Nová alias Prasacia chrípka – FAQ

MUDr. Zuzana Pitoňáková 1

Zmonitorovali sme pre vás dostupné a (dúfame) relevantné informácie a ponúkame vám časté otázky s odpoveďami o Novej chrípke A H1N1 ( Prasacej ):  

Ako ROZOZNAŤ „Novú“ od sezónnej chrípky ?

Na prvý pohľad nijak. Príznaky sú takmer identické. Dôležité sú okolnosti ochorenia – fakt, či dotyčný chorý bol v období do 10 dní pred objavením sa prvých príznakov v kontakte s chorou osobou z oblasti výskytu ochorenia. (V súčasnosti sa za oblasti s výskytom novej chrípky v populácii nepovažujú štáty s potvrdenými ojedinelými prípadmi, ako napr. Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Izrael, Veľká Británia a pod. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť.)

Ako sa „Nová“ chrípka PRENÁŠA ?

Prenos prebieha rovnako ako pri sezónnej chrípke – priamym kontaktom s chorým človekom, vdýchnutím kvapôčok hlienu s obsahom vírusu – kýchaním, kašľom alebo dotykom infikovaného miesta. Ak sa dotknete infikovaného miesta, je možné následným dotykom úst, nosa alebo očí vírus preniesť. Na predmetoch vírus môže prežiť aj viac ako 2 hodiny. Chrípková sezóna sa práve končí a pre prenos vírusu teplé počasie nie je vhodné.

Ako sa môžem CHRÁNIŤ pred „Novou“ chrípkou?

Na zabránenie prenosu vírusu kontaktom je dôležité časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou. Nepoužívajte spoločné uteráky z látky, ale papierové. Ak nie sú k dispozícii, radšej nechajte ruky uschnúť bez utierania.

Vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí, prípadne na nich „niečo lezie“.

Na zabránenie šírenia vírusu pri kýchaní a kašľaní je potrebné používať jednorazové papierové vreckovky, po jednom použití ich ihneď bezpečne odhodiť.

V prevencii ochorenia je dôležité zvyšovať prirodzenú odolnosť, udržiavať sa v dobrej kondícii, primerane sa stravovať s obsahom prirodzených vitamínov, pravidelne športovať, otužovať sa, dodržiavať pitný režim, nefajčiť, dostatočne spať, vhodným obliekaním predchádzať podchladeniu a spoteniu.

Nosenie rúšok zdravými osobami nemá v súčasnosti žiaden význam. Ak dôjde k zavlečeniu vírusu na Slovensko a jeho ďalšiemu šíreniu bude opodstatnené nosenie rúšok zdravými osobami na miestach s vysokou koncentráciou osôb, prípadne v zdravotníckych zariadeniach.

Aké sú PRÍZNAKY ochorenia?

Sú veľmi podobné normálnej sezónnej chrípke.  K hlavným príznakom patrí:

  • bolesti hrdla, bolesti svalov, únava, bolesti hlavy, zimnica
  • horúčka, kašeľ
  • možný je výskyt hnačky alebo zvracania

Väčšina ľudí sa uzdraví pri bežnej protichrípkovej liečbe.

Som možno CHORÝ. Čo mám robiť?

Ak badáte na sebe alebo členovi rodiny chrípkové príznaky, je potrebné:

  1. Ísť ihneď domov, do kľudu a postele.
  2. Vystríhať sa kontaktu s inými osobami, informovať ich o danom stave.
  3. Piť veľa tekutín, často vetrať a hlavne kontaktovať ošetrujúceho lekára. (Dokázať, že ide o nový vírus chrípky, umožňujú len komplikované a drahé testy, ktoré sa nerobia u každého pacienta. Vychádza sa z hygienicko-epidemiologických prehľadov, ktoré vychádzajú z laboratórne potvrdených konkrétnych infekcií. )
  4. Chorý človek by mal nosiť rúšku.

Osoby vracajúce sa z oblasti výskytu nového vírusu by mali obmedziť stretávanie sa s inými osobami minimálne 3 dni, optimálne 10 dní po návrate a sledovať svoj zdravotný stav.

Ako sa LIEČI Nová chrípka ?

Väčšina prípadov sa upraví bežnou liečbou – fyzický kľud, dostatočný príjem tekutín, kvalitná strava, lieky proti teplote, kašľu.

V prípade potreby je možné použiť lieky – antivirotiká. Tie je potrebné nasadiť ihneď (počas prvých dní od objavenia sa príznakov). Podľa dostupných informácii je vírus Novej chrípky citlivý na oselatmivir (Tamiflu) a zanamivir (Relenza). Protivírusové lieky sa podávajú na predpis v podobe kapsúl či prášku.

Ako je to s OČKOVANÍM ?

Očkovanie proti novému vírusu v súčasnosti nie je možné, pretože sa len začína príprava očkovacej látky. Podľa vyjadrenia odborníkov, prvé dávky by mohli byť vyrobené v septembri v prípade, že pri výrobe nevzniknú žiadne komplikácie. Zásobovanie očkovacou látkou aj v prípade jej výroby bude postupné, v závislosti od výrobných kapacít.
Očkovacia látka proti sezónnej chrípke nie je účinná voči novému vírusu.

Ako je to s ANTIVIROTIKAMI ?

V prípade potreby existujú lieky- antivirotiká – lieky pôsobiace proti vírusom. Tie vírus neničia, ale zabraňujú jeho tvorbe. Často sa diskutuje, či do času prípravy očkovacej látky pomôžu antivirotiká. Pri včasnom podaní od vzniku ochorenia – áno. Pri dlhodobom, nekontrolovanom používaní antivirotík však hrozí, že vírus sa voči nim stane odolný, teda antivirotiká nebudú účinkovať.
Nová chrípka má ľahší priebeh ako vtáčia chrípka, preto by sa mali antivirotiká podávať uvážene.

Môžeme CESTOVAŤ ?

Cestovateľom radí Slovenská Epidemiologická a Virologická spoločnosť sledovať vývoj epidemiologickej situácie v cieľovej krajine a neodporúča cestovať do tých oblastí, v ktorých je potvrdené šírenie vírusu v populácii.

Vírus sa NEPRENÁŠA:

Ani pri príprave a konzumácii bravčového mäsa

Ani kontaktom so zdravou osobou, ktorá sa vrátila z oblasti výskytu nového vírusu.

Kto chce vedieť VIAC

Aktuálne informácie o vývoji chrípkovej situácie:

Bodky za všetkými tými otáznikmi…

Nový vírus chrípky médiá nesprávne označujú, že ide o smrteľný vírus. Smrteľný vírus je vírus ebola, ktorý takmer každého, koho infikuje, zabije. Nákazlivosť chrípky je u ľudí vysoká , úmrtnosť je však iba 1-4%.

Pre porovnanie trochu štatistiky: Celosvetová ročná úmrtnosť na následky bežnej sezónnej chrípky je približne 250 až 500 tisíc. Po prepočte na jeden deň umrie cca 1000 ľudí. Porovnajme to s 10 úmrtiami na prasaciu chrípku za posledné týždne…

Použité zdroje

Slovenská Epidemiologická a Vakcinologická spoločnosť

CDC- Centers for Disease Control and Prevention

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ďakujem za tento článok. Neviem pochopiť, prečo robia médiá senzácie z takýchto udalostí. Je to nechutné!

Pridaj komentár