Ako bojovať s horúčkou?

MUDr. Daniela Mlčochová 24

Horúčka je jedným z najčastejších príznakov choroby, ktorý sprevádza deti najmä v prvých piatich rokoch života. V mamách je však ešte stále zakorenený strach zo zvýšenej teploty.

Čo sa za ňou skrýva? Ako máme správne postupovať, ak sa objaví nečakane u nášho dieťatka? Ako liečiť horúčku? Kedy vyhľadať pediatra? Skúsme spolu hľadať odpoveď na tieto rodičovské otázky.

ingimage

Horúčka je zvýšenie telesnej teploty

vyvolané zložitými imunitnými a termoregulačnými mechanizmami, ktoré pri ohrození organizmu zvyšujú nastavené hodnoty centrálneho termostatu uloženého v mozgu (hypotalamus).

  • Normálna telesná teplota sa pohybuje v rozmedzí 36 – 37 °C.
  • Od 37 – 38 °C hovoríme o zvýšenej teplote (subfebrilita),
  • od 38 do 40 °C o horúčke (febris, pyrexia )
  • a nad 40 °C o hyperpyrexii,
  • teplota nad 43 °C spôsobuje smrť.

Príčiny horúčky sú rozmanité:

  • bakteriálne a vírusové infekcie,
  • plesňové infekcie,
  • parazity,
  • nádorové ochorenia,
  • kolagénové choroby,
  • úrazy mozgu…

Napriek tomu, že horúčka je sprievodným príznakom mnohých chorôb, pri niektorých vážnych stavoch môže chýbať (u novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, pri ťažkej podvýžive organizmu, pri vyčerpaní organizmu).

Počas horúčky sa stimuluje imunitný systém dieťaťa:

  • zvyšuje sa aktivita a funkcia bielych krviniek, utlmuje sa množenie baktérií, zvyšuje sa protivírusová aktivita, zvyšuje sa intenzita metabolických procesov buniek a tým sa podporujú procesy zapojené do imunitnej odpovede. Horúčka teda najčastejšie znamená, že vaše dieťa bojuje s infekciou.

Deti zvýšenú teplotu do 38,5 °C znášajú dobre. Pri horúčke nad 38,5 °C je dieťa rozpálené, mrzuté, malátne, niekedy spavé, inokedy trpí nespavosťou, nechutenstvom a bolesťami hlavy. Pokožka je na dotyk teplá a niekedy aj vlhká od potu. Hyperpyrexia nad 41 °C sa prejavuje triaškou, stratou tekutín, zrýchlenou akciou srdca, sivastou farbou, niekedy poruchou vedomia a môžu byť prítomné aj febrilné krče.

Ako sa správne meria teplota u dojčaťa, staršieho dieťaťka, či dospelého si prečítajte v článku Meranie teploty.

Liečba horúčky

Telesnú teplotu pod 38,5 °C

dieťa dobre znáša a spravidla ju netreba znižovať. Je to optimálna teplota pre priebeh obranných reakcií organizmu. Telesnú teplotu pravidelne sledujeme.

Základom liečby je:

  1. zvýšený príjem tekutín (asi o 20% na 1 °C) a kalórií (o 12% na 1 °C). Podávame slabý čaj ( skôr chladný ako teplý ), riedený džús alebo pitnú vodu v malých množstvách, ale často. Bez dostatočného prísunu tekutín teplotu nezvládnete. Čím je dieťa menšie, tým skôr je ohrozené dehydratáciou (odvodnením). Netrápte sa, ak dieťa nechce jesť.
  2. Dieťa počas horúčky obliekame do bavlneného ľahkého odevu. Viac vrstiev oblečenia bráni dostatočnému ochladzovaniu organizmu. Ak sa dieťa spotí, okamžite ho prezlečieme. V noci ho prikrývame len ľahkou perinkou (nepoužívame deky a iné nepriedušné prikrývky).
  3. Potenie (recept starých mám) nie je vhodné na zníženie teploty u malého dieťatka. Nemá totiž ešte zrelý mechanizmus regulácie telesnej teploty a mohlo by sa prehriať.
  4. Ak však má dieťa triašku, pocit zimy (zvyčajne mu vtedy teplota stúpa), studené končatiny, prikryjeme ho perinou alebo dekou a podávame teplé tekutiny.
  5. Dieťa s horúčkou nemusíme za každú cenu udržať v posteli. Nemalo by však behať po byte a zvýšene sa namáhať.
  6. Často vetráme celý byt.
  7. Ak má dieťa v súvislosti s horúčkou infekčné ochorenie (ovčie kiahne, mumps, rubeola), izolujeme ho od iných detí a starších ľudí.
  8. Dojčené deti dojčíme ešte častejšie, aby sme zabezpečili dobrý prísun tekutín.
  9. Telesnú teplotu nad 38,5 °C už znižujeme

    Účinnými prostriedkami pri znižovaní horúčky sú:

    Fyzikálne metódy chladenia organizmu:

    Najpoužívanejšie sú:

  • potieranie tela vlažnou vodou pri kúpeli, sprchovanie vlažnou vodou (vodu nechať z kože čiastočne odpariť) a vlažné zábaly.

Postup pri kúpeli:

  • vaňu naplníme vodou teplou asi 29 až 34 °C do výšky 2,5 – 5 cm. Nepoužívame vodu studenú, pretože môže vyvolať triašku a teplota sa ešte viac zvýši.
  • dieťa posadíme do vody a pomocou špongie alebo froté uteráčika nanášame malé množstvo vody na trup, ruky a nohy dieťaťa. Voda sa postupne odparuje a telesná teplota sa zníži. Teplota v miestnosti má byť 22 – 25 °C.
  • potieranie opakujeme do 5 minút a teplotu meriame každých 20 minút, až kým sa nezníži na 38 °C. Celý kúpeľ trvá asi 40 minút ( ale nezabudnite vodu obmieňať, pretože sa postupne ochladzuje). Ak dieťa takýto postup odmieta, položte ho do vody a umožnite mu, aby v nej sedelo a hralo sa.

Postup pri zábaloch:

  • vhodnú tkaninu (uterák, plienka, plachta) namočíme do vody 20 – 25 °C teplej, dobre vyžmýkame a obtočíme okolo trupu (ruky a nohy dieťatka vynecháme). Potom dieťa zabalíme do suchej prikrývky.
  • Zábal vymieňame po 10 minútach, až kým teplota neklesne na 38 °C. Každých 20 minút meriame teplotu. Ak po 3 zábaloch teplotá neklesá, musíme podať lieky na zníženie teploty.

Pozor u detí s chorým srdiečkom – zábaly dávame len na tretinu tela.

Ak má dieťa s horúčkou studené ruky a nohy, zábaly nie sú vhodné!

Jemným trením sa pokúsime zlepšiť cirkuláciu krvi a doplníme tekutiny. V súčastnosti sa od stresujúcich zábalov v pediatrii upúšťa a do popredia sa dostávajú vlažný kúpeľ a sprcha.

Znižovanie teploty pomocou liekov

Z medikamentov sa dnes pri liečbe horúčky u detí používa:

  • paracetamol (Panadol, Paralen, Plicet, Medipyrin) a
  • ibuprofen (Brufen, Ibuprofen) vo forme sirupov, čapikov alebo tabliet.

Tieto antipyretiká dokážu znížiť telesnú teplotu vyblokovaním mechanizmov vyvolávajúcich horúčku.

  • Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrín, Anopyrin, Aspirín) sa pri horúčke detí do 12 rokov nepoužíva z obavy vzniku Reyovho syndrómu ( porucha vedomia a poškodenie pečene).
  • Antipyretiká (lieky znižujúce horúčku) budú účinné len za predpokladu dostatočného zavodnenia organizmu, ináč sa môžu v organizme hromadiť a spôsobiť intoxikáciu (otravu).
  • Lieky na báze paracetamolu podávame deťom od mladšieho dojčenského veku v dávke 10 mg na kg hmotnosti každých 6 – 8 hodín.
  • Ibuprofen pri horúčke podávame v množstve 7 mg na kg hmotnosti ( dojčatám od 7 kg ) každých 6 – 8 hodín.

Píšte si záznam o horúčke

Časové intervaly podávania liekov neskracujeme, aby sme dieťa nepredávkovali (intoxikácia). Keďže počas prebdelej noci môžete stratiť prehľad, kedy ste podaly aký liek, píšte si záznam do tabuľky, ktorý obsahuje:

  • čas
  • nameranú teplotu
  • použité fyzikálne metódy na zrážanie teploty (zábal, kúpel, sprcha)
  • použitý liek – množstvo a skupinu (paracetamol alebo ibuprofen)

Ak dieťa odmieta prijať lieky v sirupovej forme, vhodné sú čapiky zavedené do konečníka dieťaťa.

  • Ak dieťa vracia, vždy používajte čípky – aby ste vedeli, koľko lieku ste dieťaťu podali.
  • Ak má dieťa hnačku, používaťe lieky podávané cez ústa (tabletky, sirup).

U detí do 5 rokov veku hrozia pri rýchlom stúpaní telesnej teploty krče z horúčky (febrilné krče).

Horúčka nad 40 °C býva často symptómom vážneho ochorenia

prudká septická alebo vírusová infekcia, dehydratácia, intoxikácia. Vyžaduje hospitalizáciu, odborné liečenie s vnútrožilovým prívodom tekutín.

Kedy vyhľadať pediatra?

  • Telesná teplota nad 38,5 °C (ale teplotu sa pred odchodom pokúste doma znížiť!)
  • Febrilné krče 
  • Spavosť alebo dráždivosť dieťaťa 
  • Nekontrolovateľný a neutíchajúci plač
  • Výsev vyrážky 
  • Stuhnutosť šije (nemožnosť predkloniť hlavu a dotknúť sa bradou hrudníka)
  • Poruchy dýchania
  • Vracanie a hnačky
  • Bolesť ucha (dieťa si chytá uško)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (199 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Iba pre doplnenie, sú aj ďalšie možnosti zníženia teploty, keď už sa teda rozhodneme ju znižoať: napr. byť s dieťatkom koža na kožu, vzdušný kúpeľ, homeopatiká…

     

    Pri teplote 38,5 C iba začínajú hynúť vírusy a baktérie, takže jej znižovanie len čo prekročí túto hranicu je skôr škodlivé, telo vie čo robí.

     

    Kedysi som tiež bola náchylná dávať Panadolček/Nurofenček, ale dnes ich už doma ani nemám. Horúčka lieči: http://www.azrodina.cz/1471-o-lecive-sile-horecky

  2. Moje deti mali pravidelne 40tky aj pri prerezavani zubkov. To som vzdy teplotu zrazala aj sirupami, to som sa o ne vzdy docela bala. Nastastie sme sa obisli bez krcov a za dva tri dni bolo po tom. Nedavno vsak prekonali nejaku silnu virozu. 40tky im lietali skoro dva tyzdne. Zrazali sme, stupalo, zrazali sme, stupalo, bolo to vycerpavajuce pre deti aj pre mna. Som bola vdacna za infra teplomer Thermovalduoscan. Dost sa tieto moderne teplomery ohovaraju, ale neviem si v tych narocnych dnoch predstavit, ze by som merala zdlhavo klasickym teplomerom. No, dufam, ze sa to uz nezopakuje. To boli dost nervy.

  3. A ako vyzerá febrilná kŕč? ja som o tom veĺa čítala no neviem, čo by to malo byť. Moj synček nemal takú horúčku ako tu je písané, 40 stupňov, to si neviem predstaviť, niečo také. Frown U nás sú iba také „normálne“ horúčky, 38 – 38,5, a keď nie je nič iné, iné príznaky ochorenia, zaberajú lieky, cez deň nepodávam, iba na zaspanie.

  4. Dcérka od švagrinej mala raz horúčku ponad 40 a utekali s ňou rýchlo k lekárovi, lebo to je veĺmi vážny stav u dieťatka.

    Ja nepoznám takú horúčku, mala som zdravé deti (klop, klop) a na tých 38 pri nádche zaberali lieky. zwinker

  5. Vďaka Bohu, 40 stupňov horúčky moje deti nemaly, to by som azda nevedela, čo robiť od paniky, no pri 38 – 39 som im dala zábaly, šipkový čaj a lieky, lebo nám zaberali.

  6. Cry Ajaj, 40 stupňov, to je mi ĺúto, chúdiatko… Moje deti nemaly takú horúčku, iba 38 – 38 a 1/2; vždy som dala lieky a bol kĺud, no pamätam ako mala také horúčky moja malá sestrička…

  7. 40 stupnov? A boli ste u lekára? Takú horúčku sme nemali, to by som od strachu zomrela. Pri tých 38 lieky zaberali vždy spolahĺivo, nemám skúsenosť s horúčkou vyše 39.

  8. My mame za sebou dve noci a dva dni s horuckou presne 40stupnov a uprimne, nezaberali ani zabaly, ani vlazna voda, ani cipky….jedine co na dve-tri hodinky dokazalo znizit teplotu boli paralenove cipky. Bohuzial, mala uz ma hnacku a ani papanie jej velmi nejde. Nastastie nam dnes poobede teplota klesla na „normalnu“ 🙂

  9. Febrilné kŕče, to je moja nočná mora. Raz je mala dcérka mojej švagrinej. Na horúčku sme dávali sirup a spokojnosť. Teraz čakáme prírastok, dúfam, že bude tiež v poriadku.

  10. Chcela by som sa opýtať či horúčka nad 38 má byť v zadočku lebo na čele? Lebo ja dávam lieky synčekovi, keď teplomer ukáže 38 na oboch miestach. Ako sa odčíta u dvojročných? Ďakujem. zwinker

  11. Naštastie moj synček nie je často chorý, no keď mal ako bäbetko horúčky vyše 38, odporúčala mi naša lekárka lieky pre deti, najprv čipky a od vyše dvoch rokoch kvapky, lebo zaberajú rýchlo a chutí sladko, chutí mu. zwinker

    Kedy je nižšia horúčka, nechám tak, lebo horúčka bez príznakov nie je ešte choroba a pomáha.

  12. Hlavne nedavajte dieta do vody s teplotou 29-34 stupnov. Leda ze by ste ho chceli tyrat a seba takisto.

    Teplota 36.5 bude i tak vnimana ako studena, ale nie je to taky sok.

    Teplotny rozdiel medzi 36.5 a 38.5 je dostatvny na odvod tepla.

  13. tak po skusenosti s febrilnymi krcmi davam okamzite pri 38 lieky. Teplota klesne za par minut a ja som kludna a na noc davam lieky aj pri 37,5.

  14. Nasa 19 mes. dcerka mala uz niekolkokrat horucku, t.j. teplotu nad 39. Niekolkokrat mala teplotu dokonca viac ako 40 stupnov (po odratani). To uz bol iny stres. Neprijemne bolo to, ze ani zabaly, vlazne kupele, ani kombinacia liekov kazde 3 hodiny nedokazali znizit teplotu pod 39. Na pohotovosti jej dali, tusim nejaky kortikoid-cipok, potom uz vsak nastastie lieky zabrali. Pediatricka neprisla na to, co malej bolo. Teploty nad 40 stupnov sa po mesiaci zase zopakovali, opat pediatricka nevedela, preco mala dcerka taku vysoku teplotu. Po par dnoch vysoka teplota presla a mala bola OK. Nastastie.

  15. Ďakujem za veľmi dobré rady. Už sme mysleli, že budeme Vianoce tráviť v nemocnici. Nakoniec zabral kúpeľ vo vlažnej vode. Takže možno ešte budeme robiť aj stromček. Danielka (8 mesiacov) je síce mrzutá, ale teplotu sme z viac ako 39 stupňov znížili na 38.

  16. Váš komentár zwinker dobrý deň tak tieto rady o teplote sú senzačné a ďakujem že ste.Ja mám len jedného syna má 3 roky s nie je často chorý, ale keď je tak to stojí za to.teraz akurát som mu 4 deň nevedela znížiť horúčku a použila som čípky, sirupy ale nič tak nezabralo ako vaše rady o obkladoch, sprche a tiež dodržiavanie pitného režimu.No papať okrem polievočky som do neho nedostala. a keď mu klesla teplota hneď bol živší tak dúfam, že nás to dneska prejde.tak aj ja prajem všetkým čo čítajú a potrebujú pomoc veľa štastia a nervov a hlavne lásky k tým našim drobcom….

  17. Váš komentár : Cry s horučkou u malych deti mam bohatu skusenosť.Sama mam tri deti ( 12r.,9r., 8 mes. ) a viem čo to je ochoriet ,hlavne u malých babetiek. Vzdy ked deti ochoreli a sprevadzala ich horúčka a nedajbože i vracanie s hnačkou sama som to tažko znášala a cítila s nimi .Ich zúfalý plač bol pre mna tou najväčšou bolesťou.Teraz máme 8 mesačnú dcérku a kedže prvé dve dcérky sú už väčšie a ich bábätkovské choroby už sme si davno prežili ,začíname od znovu. Rada by som nadviazala týmto na zvýšené teploty nad 38,5 u batoliat. Dnes som bola s dcerkou (8m.) u lekara , zo dňa na den ju navštívila teplota. Najpr len tak…37,5 vešer 38 a dnes rano už mala39 (neodčítavam -0,5),najprv som si myslela ,že sa začínajú prerezávať zúbky,ale rano začala zvracať a k tomu i hnačka !

    Zlakla som sa a utekala k lekárovi .lEKáR NáM OZNáMIL ,žE DCERA Má ZAPALENE HRDIELKO A PRETO I TO ZVRACANIE .

    Oznámil ,že má zväčšené mandle a predpísal Penbene 400 000 IU5 .Spokojná som išla domov ,že s malou to až tak vážne nieje a že to spolu zvládneme.Lenže jej stav sa z hodiny na hodinu menil .Njprv sa jej zvýšila teplota 39,5 , čo ma nalakalo,nechcela nič piť ani jesť, striekačkou som jej davala prevarenú vodu, a nakoniec ako tak zjedla pár lyžíc ovocnej výživi. Jej nálada bola zúfala stale plakala a vobec nespala.Začali sa jej objavovať slabé krče od teploty ,tak som večer napustila do vaničky nie velmi horúcu ale skor vlažnu vodu.jemne som ju pomáčala v nej ,malá sa utíšila ,vyzerala spokojná a keď už sa pousmiala vedela som ,že je aspoň trošku a nachvílku spokojná. No a po osviežení vodičkou som ju ako vždy po kupaní namastila odmerala teplotu (39) .Dcérka konečne prestala po tom celom pre nu náročnom dni plakat a dokonca i spapala trošku mliečka i ked len 90ml, ale bola som i ja spokojná.Uložila som ju do postielky a čakala za dverami čo sa bude diať.Mala bola tíško a o chvílku KONEčNE zaspinkala.N eviem ako to bude v noci ,ale uvidíme! Len aby sa jej zajtra polepšilo,to si teraz prajem zo všetkého najradšej.TOTO JE MOJA PRVá SKÚSENOST PO 9 TICH ROKOCH tretorodenej dcérky.nIESOM Už MLADšIA ,A NEMAM 20 a preto i tieto i ked bežne decke choroby znášam ťažšie ,nie ťažšie ale som asi i ovela zotpovednejsia ako pri prvých dvoch dcerach.Zvýšené teploty som neudávala odpočítane o-0,5 , no i tak mala horela akoby mala 41 ! Toto je moj komentár , ktorý je skutočný a stal sa dnes !! Všetkým mamičkám držím palce pri chvílach kedy ich detom je najtažšie a potrebuju ich pomoc .Laska a starostlivost je ten najlepší liek.

    Vaša čitatelka

Pridaj komentár