Infekcie horných dýchacích ciest – choroby z prechladnutia

MUDr. Silvia Javorková 0

Pod chorobami z prechladnutia, resp. chrípkovými infekciami, vo všeobecnosti rozumieme vírusmi vyvolávané akútne infekcie sliznice horných dýchacích ciest a nosa, ktoré pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému (stresom alebo pôsobením chladu) a nesmú sa zamieňať s chrípkou.

prechladnutie

Infekcie horných dýchacích ciest patria medzi najčastejšie ochorenia v detskom veku.

V priemere na tieto infekcie ochorie každý Stredoeurópan jedenkrát ročne, u detí v predškolskom veku môže takéto ochorenie získať zdravé dieťa aj niekoľkokrát ročne. Nie je žiadnou zriedkavosťou dokonca 5 – 10 prechladnutí ročne.

Ide o vírusové ochorenie, prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými a vstupnou bránou sú sliznice nosa, hltana, hrtana, ale aj dolných dýchacích ciest.

Po inkubačnej dobe (bezpríznakovom období) od niekoľkých hodín až do dvoch dní sa vyskytnú prvé symptómy.

Príznaky “prechladnutia”

  • opuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa,
  • kýchanie, kašľanie,
  • zvýšená teplota (do 38°C),
  • lesklé oči,
  • väčšia únavnosť a nechutenstvo.
Shutterstock

 

Medzi zápaly horných dýchacích ciest patria niektoré samostatné klinické jednotky

Nádcha

(akútna rhinitída) sa prejavuje vodnatým výtokom z nosa, sťaženým dýchaním cez nos, nosovou rečou (rhinoláliou), zhoršením čuchu, niekedy kašľom, začervenaním očných spojoviek, bolesťou v hrdle, príp. celkovými príznakmi. V počiatočnom štádiu prechladnutia dochádza často k zápalu sliznice hltana (akútna faryngitída).

Typickými ťažkosťami sú škrabanie a pocit sucha v hrdle, ako aj bolesti pri prehĺtaní a kašeľ. U malých detí býva vracanie a celkový priebeh ochorenia je horší ako u starších detí. Ak je zápalom postihnutá aj sliznica hrtana (akútna laryngitída), dochádza k zachrípnutiu a dráždeniu na kašeľ.

V ťažkých prípadoch môže hlas celkom zlyhať (afónia) alebo sa môžu objaviť silné bolesti hrdla. U malých detí dochádza v rámci prechladnutia nezriedka k závažnému stavu, ktorý sa prejavuje dráždivým štekavým kašľom až dusením sa – pseudokrup.

Zápal prínosových dutín

(akútna sinusitída) vzniká v priebehu akútnej rhinitídy. Väčšinou ide o vírusovú infekciu, ku ktorej sa však rýchlo pripojí bakteriálna superinfekcia.

Vírusmi vyvolaná sinusitída nemá špecifické príznaky.

 

Zápal podnebných mandlí

(akútna tonzilitída) je vírusmi vyvolaná len zriedkavo. Častejšie ide o ochorenie bakteriálne.

Pri vírusovej tonzilitíde sú ťažkosti málo výrazné, mandle sú začervenalé, lymfatické uzliny na krku nebývajú zdurené.

 

 

Komplikácie

Komplikáciou jednoduchého prechladnutia môže byť druhotná bakteriálna infekcia. Typickým znakom je hnisavá, tzn. žltkasto – zelenkavá sekrécia zo zapálenej sliznice. Aj horúčka je pri bakteriálnej infekcii častejšia.

Rozšírenie baktérií môže viesť k ďalším nasledovným ochoreniam: zápal stredného ucha (akútna otitída), zápal prínosových dutín (akútna sinusitída), zápal hltanových mandlí (angina tonsillaris, akútna tonzillitída), zápal priedušiek (akútna bronchitída), zápal pľúc (pneumónia), ktoré potom musia byť spravidla liečené antibiotikami.

Môže sa vyvinúť zápal srdcového svalu po infekcii, ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je však našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa.

Diagnóza

Diagnóza sa dá ľahko stanoviť z popisu ťažkostí a klinického obrazu. Pri vyšetrení je v prvom rade nápadná sčervenaná sliznica nosa a hltana.

 

Podporná liečba

Pri zvládnutí takýchto infekcií používame podpornú liečbu, ktorej cieľom je pomôcť dieťaťu zvládnuť boj s vírusom. Patrí k nej telesné šetrenie sa (v súvislosti s prácou a športom), až pokoj na lôžku, pohodlné, ľahké oblečenie.

Prospieva zvlhčovanie miestnosti, v ktorej sa dieťa zdržiava, a zároveň jej dobré vetranie, vlhké inhalácie eukalyptového oleja alebo rumančeka v horúcej vode, teplé obklady na hrdlo, ľahká strava bohatá na vitamíny, dostatok tekutín (teplý nápoj menej dráždi na kašeľ), spolu so zvládnutím samotných príznakov, ako sú napríklad kašeľ a nádcha.

Kašeľ často zabezpečuje očistenie dýchacích ciest od sekrétov, preto sa ho nesnažíme tlmiť liekmi, pokiaľ o tom nerozhodne lekár. Pri bolestiach hrdla môže pomôcť čaj zo Šalvie lekárskej, Repíka lekárskeho a Rumančeka. Vhodné je použitie šalvie ako kloktadla. Kloktať je možné i teplou slanou vodou 10 minút každé 3 hodiny.

Lekára je nutné navštíviť, ak:

  • Dieťa ťažko dýcha, trpí nechutenstvom alebo poruchami spánku.
  • Chudne.
  • Má bolesti ucha/uší.
  • Má zelený výtok z nosa alebo krváca z nosa.
  • Ak sú na mandliach viditeľné žlté bodky alebo biely povlak, vtedy ide pravdepodobne o angínu s nutnosťou antibiotickej liečby.
  • Je apatické alebo sa mu na koži objaví výsyp.
  • Má bledú kožu, omodráva okolo úst.

Prognóza

Po týždni až desiatich dňoch prechladnutie vo väčšine prípadov odoznieva. Komplikácie sú zriedkavé a vyskytujú sa častejšie, ak sa prechladnutie „prechodí“.

Profylaxia

Proti prechladnutiu neexistuje nijaká spoľahlivá prevencia. Odporúčaná je strava bohatá na vitamíny (hlavne na vitamín C, najlepšie v prirodzenej forme) a otužovanie športom alebo saunou, čím sa posilňuje imunitný systém. Samozrejme, zmysel má aj vyhýbanie sa kontaktu s prechladnutými a pobytu medzi mnohými ľuďmi, najmä v studenom ročnom období.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár