Správne znižovanie horúčky u detí

redakcia 5

Horúčka sama osebe nie je choroba, je len príznakom ochorenia a patrí k obranným mechanizmom v tele, preto sa jej netreba za každú cenu a hneď od nástupu brániť.

Pri zvýšenej teplote sa choroboplodné zárodky nemôžu dobre množiť a vyššia teplota zároveň podporuje prekrvenie orgánov a tkanív, čím umožňuje telu prenášať obranné bunky k zápalovému ložisku. Do teploty 38 °C nie je nutné horúčku znižovať.

Zdroj: istock.com

Pri správnom znižovaní horúčky (nad 38 °C) pomocou liečivých prípravkov je zásadné, aby boli podané v dávke vypočítanej presne podľa telesnej hmotnosti dieťaťa tak, aby sme sa vyvarovali predávkovania, ale aj poddávkovania. Pozrime sa stručne na to, ako pri horúčke správne postupovať, aby sme nič nezanedbali, ale zároveň zbytočne nezasahovali do prirodzeného obranného procesu malého organizmu.

Ako meriame teplotu?

U malých detí meriame teplotu v konečníku – „rýchlobežkou“ alebo digitálnym teplomerom s ohybným koncom, zasúvame maximálne 1 cm. Pozor – teplota v telesných dutinách je vyššia, preto v porovnaní s meraním v podpazuší odpočítame 0,5 °C. Výnimkou sú dojčatá do 6 týždňov, u ktorých neodpočítavame a u ktorých je normálna teplota v konečníku 36,5 – 37,2 °C. Ak to dieťa zvládne, meriame v podpazuší. 

Ako merať teplotu u detí? Prečítajte si viacej >> >>

 

Kedy dieťaťu merať teplotu?

Je vhodné zmerať teplotu, ak pozorujete niektoré z týchto príznakov:

  • Zmena správania, únava, plač
  • Bolesť hlavy, odmietanie jedla
  • Horúca, suchá koža, výrazne na hlave a na trupe, pri zhoršovaní je koža rúk a nôh chladná, na tele môže byť vlhká
  • Zrýchlený pulz, výraznejšie búšenie srdiečka
  • Zrýchlené dýchanie (nad 40 výdychov za minútu)
  • Smäd
  • U menších detí hnačka

Alarmujúce príznaky, pri ktorých neváhame vyhľadať lekára: 

  • Opakované vracanie
  • Ochabnutosť dieťaťa, nereaguje na bežné oslovenie
  • Poruchy hybnosti
  • Stuhnutá šija – dieťa nemôže predkloniť hlavu
  • Mramorovaná koža
  • Krvavé škvrnky na koži (po zatlačení dnom pohára neblednú, nemiznú)
  • Výrazne chladné ruky, nohy
  • Pretrvávajúca teplota nad 39,5 °C bez poklesu, meraná v podpazuší počas 24 hodín

Aký teplomer vybrať pre deti? >> >>

Kedy s horúčkou navštíviť lekára?

  • VŽDY, keď sa vyskytne niektorý z vyššie uvedených alarmujúcich príznakov!
  • Keď dieťa málo pije.
  • Vždy s dieťaťom mladším ako 3 mesiace.
  • Keď horúčka 3. deň neklesá.
  • Keď ste stavom dieťaťa znepokojení.
Zdroj: istock.com

Čo urobí lekár?

Lekár pozorne prezrie celé dieťa, pokúsi sa zistiť príčinu choroby a cielene navrhne liečbu.

Vyšetrí moč na prítomnosť signálu zápalu alebo cukru.

Z kvapky krvi z prsta môže vyšetriť CRP (Creaktívny proteín), najčastejšie sa zvyšuje pri bakteriálnej infekcii, ktorá sa lieči antibiotikami. 

Viete, čo hovoria hodnoty CRP? >> >>

Komplikácie spojené s horúčkou

Dehydratácia – nedostatočné zavodnenie organizmu môže byť pre dieťa nebezpečnejšie ako samotná príčina horúčky (u bábätiek sú znakom suché pery a sliznica, povlak na jazyku, ochabnutá, akoby starecká koža v podbrušku, apatia). Dbáme teda na to, aby dieťa vypilo minimálne toľko tekutín ako v normálnom stave, tekutiny môžeme prisladzovať.

Febrilné kŕče – Od 6 mesiacov do 6 rokov sa môžu pri horúčke vyskytnúť kŕče. Dieťa náhle stuhne, zbled-ne až zmodrá okolo úst, vyvracia oči dohora, myká rukami i nohami. Ak tento stav trvá dlhšie ako 5 minút, dieťa je potrebné vyšetriť pri hospitalizácii, v každom prípade informujte o príhode svojho detského lekára. 

Viac o febrilných kŕčoch nájdete tu >> >>

 

Ako by ste mali znižovať horúčku dieťaťa?

Ak nie je prítomný žiadny alarmujúci príznak a ak je teplota v podpazuší nad 38 °C, môžeme podať dieťaťu lieky na zníženie teploty, ktoré zároveň pôsobia aj proti bolesti. Možno si ich bez predpisu zakúpiť v lekárni. 

Tu nájdete všetko o fyzikálnom znižovaní teploty, o použiteľných liekoch a veľa informácií k liečbe horúčky v detskom veku >> >>

Zdroj: istock.com

Dieťa pri teplote nikdy nenechajte samotné

Ak má dieťa teplotu, nemalo by nikdy ostať samé – napr. cez deň doma, prípadne v noci samotné nesledované v izbe.

Teplotu treba priebežne kontrolovať, pri vysokých teplotách a podávaní liekov i každú hodinu – a to aj v noci. 

Pokúste sa o zníženie teploty v domácom prostredí a ak sa vám to nedarí alebo sa vám čokoľvek na stave dieťaťa nepozdáva, okamžite vyhľadajte lekára.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (34 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tiez som horucku pri cca 38,5 C znizovala liekmi a deti byvali chore aspon tyzden. Dnes doma antipyretika ani nemam, horucku nezrazam (ked uz by na to prislo, pouzivam kupel – vodny alebo vzdusny, dam si dieta telo na telo), horucka potom trva max. 24-36 hodin, sama odoznie a deti su zvycajne do 3 dni zdrave. Samozrejme suhlas: doplnat tekutiny + podavam vit. C v megadavkach, dieta treba sledovat a ked je prilis malicke alebo sa nieco nezda (kazda matka si dieta pozna) vyhladat lekara.

  2. Áno, je super, že je taká informovanosť a ľudia majú k dispozícii odpovede na otázky, ktoré potrebujú. A som tiež spokojná s modernými pomocníkmi. Hľadali sme dlho, ale zakotvil u nás nakoniec infra teplomer Thermoval Duo scan a som veľmi spokojná. Teplotu meria rýchlo a v pohode. A dieťa nemusím hlavne budiť. Spánok je pri chorobe veľmi dôležitý.

  3. Febrilných kŕč som sa obávala, lebo tie mala dcérka od mojej sestry, no našťastie sme nič také nemali. Synček nebol veĺa chorý, no keď bola horúčka, dala som mu na zaspanie Nurofen, aj pri nižšiej ako 38, lebo pak pekne zaspal a nezobudil sa od bolesti.

  4. vyborne clanky su tu, naozaj. To ej super, ze dnes je taka informovanost a tiez mame k dispozicii lieky ako Nurofen co zaberu takmer okamzite. Nechcela by som zit v dobe ked tieto vymozenosti neboli.

Pridaj komentár