Rubeola

Mária Kopčíková 3
foto: kidshealth.org

Popri mumpseosýpkach je rubeola ďalšie nákazlivé vírusové ochorenie. Niekedy sa nazýva aj trojdňové osýpky.  Rubeola a osýpky sa síce prejavujú podobne, ale sú spôsobené inými vírusmi.

U malých detí má rubeola zvyčajne mierny priebeh, s niekoľkými nápadnými príznakmi – horúčka a bolesť v krku. U dospelých sa pri tomto ochorení prejavuje viacero komplikácií – bolesti hlavy, opuchy kĺbov, u tehotných žien môže mať veľmi negatívne dopady na dieťatko (závažné vrodené chyby, srdcové problémy, strata sluchu a zraku, mentálne postihnutie).

Rubeola je infekcia,

ktorá postihuje predovšetkým kožu a lymfatické uzliny. Vírus, ktorý zapríčiňuje vznik rubeoly, sa prenáša kvapôčkami z nosa alebo hrdla. Väčšina infekcií rubeoly sa dnes objaví u neočkovaných mladých dospelých, skôr ako detí.

Toto ochorenie môže začať tak, že dieťa má deň – dva miernu teplotu (okolo 37.2-37.8 ° C) a opuchy lymfatických uzlín, zvyčajne v zadnej časti krku alebo za ušami. Potom sa pridá vyrážka na tvári a šíri sa smerom dole po tele. Vyrážka je obvykle prvým príznakom, ktorý si rodičia všimnú. Vyrážky pri rubeole vyzerajú podobne ako mnoho iných vírusových vyrážok – ako ružové alebo svetlo červené škvrny, ktoré sa môžu spájať a tvoriť rovnomerne farebné škvrny. Dieťa sa môže sťažovať na svrbenie a trvá to cca 3 dni. Ako vyrážky miznú, postihnutá koža sa môže olupovať do veľmi jemných vločiek.

Ďalšie príznaky rubeoly (častejšie sa objavia u dospievajúcich) môžu zahŕňať:

  • bolesti hlavy,
  • strata chuti do jedla,
  • mierny zápal očných spojiviek,
  • upchatý nos alebo výtok z nosa,
  • opuchy lymfatických uzlín v iných častiach tela,
  • bolesť a opuchy kĺbov (hlavne u mladých žien).

Veľa detí, ktoré ochorejú na rubeolu, však má len mierne alebo žiadne príznaky.

Nákazlivosť

Deti, ktoré ochorejú na rubeolu, sú najviac infekčné týždeň pred a týždeň po výsype vyrážky.

Inkubačná doba je 14-23, s priemerom 16-18 dní. To znamená, že môže trvať 2-3 týždne, kým sa u dieťaťa prejavia príznaky rubeoly, odvtedy, čo bolo v kontakte s vírusom (človekom, od ktorého sa nakazilo).

Liečba a prevencia

Pokiaľ sa neobjavia komplikácie, tak sa rubeola vlastne lieči sama, s prípadným podaním antipyretík. O dieťa sa môžete postarať doma, sledujte teplotu a ak vystúpi nad 38.5° C alebo ak sa zhoršia príznaky popísané vyššie, navštívte s dieťaťom vášho pediatra.

Podľa aktuálneho očkovacieho kalendára sa u nás proti rubeole očkuje a podľa odborníkov je toto zásadný krok ako zabrániť vrodeným vadám spôsobených syndrómom vrodenej rubeoly.

Každá tehotná žena, ktorá zistí, že bola v kontakte s človekom chorým na rubeolu, by o tom mala informovať svojho pôrodníka.

Spracované s použitím: kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. tak sa poďme rýchlo dať zaočkovať aby nás táto smrteľná choroba náhodou nezabila

     

    načo už je toto očkovanie zahrnuté do základného očkovania nech mi niekto povie Mad

Pridaj komentár