Bolesť od detstva po starobu

redakcia 0

V každej fáze života sa stretávame s inými typmi bolesti a prežívame ich iným spôsobom. Malé deti nemôžu povedať, čo ich bolí, ale plač jasne signalizuje, že im niečo je. Starší ľudia majú sklon sústreďovať sa na svoje bolesti a trápenia viac.

Keď deti niečo bolí

Dieťa reaguje na bolestivé podnety ešte skôr, ako sa narodí, ale nie je isté, či je táto reakcia len automatická, alebo vyvíjajúci sa plod skutočne pociťuje bolesť. Novorodenec už samozrejme bolesť cíti, ale inak, ako staršie deti. Ak napr. pichnete novorodenca do chodidla, bolestne sa zaškľabí, pokúsi sa stiahnuť všetky štyri končatiny a skrútiť sa do fetálnej pozície a tak sa ochrániť pred prípadnou ďalšou bolesťou. Očividne cíti bolesť, ale mozog ešte nemá vyvinuté dráhy, ktoré by vedeli presne učiť jej zdroj.

Zhruba v jednom roku je mozog dieťaťa vyvinutý natoľko, že dokáže rozoznať, odkiaľ bolesť prichádza. To znamená, že ak dieťa pichneme do nohy, pokúsi sa ňou myknúť a pravdepodobne zakričí od bolesti. Rodičia sa rýchlo naučia rozlišovať krik signalizujúci bolesť od kriku z hladu, špinavej plienky, únavy alebo z nudy. Lenže kým sa dieťa naučí hovoriť, musia rodičia aj lekári, hľadať iné prejavy, ktoré im pomôžu určiť, čo dieťa bolí a ako veľmi. Veľa sa dá vyčítať aj z výrazu tváre, nepokoja dieťaťa, straty chuti do jedla, zmien v správaní, ako aj z telesných príznakov, napr. horúčky, hnačky a pod.

Bežné detské bolesti

Najčastejšou príčinou bolesti v detstve sú najrôznejšie typy poranení – od malých rezných rán a odrenín až po ťažké pády, popáleniny a zranenia. Veľmi časté sú tiež bolesti ucha, občasná bolesť hlavy, podráždenie žalúdka, prechladnutie, chrípka a ďalšie choroby. Bolestivé bývajú rôzne očkovania a iné lekárske úkony – takáto bolesť však zvyčajne trvá len krátko. Dlhšia a silnejšia bolesť je spojená s operáciami alebo chronickými ochoreniami, napr. detskou reumatoidnou artritídou, nádorom alebo aidsom.

Adolescencia

Odreté kolená a iné detské poranenia vystriedajú počas dospievania športové zranenia, napr. výrony a natiahnuté svaly, námahové zranenia a zlomeniny. Dospievajúcim dievčatám sa zvyšuje citlivosť prsníkov a s príchodom prvej menštruácie sa môžu vyskytnúť menštruačné kŕče. Dosť časté sú aj bolesti hlavy vrátane migrény.

Veľa detí v puberte pociťuje najmä večer a v noci neurčité bolesti nôh. Ide o tzv. „rastovú bolesť“, postupne sa vytráca. Odporúča sa však navštíviť lekára, aby sa vylúčili iné príčiny tejto bolesti.

Emocionálny nepokoj je tiež bežnou súčasťou dospievania a môže byť príčinou hlbokej psychickej bolesti. Treba sledovať možné príznaky depresií, otupenosti, užívania návykových látok alebo hlboko zakorenenej zlosti a snažiť sa pomôcť mladým prekonať tieto problémy v rannom štádiu, keď sa dajú pomerne ľahko zvládnuť.

Stredný vek

Žiadne obdobie života sa nezaobíde bez bolesti, hoci u väčšiny mladých a zdravých dospelých ide len o občasnú záležitosť s jasne identifikovateľnou príčinou. Ženy v tomto období prežívajú bolesti spojené s tehotenstvom, pôrodom a pohlavným stykom.

V rannej dospelosti alebo v strednom veku sa môžu prejaviť niektoré chronické choroby, ako napr. lupus, fibromyalgia alebo reumatoidná artritída. Rakovina sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, ale riziko narastá so zvyšujúcim sa vekom.

Dosť časté sú aj bolesti, súvisiace s ustavičnou záťažou určitých telesných partií v zamestnaní.

Pokročilý vek

Na procese starnutia v podstate nie je nič bolestivé, dokonca ani nejestvuje nijaký vedecký dôkaz o tom, že so zvyšujúcim sa vekom by boli ľudia citlivejší na bolesť. Na druhej strane niet pochýb o tom, že rôzne neduhy postihujú častejšie starých ľudí ako mladých. Má to množstvo dôvodov. So zvyšujúcim vekom sa znižuje funkčnosť zmyslov – zrak sa zahmlieva, sluch sa otupuje, chuť a čuch slabnú. Spolu s tým sa zvyšuje náchylnosť na artritídu, osteroporózu a iné chronické ochorenia, ktoré zasahujú svalový a kostný aparát. S vekom sa stupňuje aj riziko rakoviny, častejšia je aj reaktivácia vírusu ovčích kiahní, ktorá teraz spôsobuje pásový opar. Silnú nervovú bolesť, najmä v nohách môže zapríčiniť aj cukrovka 2. typu.

Postoj k bolesti

Pri prekonávaní bolesti je v prvom rade dôležitý pocit, že človek má veci pod kontrolou. Pacienti, ktorí si zachovajú pokojný, pozitívny a optimistický životný postoj, prekonávajú bolesť omnoho lepšie ako tí, ktorí sa cítia bezmocní a beznádejní


Okrem vlastných zdrojov bola pri spracovaní článku použitá nasledovná literatúra: Complete Guide ti Pain Relief, Reader´s Digest Výber

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár