Soor alebo žabka – biely povlak v pusinke bábätka

Mária Kopčíková 1

Pozná to veľa mamičiek malých bábätiek. V ústočkách a na perách dieťatka sa objaví biely povlak a nie je to zvyšok mliečka, nedá sa ľahko utrieť. Je to múčnivka – žabka – odborne soor alebo kvasinková infekcia. Často sa objavuje u malých bábätiek, ktoré ešte nemajú dobre fungujúci imunitný systém.

ingimage

Prečo sa tá „žabka“ vôbec objaví

Pôvodcom ochorenia je kvasinka Candida albicans. Tá sa za normálnych okolností nachádza v ľudskom tele ako neškodný organizmus. Žije najmä v tráviacom trakte bez akýchkoľvek dôsledkov na zdravie človeka. Až do chvíle, kým sa nepremnoží.

Jedným z rizikových období je obdobie novorodenecké a dojčenské, kedy je imunitný systém dieťaťa ešte nezrelý. Ešte viac to platí u detí nedonosených a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Zvýšený výskyt kvasiniek je aj v období tehotenstva a pokiaľ nie je primerane liečený, môže vyvolať aj infekciu u dieťaťa v brušku. Dieťatko sa potom narodí s príznakmi vrodenej kandidózy.

Dieťatko sa tiež môže nakaziť od mamičky pri dojčení – pri nedostatočnej hygiene prsníkov, prípadne z cumlíka či fľaše. Stačí, ak používate u vášho dieťaťa cumeľ a necháte ho tak trochu omliečkovaný, bez umytia a potom ho pre dieťatko použijete znova.

Treba však vedieť, že aj mamička sa môže nakaziť od dieťaťa – pri satí sa kvasinky dostanú na prsník a mamička môže mať pocit bolesti, pálenia – ak sa kvasinky premnožia aj tu. Je to troška také perpetuum mobile, infekcia dieťa – matka. Preto vždy pri liečbe treba pamätať na oboch zúčastnených.

Prejavy premnoženia kvasiniek

U malých bábätiek sa premnožené kvasinky najčastejšie objavia v ústočkách, ja jazyku, ale aj na perách a podnebí. Objavia sa ako biely povlak, ktorý nejde dole zotrieť napr. s prstom, či látkovou plienkou. Najčastejšie sa „žabka“ objaví okolo 2. týždňa života. 

Kde inde potrápi bábätká kvasinková infekcia?

Jedným z prejavov môže byť, že dieťa začína odmietať dojčenie alebo kŕmenie vôbec. V ústočkách hot o môže bolieť a preto sa odmieta prisať.

Bábätko zároveň môže trpieť plynnatosťou, lebo kvasinky sa nachádzajú aj v črevách.

Ako sa lieči „žabka“ a čo môžete robiť ako prevenciu?

Pri úprave režimu a hygieny by soor mal cca do týždňa vymiznúť. Niekedy to však nestačí a treba použiť aj iné prostriedky. Nie vždy musíte vyhľadať lekára, ale pokiaľ máte pochybnosť, tak sa tam samozrejme vyberte a nechajte si poradiť.

Pri „žabke“ je vhodné dodržiavať protikvasinkú diétu.

U nás sa veľmi často na liečbu používala, a stále niekde používa Genciánová violeť. Je to do fialova sfarbená tekutina, s dezinfekčným účinkom (pozor, fialové od nej bude všetko a s dlhou trvanlivosťou!). U nás sa veľa rokov odporúčala štandardne aj v pôrodniciach, ako do úst dieťaťa, tak na bradavky matky. Skôr však v pôrodniciach bývalo väčšie rozšírenie tejto infekcie, z dôvodu zlého vyvárania cumlíkov.

Aktuálne je postoj ku Genciánovej violeti u niektorých lekárov kritický. Uvádza sa, že mierne dráždi kožu a výrazne dráždi oči. Údaje o jej toxicite však nie sú jednoznačné, no napr. vo Veľkej Británii je lokálne podávanie Genciánovej violeti obmedzené len na nepoškodenú pokožku, nesmie sa používať na sliznice. O jej použití sa vždy treba poradiť s lekárom.

Alternatívou pre lokálnej liečbe sooru je gél, či v lekárni pripravená suspenzia s nystatínom (protikvasinková látka). V prípade žabky v ústach dieťatka sa odporúča 4 – 6 x denne – odporúča sa podanie pri kŕmení. Liečba by mala pokračovať ešte 48 hodín po vymiznutí príznakov.

Z prírodnej lekárne môžete vyskúšať extrakt z grapefruitových jadier (maminy si celkom pochvaľujú Citrovital). Tento extrakt obsahuje látky, ktoré bránia množeniu baktérií a kvasiniek. Na ústa, pery a ďasná sa používa 2 – 3x denne, treba ich potrieť extraktom nakvapkaným na gázovom štvorci alebo vatovej tyčinke.

Zdroj: istockphoto.com

V rámci prevencie je dobré, aby už od začiatku dojčenia maminy zbytočne nepoužívali prsné papierové tampóny. Pri ich použití vzniká výborná živná pôda pre premnoženie kvasiniek – teplo, tma, vlhko, sladko. Prsia po dojčení treba nechať voľne vyschnúť a dopriať im vzdušný i slnečný „kúpeľ“.

Ak dieťa dojčené nie je, treba dôkladne sterilizovať všetky cumle, fľaše, prípadne odsávačky na mlieko.

Zároveň treba – ako sme už uviedli vyššie – v liečbe myslieť na oboch, na matku aj dieťa, aby nám nevznikol kvasinkový bludný kruh.

Spracované s použitím: solen.sk, kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. toto mal môj malý asi keď mal necelé dva mesiace. Všimla si to doktorka pri kontrole. Dala nám nejaký liek, ktorý som rozpustila vo vode a natierala mu to tri dni. Pekne to zmizlo.

Pridaj komentár