Streptokokový zápal v hrdle

Mária Kopčíková 0

Príznaky zapáleného hrdla sú v tomto období veľmi časté, u detí či u dospelých. Poznáte to, keď vás začne škriabať v krku – niekto si kloktá slanou vodou alebo vodou s pár kvapkami čajovníka a varí si litre čaju, iní zase utekajú do lekárne pre nejaké zázračné tabletky, aby sa toho nepríjemného pocitu v hrdle čím skôr zbavili.

Zdroj: ingimage.com

Dieťa, teda také väčšie, vám povie, že ho bolí hrdielko, a vy by ste potom Ďalej mali sledovať príznaky, aby ste sa vyhli rozšíreniu infekcie a aby sa drobcovi čím skôr uľavilo. Nuž a u tých najmenších je to ešte zložitejšie, pretože tí nám nepovedia nič a sme odkázaní len na naše pozorovacie schopnosti.

Streptokokový zápal v hrdle – ako sa k nemu dieťa dostane

Streptokoka môže dostať ktokoľvek, ale najčastejšie sa objavuje v školskom veku. Samozrejme – najčastejšie počas školského roka, keď sa deti stretávajú vo väčších skupinách, sú často spolu a blízko seba pracujú alebo sa hrajú.  

Baktérie, ktoré spôsobujú zápal v hrdle (streptokoky skupiny A) majú tendenciu držať sa v nose a hrdle, takže úplne bežné kýchanie, kašeľ alebo potrasenie rúk môže infekciu šíriť veľmi ľahko.

Preto deti treba odmala učiť základné hygienické návyky: umývanie rúk a držanie ruky pred ústami a nosom pri kýchaní a kašlaní.

Zdroj: isifa.com

Streptokoková  verzus „obyčajná“ bolesť v krku

Nie všetky bolesti v krku znamenajú streptokokovú infekciu. Väčšina takýchto prípadov, hoci i sprevádzaná nádchou, kašľom, chrapotom a červenými očami – je spôsobená vírusmi. A obvykle ich zvládneme sami, bez nutnej návštevy u lekára.  

Pokiaľ sa však u dieťaťa jedná o bakteriálny streptokokový infket, do cca 3 dní sa objavia ďalšie príznaky:

  • červené a biele škvrny v hrdlu,
  • ťažkosti pri prehĺtaní,
  • zvýšený citlivosť alebo zdurenie žliaz (lymfatické uzliny) v krku,
  • červené a zväčšené mandle,
  • bolesť hlavy, bolesť brucha,
  • horúčka, prípadne vyrážky,
  • strata chuti do jedla a nevoľnosť,
  • celkový pocit nepohodlia, slabosti.

Diagnostika a liečba streptokokového zápalu hrdla

S dieťaťom nemusíte hneď bežať k lekárovi. Najprv samozrejme urobte opatrenia doma sami. Ak sa však prejavia okrem bolesti v hrdle aj ďalšie spomenuté príznaky, kontaktujte pediatra. Lekár pravdepodobne urobí CRP a výter z hrdla.

Mohlo by vás zaujímať: Čo znamenajú hodnoty CRP?

Podľa výsledkov si liečba možno vyžiada liečbu antibiotikami. Lekári predpisujú cca 10 dňovú antibiotickú liečbu. Po 24 hodinách od začiatku užívania antibiotík už vaše dieťa pravdepodobne nebude mať horúčku a nebude infekčné. Do tretieho dňa liečby sa obvykle strácajú aj ostatné príznaky a dieťa sa cíti lepšie. Je však potrebné, aby lieky užívalo tak dlho, ako stanovil lekár. Ak sa totiž liečba predčasne ukončí, môžu baktérie zostať v hrdle a príznaky sa môžu vrátiť.

Zdroj: ingimage.com

Prevencia pred šírením infekcie

Dieťa, ktoré nie je liečené, je infekčné až 21 dní. Nedostatočná liečba môže znamenať riziko iných zdravotných komplikácii, napr. reumatickej horúčky, šarlachu, krvných infekcii alebo ochorenia obličiek.

Na čo sa zamerať, aby ste zabránili šíreniu infekcie:

  • ak máte doma choré dieťa, konzultujte jeho liečbu,
  • izolujte dieťa od kolektívu,
  • riad, ktorý používa, príbory a poháre, držte oddelené od ostatných riadov, umývajte v horúcej vode so saponátom,
  • uistite sa, že vaše dieťa nebude „zdieľať“ jedlo, pitie, vreckovky, uteráky s ostatnými členmi rodiny,
  • sledujte, či dieťa pri kýchaní a kašlaní drží ruku pred ústami,
  • 1 – 2 dni po zahájení liečby, keď už dieťa nie je infekčné, vymeňte dieťaťu zubnú kefku – aby sa nešírili baktérie, ktoré na nej mohli ostať.

Zaujímavé odôvodnenia:  Prečo si máme umývať ruky?

V starostlivosti o dieťa so streptokokovou infekciou sa zamerajte na dostatočný prísun tekutín – vyhnite sa pomarančovému či grepovému džúsu a kyslým nápojom, ktoré môžu dráždiť bolesť v hrdle. Uprednostnite teplé čaje, polievky – vývary, prípadne horúcu čokoládu J

O tom, kedy sa dieťa sme vrátiť späť do kolektívu, sa poraďte s lekárom.

Spracované s použitím kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár