy schopné preniknúť do krvného obehu a napádajú viacero orgánov: oči, lymfatické uzliny, pľúca, pečeň i kožu.

Preventívnymi opatreniami je pravidelné odčervovanie domácich zvierat, čistenie miest, kde spia a vykonávajú potrebu. Samozrejmosťou je učiť dieťa umývať si ruky po hre so zvieraťom, pri príchode domov z vonku a pred každým jedlom. Menšie deti by sa so zvieraťom mali hrať len pod dozorom dospelého.

  • Zväčšenie pečene
  • Príznaky poškodenia mozgu
  • Zápal oka
  • pri ťažšej forme vysoké teploty, zníženie počtu bielych krviniek, slepota

Pásomnica detská, pásomnica bezbranná

je dlhý ploský červ, ktorý sa prichytí na stene tenkého čreva. Pásomnice sú hermafrodické a rozmnožujú sa uvoľňovaním posledných článkov tela s dozretými vajíčkami.

Zdrojom nákazy je nedostatočne upravené hovädzie mäso.

Najlepšou prevenciou je dostatočná tepelná úprava hovädzieho mäsa (vajíčka umierajú pri teplote + 56 st. Celzia), prípadne zmrazenie mäsa (pod – 5 st. Celzia) a dôkladná hygiena rúk.

Príznaky:

  • bolesti brucha a zažívacie problémy (hnačka, zápcha, nevoľnosť)
  • nechutenstvo
  • chudnutie / nepriberanie
  • niekedy návaly hladu
  • niekedy je články možné vidieť v stolici dieťaťa

Zdroje:

wikipedia.sk, wikipedia.org

www.cdc.gov

Foto: isifa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som sa po mnohých neúspechoch a obiehaní doktorov zbavila parazitou u môjho synčeka podaním prazikvantelu. Je problém ho zohnať, no dá sa čistý kúpiť v USA alebo v obchode s liečivami pre ryby a zvieratá.

Pridaj komentár