10 tipov na prevenciu a liečbu stafylokokovej infekcie v nose

Mária Kopčíková 0

Zlatý stafylokok je najrozšírenejšou baktériou a často sme len jeho nosičmi. Ochorenie sa prejaví, keď je oslabená imunita. Potom však môže spôsobiť aj pomerne vážne zdravotné komplikácie.

Pomerne často je stafylokok prítomný v nose, a to najmä u malých detí.

Shutterstock

V rámci prevencie stafylokoka je dobré myslieť na:

  Správne a dostatočne dlhé umývanie rúk – to by malo trvať aspoň 30 sekúnd. Ak ste s deťmi na verejných toaletách, na osušenie rúk použite papierové vreckovky.

  Nezdieľať predmety osobnej hygieny a oblečenie – uteráky a niektoré kusy oblečenia môžu šíriť stafylokokovú baktériu. Stafylokok prežije aj mimo tela. Ak sa teda dotkneme niečoho, čo je stafylokokom nakazené, hrozí aj nám infekcia. Uteráky a posteľnú bielizeň meňte často a perte ich aspoň na 50st. 

Prečítajte si viac o stafylokokovej infekcii.

Pri liečbe stafylokoka môžete využiť:

  Poškodenú kožu umyť antibakteriálnym mydlom.

  Ak má dieťa poškodenú kožu, uteráky použite len raz – po osušení treba uterák vymeniť za čistý.

  Poškodenú kožu prekryte oblečením alebo bandážou/prelepte. Udržujte obväz suchý a často ho meňte, kým sa rana nezahojí. Hnis z rany alebo oderu môže obsahovať baktérie, takže prekrytie rany zabraňuje ich šíreniu.

Shutterstock

  Ak lekár odporučí, na kožu použite antibiotickú masť. Ak odporučí aj celkové antibiotiká, dohliadnite, aby dieťa využívalo celú odporučenú dávku.

  Povzbuďte dieťa, aby sa pravidelne sprchovalo, denne. Ak náhodou má dieťa ekzém, poraďte sa o sprchovaní s lekárom.

  Na rany môžete použiť aj prírodné oleje, najmä keď je ochorenie v začiatku. 

  • Oreganový olej – na zmiernenie zápalu ho použite 4x denne, potrite ním postihnuté miesto.
  • Čajovníkový olej – zmiešajte 1 lyžicu oleja s 2 čajovými lyžičkami medu, natrite na postihnutú oblasť a prekryte obväzom.  Meňte každé 4 hodiny.
  • Eukalyptový olej – môžete potrieť priamo postihnuté miesto alebo z neho môžete uvariť čaj. Do šálky teplej vody dáte 4 kvapky oleja.
  • Ricínový olej – môže zastaviť zápal a zničiť baktérie. Aplikujte na napadnuté oblasti a prelepte obväzom.
Shutterstock

  Rastlinné liečivá, ktoré zabíjajú baktérie zvnútra 

  • Skoroceľové korene – nakrájajte zopár koreňov skoroceľa, podrvte v mažiari, vytlačte šťavu. 1 diel šťavy zmiešajte s ½ dielom medu, potom užívajte 3 lyžice denne.
  • Šťava z bazalky – tú získate z rozdrvených/rozomletých listov bazalky. Šťavu potom niekoľkokrát denne natrite na postihnuté miesta. Prípadne z bazalky môžete uvariť čaj.
  • Cesnak – ten môžete podrvený natrieť na postihnuté miesta alebo ho proste jesť. Čo však u malých detí bude asi problém. Cesnak je známy svojimi antibiotickými účinkami.

  Ďalšie domáce liečivá sú napríklad:

Kokosový olej, zázvorový prášok, kurkuma, echinacea, cibuľa, jablčný ocot, či muškátový oriešok.

Shutterstock

Vyhľadajte lekára, ak má vaše dieťa červené miesta na koži, alebo podráždenú a poškodenú pokožku. Najmä ak u dieťaťa sleduje aj iné príznaky ochorenia, predovšetkým teplotu. Tiež vyhľadajte lekára, ak sa zdá, že ochorenie prechádza z jedného člena rodiny na druhého.

Spracované s použitím: webmd.com, kidshealth.org, just-health.net, homeremediesbox.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár